Viisumi ja mielisairaus

Merikrotti

Huvittaisi lähteä Kiinaan, mutta eivät näköjään mielisairaita sinne huoli. Katsoin juuri suurlähetystön sivuilta viisumihakemusta ja toisella sivulla siinä kysytään mielisairauksista:

http://fi.china-embassy.org/chn/lsyw/lsb/P020070417613560315211.pdf

Lomakkeessa tosin sanotaan, että mm. mielisairaus ei automaattisesti johda hakemuksen hylkäämiseen, mutta en oikein jaksa uskoa sitä, sillä katselin googlella asiaa ja ulkomailla (mm. Sveitsi, USA) sijaitsevien Kiinan
lähetystöjen sivuilla sanottiin suoraan, että jos on "mental disease", niin viisumia ei saa. Samaa tietoa löytyi myös matkatoimistojen sivuilta.

Mulla on kaksisuuntainen mielialahäiriö, joten vaikka olen nyt ihan ok, niin lääkkeitä joudun syömään, jotta en sairastuisi uudestaan. Joten eiköhän tämä ole se mitä "mental disease" -kohdassa kysytään.

Onko kukaan hakenut Kiinan viisumia ja raksittanut siihen, että on jokin mielisairaus? Siinähän voisi aina huijata, mutta ongelmana on lääkkeet, joita on määrällisesti aika paljon otettava matkalle mukaan. Lääkkeitä voisi yrittää salakuljettaa, mutta olisi aika ikävä jäädä tullissa tai jossain muussa yhteydessä kiinni viisumihakemuksessa valehtemisesta. Se johtaisi automaattisesti karkotukseen, vaikka kiinnijääminen ei välttämättä ole kovin todennäköistä.

Onko tietoa Hong Kongista tai Macaosta? Niihinhän ei lomamatkalle tarvitse viisumia, mutta joku maahantulokaavake on kuitenkin täytettävä ja tullin läpi on mentävä. Liekö niissä sama meininki kuin Mannerkiinassa, vai ovatkohan suvaitsevaisempia?

1

721

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........................

      kieltämättä. Itse Hong Kongissa käyneenä muistan, että siellä täytyy samat maahantulo kaavakkeet täyttää kuten Kiinaan mentäessä. Olisiko kuitenkin parempi niin, että otat jonkin lääkärilausunnon, jonka laitat lääkkeidesi kanssa samaan pussiin, joss on ilmoitettu kuinka monta lääkettä tarvitset matkan ajaksi, ja huolehdi, että jokaisessa lääkepurkissa on sinun nimesi. Uskoisin ettei tullissa varsinaisesti kyttäile niiden purkkien nimiä.

      Voisit lisäksi kysyä ulkoministeriöstä neuvoa miten menetellä asian kanssa. Tuskinpa olet ensinmäinen jolla mielenterveysongelmia ja matkustanut sinne päin maailmaa.

      Suosittelisin kuitenkin, että sinulla on joku matkakumppani mukana, kun lähdet kaukomaille, jos sattuu jotain niin on ainakin Suomalainen vieressä, joka tietää tilanteesi ja osaa toimia hädän hetkellä.

      Hyviä reissuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      60
      8806
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5380
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      120
      4928
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3822
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3436
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3349
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2682
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2583
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2561
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1717
    Aihe