Huvittaisi lähteä Kiinaan, mutta eivät näköjään mielisairaita sinne huoli. Katsoin juuri suurlähetystön sivuilta viisumihakemusta ja toisella sivulla siinä kysytään mielisairauksista:
http://fi.china-embassy.org/chn/lsyw/lsb/P020070417613560315211.pdf
Lomakkeessa tosin sanotaan, että mm. mielisairaus ei automaattisesti johda hakemuksen hylkäämiseen, mutta en oikein jaksa uskoa sitä, sillä katselin googlella asiaa ja ulkomailla (mm. Sveitsi, USA) sijaitsevien Kiinan
lähetystöjen sivuilla sanottiin suoraan, että jos on "mental disease", niin viisumia ei saa. Samaa tietoa löytyi myös matkatoimistojen sivuilta.
Mulla on kaksisuuntainen mielialahäiriö, joten vaikka olen nyt ihan ok, niin lääkkeitä joudun syömään, jotta en sairastuisi uudestaan. Joten eiköhän tämä ole se mitä "mental disease" -kohdassa kysytään.
Onko kukaan hakenut Kiinan viisumia ja raksittanut siihen, että on jokin mielisairaus? Siinähän voisi aina huijata, mutta ongelmana on lääkkeet, joita on määrällisesti aika paljon otettava matkalle mukaan. Lääkkeitä voisi yrittää salakuljettaa, mutta olisi aika ikävä jäädä tullissa tai jossain muussa yhteydessä kiinni viisumihakemuksessa valehtemisesta. Se johtaisi automaattisesti karkotukseen, vaikka kiinnijääminen ei välttämättä ole kovin todennäköistä.
Onko tietoa Hong Kongista tai Macaosta? Niihinhän ei lomamatkalle tarvitse viisumia, mutta joku maahantulokaavake on kuitenkin täytettävä ja tullin läpi on mentävä. Liekö niissä sama meininki kuin Mannerkiinassa, vai ovatkohan suvaitsevaisempia?
Viisumi ja mielisairaus
1
732
Vastaukset
- ........................
kieltämättä. Itse Hong Kongissa käyneenä muistan, että siellä täytyy samat maahantulo kaavakkeet täyttää kuten Kiinaan mentäessä. Olisiko kuitenkin parempi niin, että otat jonkin lääkärilausunnon, jonka laitat lääkkeidesi kanssa samaan pussiin, joss on ilmoitettu kuinka monta lääkettä tarvitset matkan ajaksi, ja huolehdi, että jokaisessa lääkepurkissa on sinun nimesi. Uskoisin ettei tullissa varsinaisesti kyttäile niiden purkkien nimiä.
Voisit lisäksi kysyä ulkoministeriöstä neuvoa miten menetellä asian kanssa. Tuskinpa olet ensinmäinen jolla mielenterveysongelmia ja matkustanut sinne päin maailmaa.
Suosittelisin kuitenkin, että sinulla on joku matkakumppani mukana, kun lähdet kaukomaille, jos sattuu jotain niin on ainakin Suomalainen vieressä, joka tietää tilanteesi ja osaa toimia hädän hetkellä.
Hyviä reissuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3293883Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283580Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku52292- 1121704
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181608Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241339Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j143961Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit101919Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79865- 86781