Laitoin tästä jo juttua yleistä Kiinasta kohtaan.
Hong Kongiin ja Macaoon pääsee periaatteessa ilman viisumia lyhyelle lomamatkalle, mutta onko sinne matkatessa mitään periaatteellista estettä, jos on mielisairaus? Kysytäänkö sitä maahantulokaavakkeessa ja jos kysytään, niin voiko siihen vastata kyllä ja pääsee silti maahan? Huono puoli on se, että Hong Kongista varmaan kulkee tieto Mannerkiinan puolelle.
Eipä tässä ole muuta ongelmaa kuin se, että joutuu lääkkeitä syömään, jotta olisi varmaa, että ei sairastuisi uudestaan. Ne on tietenkin kuskattava mukana lomalle ja ei oikein auta lomakkeissakaan valehdella mielisairaudesta, jos jää sitten tullissa kiinni lääkkeiden kanssa.
Mielisairaus
Merikrotti
0
477
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1074239Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572428Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781640Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61103- 66854
- 21823
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118813- 39792
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768