Minolta vai Canon?

Aloittelija

Olen ostamassa ensimmäistä digikameraa, joka on tulossa täysin amatöörikuvaukseen, ja vaihtoehdot on rajattu kahteen: Minolta DiMAGE G400 ja Canon Digital IXUS 500. Kertokaa Te kokeneemmat ja viisaammat, kumpi näistä kannattaisi ostaa? Mitä hyöty- ja haittapuolia niissä on?

Kiitos jo etukäteen.

10

6483

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kameramies

      Vähän eri sarjalaisia ovat sun vaihtoehdot. Toi Canon on paljon kalliimpi malli ja 5 M pixelin kamera. Tuosta minolta G 400 voisi sanoa sen verran että on just sama kuin konica KD 420 z.
      Pareminkin samassa sarjassa painii Canon ixus 400 vastaan Minolta G 400. Ja tuohon sun kysymykseen...tietysti canon ixus 500 on omaa luokkaansa ja parhaimpia pien kameroita. Ota sellainen jos ei rahasta ole kiini.Tosin tuolla Minolta G 400 pärjää mainiosti amatööri kuvauksissa ja on toki pienempi kuin ixus

      • tiedoksi

        4 MPix voi olla parempi kuin 5Mpix, kennon laatu usein huononee kun samaan pinta-alaan mahdutetaan enemmän pixeleitä...eikä myöskään hinta takaa laatua, jos ero on 100 e luokkaa!


      • Timppa

        Kyllä toi Minolta G 400 on Canon 400 Ixuksen kanssa aika samanlainen. Hinta Minoltalla 100 egeä vähemmän.


    • PopStar

      Tarkista ennen ostamista, minkälaisia
      akkuja kamerat käyttävät. Canon käyttää
      mielellään kameroissaan omaa akkua ja
      hinta on sen mukainen. Itselläni on Minoltan
      digikamera ja siihen käy normaalikokoiset
      sormipariston kokoiset akut/paristot eli en
      ole sidottu valmistajaan, digikamera kuluttaa
      virtaa todella paljon.

    • prim

      Konica KD-420Z on täysin sama kamera kuin Minolta G 400 ja on n. 100 euroa halvempi. Nyt hinta Suomessa alle 300 euroa (katso MBnetin hintaseuranta).

      • Johan VV

        En suosittele Konica revio 420 z / Minolta 400G
        On kokemuksia..ja testitulosta löytyy jossa ei luvata hyvää ...


      • Johan VV

      • timantti

        kyllä canon voittaa... ylivoimalla...


    • jaa

      Jos lähinnä pc käyttöön harkitset kameraa on tuo koniminoltakamera ihan jees vaihtoehto. Jos taasen meinaat joskus ihan oikeita valokuviakin tehdä kallistuisin kyllä noihin canonin kameroihin. ixus 430 on vertailumalli tuolle konikameralle, kuvat on TÄYSIN eriluokkaa. Itse teen työkseni valokuvia ja voin kyllä sanoa, että konikamerat ei pärjää lähellekkään canonin laadulle. konikaminolta kuuluu tähän kesikastin digikamerarintamaan ja Canon on ykkösmerkki tällä hetkellä. Jossainhan se hinta aina näkyy...

    • .................

      Canon ehdottomasti! Kuvien taso parempi, ei tarvitse heti vaihtaa parempaan vehkeeseen, jos valokuvaus alkaa todenteolla kiinnostamaan.

      Valitse Canon. Asiantuntijoilta kysyttäessä Canon on huomattavasti kestävämpi: Minoltoja käy huomattavasti enemmän huollossa (näin omakohtaista tietoani, kun kysyin liikkeen myyjältä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      366
      1398
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      60
      897
    3. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      83
      870
    4. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      115
      864
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      53
      739
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      691
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      48
      576
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      54
      553
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      524
    Aihe