Moi!
Matkustamme perheeni kanssa Berliiniin kesälomamatkalle ja mieltäni askarruttaa nyt muutama asia. Eli onko Berliinissä mahdollista tilata taksia, jossa olisi turvaistuin? Onko siellä ylipäätään millainen liikenne, eli jos ei ole turvaistuinmahdollisuutta, onko ihan hullun hommaa istua sylissä?
Jos ostamme lentokentältä sellaisen muutaman päivän bussi/metrolipun, niin missä se pitää leimauttaa? Pääseekö rattaiden kanssa hyvin julkisiin kulkuvälineisiin?
Kiittäen vastauksistanne!
Berliiniin taksit sun muuta
2
701
Vastaukset
- isis85
leimata, kun ensimmäisen kerran haluaa sillä ajaa, esim. bussissa. jos vaikka lähtee heti lentokentältä. Tai jos käyttää lippua myöhemmin ensi kertaa maanalaisessa, siellä on leimauskoneita.
Mielestäni rattaiden kanssa on Berliinissä suht helppoa käyttää bussia sekä U- Bahn-ia. Bussin keskipaikkeilla on paikka mihin voi asettua rattaiden tai vaikkapa pyörätuolin kanssa. Ja monella maanalaisen asemalla on hissin käyttö mahdollisuus. Lippua ostaessa kannattaa pyytää sellainen kartta, johon on nimenomaan nämä asemat merkitty.
Onko takseissa turvaistuimia, en tiedä, mutta ihmettelisin kovin jos ei olisi. Ja ehkä joku muu osaa vastata tähän kysymykseen. - liiikenne..
Olen ollut omalla autolla Berliinissä ja siellä liikenne toimii paremmin ja RAUHALLISEMMIN kuin Helsingissä. Siis Helsingin liikennekulttuuri tuntuu kiihkeältä Berliinin vastaavaan. Taksia olen käyttänyt siellä ja taksit tuntuvat ajavan rauhallisesti... että niin kauan kuin olet kaupunkialueella, nopeusrajoituksia valvotaan ja kunnoitetaan. Samoin liikennevaloja. Kein Stress.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4863842Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152886Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792178Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4502028Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841374- 1561291
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631158- 811065
- 561029
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411028