Asuntojen hinnat todennäköisesti nousevat aika kovaa.
"Talouden taantuma ei näy vielä suurten perintäyritysten asiakasmäärien merkittävänä kasvuna. Jo nyt on kuitenkin nähtävissä, että etenkin kuntien asukkailleen lähettämät laskut jäävät usein maksamatta. Ensi vuonna vuorossa voivat olla jo asuntolainat, pelkää perintätoimisto Intrum Justitian johtaja."
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/06/23347
"Talouden taantuma ei näy vielä suurten perintäyritysten asiakasmäärien merkittävänä kasvuna. Jo nyt on kuitenkin nähtävissä, että etenkin kuntien asukkailleen lähettämät laskut jäävät usein maksamatta. Ensi vuonna vuorossa voivat olla jo asuntolainat, pelkää perintätoimisto Intrum Justitian johtaja."
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/06/23347
Vastaukset 8
Vanhimmat
epävarma työpaikka ei ole herkkua elämä. Rahavaikeudet eivät tosiaan nosta elämänlaatua vaikka asuinympäristönä olisi linna.
Samaa spekulatiivistä paskaa päivästä ja vuodesta toiseen....
kohtaan:
"Iskala arvelee että vaikeammat ajat ovat edessä vasta ensi vuonna. Silloin yrityksissä on siirrytty lomautuksista irtisanomisiin, ansiosidonnaiset päivärahat ovat muuttuneet peruspäivärahoiksi ja kansalaisten keräämät talouden puskurit kulutettu."
Tuossa tilanteessa vain ihme estää asuntolainojen menon perintään.
Nyt romahtaa! Enpä totta tosiaan haluaisi olla sen tuulipuvun tuulipuvun housuissa nyt, joka osti kuplahinnalla pienen läävän purkukuntoisesta neukkukuutiosta, vaikka kohta olisi saanut puoleen hintaan!!1yks11yksi!!1
"Perintäyrityksiä työllistävät nyt myös kulutusluotot ja huoneenvuokra-asiat. Myös varsinkin nuorten känykkälaskuja karhutaan."
Niinpä niin. Tulevaisuudessa SAATTAA tulla myös asuntolainoja, mutta tänä päivänä vuokra-asioita ja junnujen kännylaskuja.
VUokralaiset ja juniorit lienevät yhtä tietämättömiä talousasioista :)
on hidastuttanut hintaromahdosta. Elvytykseen on pumpattu sen verran paljon rahaa maailmalla että ensi vuoden puolella inflaation torjunta tulee taas ajankohtaiseksi, ja viimeistään 2011 näemme taas kaksinumeroisia korkoprosentteja.
Tässä vähän juttua asiasta
http://www.talouselama.fi/uutiset/article294526.ece
http://www.taloussanomat.fi/porssi/2008/12/20/onko-usa-seuraava-zimbabwe/200832836/170
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/02/19129&request_ahaa_info=true
Läski, jos perintäyritysten pitää vuokrat periä nykyisin?
"Perintäyrityksiä työllistävät nyt kulutusluotot ja huoneenvuokra-asiat"
epäilemättä nuoret vuokralaiset saattavat hoitaa asiansa huonosti, muttei se muuta asuntovelallisten kiperää tilannetta mitenkään.