Laitalan kopristemaalarien työ

severi.kaattari

Omistan isoäitini omalta isoäidiltään perimän kuperakantisen kapioarkun.

5

942

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Severi Kaattari

      Minulla on sama ongelma. Omistan oman isoäitini äidin omistaman kuperakantisen kapioarkun.En tiedä arkun valmistumisvuotta, koska arkku on moneen kertaan ylimaalattu ja mahdolliset alkuperäiset koristemaalaukset peitetty. Minäkään en ole saanut ohjetta siitä, miten pitäisi entisöinnin suhteen toimia. Toivottavasti joku asiantuntevampi henkilö lukee nämä meidän avunpyynnöt ja ottaa yhteyttä ja neuvoo.
      Severi Kaattari
      Jousimiehentie 4 A 10
      96200 Rovaniem
      puh.016-345724 tai 050 5607300

      • restauroija

        Heippa!

        Ammattitaitoinen entisöijä / restauroija pystynee kaivamaan alkuperäiset maalaukset esim. kirurginveitsellä esiin. Riippuu tietenkin maaleista miten irtoavat toisistaan..
        Aikaa vievää hommaa on ja hintakin saattaa jonkun mielestä nousta liian kovaksi. En antaisi amatöörin tehdä kyseistä työtä.
        Restauroija ammattinimikkeenä kertoo jo koulutuksesta, jokainen voi kutsua itseään entisöijäksi. Museosta voi kysyä myös vinkkejä. Itse vaikutan täällä E-Suomessa niin välimatkaa taitaa olla hiukka liikaa.. :)


    • Koristemaalari

      Aikanaan maalattiin talojen lattiat todella kestävällä, petrooliöljypohjaisella maalilla, usein juuri ruskealla. Kun maalia jäi yli, ei sitä suinkaan heitetty hukkaan, vaan talosta kaivettiin esiin kaikki maalausta kaipaavat tavarat ja näin monet, kauniit huonekalut saivat uuden maalin pintaan. Lattiamaali on erittäin hankala poistettava, varsinkin vanhojen koristemaalausten päältä. Alla oleva koristemaalaus on todennäköisesti kulunut, joten sitä suojaava shellakkakerroskin on poissa. Arkku tulisi antaa erittäin kokeneen entistäjän/restauroijan/konservaattorin tehtäväksi, mikäli alkuperäinen maalaus halutaan esiin. Joskus tehdään myös niin, että alla oleva maalaus otetaan esiin vain siten, että kuviot ja värit saadaan selville, sen jälkeen eristetään (suojataan) vanha maalaus ja mallin mukaan tehdään päälle uusi maalaus. Tietenkään tämä maalaus ei ole sitten se alkuperäinen, mutta yhtäkaikki samannäköinen. Alkuperäinen on sitten siellä alla "turvassa" odottamassa aikoja parempia.

      • Koristemaalari! Mistä löydän Sinut? Pahoittelen, että vastaan näin myöhään, mutta kun itsekin olen näin myöhäinen, 88-vuotias, niin voidaanko se antaa minulle anteeksiSeveri Kaattari


    • Zirup

      Hei restauroija,

      Eipäs mollata entisöijiä! Kyllä löytyy entisöijiä, jotka ovat opiskelleet huonekalu-restaurointia. Päätin itse käyttää sanaa "entisöinti", koska "restaurointi" oli monen mielestä liian hieno ja hieman epäselvä tavalliselle kaduntallaajalle (tein pienen kyselyn firmaa perustaessani). Eli itse olen mööpeleiden restaurointiopinnot läpikäynyt entisöijä, joka kunnostaa tavallisen kaduntallaajan vanhoja ja vähän uudempiakin mööpeleitä. Näin täällä Pirkanmaalla ;)

      Ja hei ihmiset, katsastakaa aina firman kotisivut, jos sellaiset on olemassa. Sieltä selviää kaikenlaista...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7515
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4153
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3655
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3160
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2426
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2368
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2309
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2288
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2256
    Aihe