MITÄ MiElTä

Onko RAPIDSHARESTA tai MEGAUPLOADISTA lataaminen lainkaan rangaistavaa, sillä käsittääkseni nämä ladattavat eivät ole torrentteja, vaan eräänlaisia osiksi pilkottuja tuotteita joita ladataan ilman mitään ohjelmaa. Siis et jaa MITÄÄN samalla...?
3243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tekijänoikeusrikkomus
56 a §

Joka

1) tahallaan tai törkeästä huolimattomuudesta valmistaa teoksesta kappaleen tai saattaa teoksen yleisön saataviin tämän lain säännösten vastaisesti tai rikkoo 3 §:n säännöksiä moraalisista oikeuksista,

2) muuten rikkoo sellaista tämän lain säännöstä, jolla suojataan tekijänoikeutta, taikka toimii vastoin 41 §:n 2 momentin nojalla annettua määräystä, 51 tai 52 §:n säännöstä taikka 53 §:n 1 momentissa tai 54 b §:n 1 momentissa tarkoitettua kieltoa, taikka

3) tuo maahan tai Suomen alueelle edelleen kolmanteen maahan kuljetettavaksi teoksen kappaleita, joiden hän tietää tai joita hänellä on perusteltua syytä epäillä valmistetuiksi ulkomailla sellaisissa olosuhteissa, että valmistaminen Suomessa olisi ollut rangaistavaa tämän lain mukaan,

on tuomittava, jollei teko ole rangaistava rikoslain 49 luvun 1 §:ssä tarkoitettuna tekijänoikeusrikoksena, tekijänoikeusrikkomuksesta sakkoon.

Tekijänoikeusrikkomuksena ei pidetä muutaman kappaleen valmistamista yksityistä käyttöä varten sellaisesta tietokoneella luettavassa muodossa olevasta tietokoneohjelmasta tai tietokannasta, joka on julkaistu taikka jonka kappaleita on tekijän tai tietokannan valmistajan suostumuksella myyty tai muutoin pysyvästi luovutettu, taikka teoksesta 11 §:n 5 momentin vastaisesti.

http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2005/20050821

Äänestä

jos ei moitetta pidä rangaistuksena.

Äänestä

Ensisijaisesti rangaistavuus riippuu siitä mitä lataa. Maailmassa on hyvin paljon kirjoja, musiikkia ja kuvia joiden tekijänoikeussuoja on päättynyt. Ja joka vuodenvaihteessa niitä tulee lisää. Lisäksi on sellaista kamaa, jonka tekijä on tarkoituksella pannut verkkoon ladattavaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


0192837465 kirjoitti:

Onko RAPIDSHARESTA tai MEGAUPLOADISTA lataaminen lainkaan rangaistavaa, sillä käsittääkseni nämä ladattavat eivät ole torrentteja, vaan eräänlaisia osiksi pilkottuja tuotteita joita ladataan ilman mitään ohjelmaa. Siis et jaa MITÄÄN samalla...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu