Fysioterapiaa opiskelemaan keskinkertaisella keskiarvolla?

Eli lukion päättötodistuksen kaikkien aineiden keskiarvo on 7,56. Onko moisella mahdollista päästä fysioterapiaa opiskelemaan, tai edes pääsykokeisiin? Olen kuullut, että hakijoilla on keskimäärin tosi hyvä keskiarvo ja hakijoita on paljon, joten seula on tiukka. Mihinkä kaupunkiin fysioterapiaa pääsee helpoiten opiskelemaan?
52262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Poriin pääsee suht helpolla, jos siellä kestää asua siis.
kannattaa hakea.

Äänestä

yo-hakijoillahan koulumenestyspisteet määräytyy lukion päättötodistuksen keskiarvon lisäksi yokirjotuksissa saatujen arvosanojen perusteella. mitä ne nyt olikaan, äidinkieli, pitkä tai lyhyt kieli, reaali tai matikka yms settiä.. pelkästään keskiarvon perusteella ei siis voi arvuutella pääseekö pääsykokeisiin. Tsiigaile vaikka noita amkkien hakuoppaita niin tiiät tarkemmin mistä ne alkupisteet tulee...

ja muuten en osaa veikata mihin on helpoin päästä, mutta toki pkseudulla pisterajat on yleensä korkeet.

Äänestä

Palkat huonot ja työ E-R-I-T-T-Ä-I-N raskasta. Varsinkin yksityisellä sektorilla fyssareilla teetetään hierontaa, vaikka hierojat ovat erikseen oma ammattikuntansa. Jos jaksat urheilla 7.5 tuntia päivässä etkä pelkää hien- ja paskanhajuisia ukkoja/huutavia lapsia/kuolaavia ihmisiä ja tykkäät kitus pienellä palkalla, niin siitä vaan.

Monessa muussa fyysisessä työssä ergonomia on kunnossa ja apuvälineet löytyy, mutta fyssarit on unohdettu! >:(

Olen tässä itse lähdössä opiskelemaan uutta ammattia. Ennen kuin olen työkyvytön.

Äänestä

Se vähän riippuu, minkä verran pisteitä sulle tulee yo-todistuksesta tai sitten jos olet käynyt ammattikoulun.. mutta itselläni oli kaikkien aineiden keskiarvo 7,94 ja kirjoitin vahvan C:n paperit, ja pääsin pääsykokeisiin, josta pääsin ihan "heittämällä" sisään. Mutta hain tosiaan Rovaniemelle, koska uskoin että tänne olisi ehkä kenties helpoin päästä, ja ottivat kuitenkin opiskelijoita sisään 46kpl. Muutin siis etelästä tänne pelkästään koulun takia, ja onneksi pääsin sisälle! :) Veikkaisin että muita kaupunkeja, joihin olisi pisterajat hieman matalammalla ovat Pori, Seinäjoki... Ainakin Ouluun ja Jyväskylään oli aika korkeat pisterajat, paljon korkeammat kuin tonne Ramkiin, en olisi niihin päässyt, mutta taas Tampereelle olisin.. Mutta pisterajatkin muuttuvat vuosittain ja hakijamäärä, joten ei voi varmaksi sanoa.. Pääsykokeissa ratkaisee paljon se, että on oikeasti motivaatiota, tietää jotain alasta ja vaikka esim. liikuntatesteissä tulisi epäonnistumisia, niin niistä ei saa lannistua, vaan nauraa itselleen ja jatkaa eteenpäin.., niin mulle kävi, nolasin itseni täysin ja muut sai hyvät naurut, mutta pääsin silti kouluun.. :) persoona ratkaisee aika paljon. Mutta onnea paljon sinulle mahdollisissa tulevissa opinnoissasi! Hyvän tien olet valinnut.. ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tetaaa kirjoitti:

Eli lukion päättötodistuksen kaikkien aineiden keskiarvo on 7,56. Onko moisella mahdollista päästä fysioterapiaa opiskelemaan, tai edes pääsykokeisiin? Olen kuullut, että hakijoilla on keskimäärin tosi hyvä keskiarvo ja hakijoita on paljon, joten seula on tiukka. Mihinkä kaupunkiin fysioterapiaa pääsee helpoiten opiskelemaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu