Kysymys kiinnityksestä

Neuvoa tarvitseva

Voiko aviopuoliso hakea kiinnityksen puolisonsa kanssa yhteisesti omistamaan kiinetistöön ilman toisen suostumusta, jos heillä on avioehto, joka kumoaa avio-oikeuden? (Edellyttäen tietysti, että kiinnitetty summa vastaa korkeintaan puolta kyseisestä kiinetistöstä).

4

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selvitys.

      Maakaaressa tuo on selvästi sanottu:

      ...Kiinnitystä saa hakea kiinteistön omistaja, joka on viimeksi hakenut lainhuutoa...

      Eli jos lainhuuto on tehty teidän molempien nimissä, niin toinen ei voi yksin hakea kiinnitystä.

      Toisaalta, eihän kiinnityksellä sinänsä ole mitään merkitystä ennen kuin sitä vastaan haetaan lainaa.

      • melkoinen juttu

        Mutta siis tuossa aloittajan tilanteessa toinen voi kyllä hakea ne panttikirjat, mutta hän ei voi niitä käyttää. Mutta aloittaja joutuisi sitten mitätöimään ne toiset panttikirjat, jos joskus itse haluaisi hakea siihen omat panttikirjat, koska yhteen kohteeseen voi hakea vain kerran ja jos ne katoaa, niin ne pitää ensin mitätöidä, jotta saa uudet. Mitätöiminen maksaa.


    • ole huoleti!

      Jos ei ole molempien nimmaria.

      • aivan paikkaansa

        Kokemusta on


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      467
      6605
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      192
      3930
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2533
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2050
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1456
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      78
      1338
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1176
    8. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      79
      1108
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      46
      1049
    Aihe