Koska heillä ei ole mitään morali käsitystä ?Ja heidä on loppujen lopuksi niin vähän tässä maapallolla. Pitkästi alle 10 %, hyvin pitkästi.Otetaan nyt vaikka suomaleset valkoinen kansa esimerkiksi. Suomalaisten historia on hyvin lyhyt.
Suomen historia alkaa varsinaisesti vasta 1200-luvulta, sillä yhtä poikkeusta lukuunottamatta tältä vuosisadalta ovat peräisin vanhimmat säilyneet Suomen aluetta koskevat asiakirjat. Usein kuitenkin historian alku Länsi-Suomessa on sijoitettu noin vuoteen 1150 tarunomaisen ensimmäisen ristiretken takia. Historiaa edeltävää aikaa nimitetään Suomen esihistoriaksi. Vaihtelevan kokoinen osa nykyisen Suomen valtion alueesta oli keskiajalta Suomen sotaan asti osa Ruotsin valtakuntaa. Vuosina 1809–1917 Suomi kuului puolestaan Venäjän keisarin alaisuuteen autonomisena suuriruhtinaskuntana. Itsenäisen Suomen valtion historia alkaa vuodesta .
Suomen esihistoria
Mikäli Pohjanmaalta esiinkaivetun Karijoen Susiluolan löydöt on tulkittu oikein, Suomessa on asunut neandertalinihmisiä jo paleoliittisella kivikaudella 130 000 vuotta sitten, Eem-interglasiaalikaudelta.[1]
Viimeinen jääkausi päättyi nykyisen Suomen alueella noin 11 000 vuotta sitten. Tällöin Suomen alueelle siirtyi Kundan ja ehkä Swidrynkin kulttuureista väestöä, joka oli ilmeisesti sekä suomalaisten että saamelaisten kaukaisia geneettisiä esivanhempia. Vanhimmat varmat todisteet ihmisasutuksesta Suomen alueella ovat Lahden Ristolasta ja Orimattilasta noin vuodelta 8900 ennen ajanlaskun alkua. Suomen asutus on jatkunut keskeytyksettä jääkauden päättymisestä nykyaikaan.[2]
Suomen mesoliittinen kulttuuri (noin 8300–5300 eaa.) tunsi koiran kotieläimenä. Elinkeinoina olivat metsästys, hylkeenpyynti ja kalastus. Tältä ajalta on peräisin kuuluisa kiviveistos, Huittisten hirvenpää ja ns. Antrean kalaverkko.
Mesoliittisen kivikauden jälkeen Suomeen levisi noin 5200–2000 eaa. ns. kampakeraaminen kulttuuri. Tämä kulttuurialue on levinnyt Puolan-Veikselin alueelta Uralille, Skandinaviaan ja Suomeen. Jotkut kielitieteilijät ja arkeologit olettavat, että tyypillisen kampakeramiikan esiintymisalue vastaa suurin piirtein varhaiskantasuomea puhuneen väestön asuinaluetta, mutta myös muita näkemyksiä on olemassa.[3]
Noin 3200 eaa. etelästä levisi Suomeen nuorakeraaminen kulttuuri, joka vaikutti koko Itämeren alueella. Usein on arveltu, että maanviljely yleistyi Suomessa jo nuorakeraamisen kulttuurin aikana, mutta tästä ei ole varmuutta. Metsästys ja kalastus säilyivät kuitenkin tärkeimpinä elinkeinoina ainakin maan pohjois- ja itäosissa.
Pronssikautta (1500–500 eaa.) ja rautakautta (Länsi-Suomessa 500 eaa.– 1150 jaa., Itä-Suomessa vuoteen 1300 jaa. asti) leimasivat tiiviit yhteydet naapurimaihin. Roomalaisen historioitsijan Tacituksen teoksessa Germania mainitaan fennit-niminen kansa, mutta fenneillä viitataan ilmeisesti Skandinavian niemimaan saamelaisiin. Suomen alueen olosuhteita valaisevia luotettavia kirjallisia lähteitä ei vielä rautakauden ajalta juurikaan ole.
Ruotsin vallan aika (1150/1300–1809)
Pääartikkeli: Ruotsin vallan aika Suomessa
Suomen suuriruhtinaskunnan ymmärrettiin 1600-luvun puolivälissä käsittävän osapuilleen Tarton rauhan rajojen mukaisen Suomen ja Länsipohjan
[muokkaa] Keskiaika (1150/1300–1523)
Suomi siirtyy hitaasti historiaan 1100-luvulta lähtien, sillä tuolta vuosisadalta on peräisin vanhin säilynyt Suomen aluetta koskeva asiakirja. Tosin kirjallisten lähteiden määrä on ennen 1300-lukua hyvin niukka. Ruotsiin keskiajalla kehittynyt kuningaskunta liitti 1200-luvun keskivaiheilla Länsi-Suomen ja noin vuoteen 1300 mennessä osan Karjalaa osaksi itseään. Rautakausi päättyi lopullisesti tähän, ja Ruotsin vallan aika alkoi.
Aiemmassa historiantutkimuksessa on korostettu Suomen alueelle 1100- ja 1200-luvuilla tehtyjen ristiretkien merkitystä. Suomen liittäminen osaksi Ruotsia tapahtui kuitenkin nykytutkimuksen mukaan kahdessa vaiheessa, läntisen Suomen valloitus 1200-luvun puolivälissä ja itäisen Suomen 1200-luvun lopulla. Ruotsin ohella myös Novgorodin vaikutus ulottui Itä-Suomeen. Länsi-Suomeen vakiintui katolinen kirkko, kun taas Novgorodin valtaan jäänyt osa Itä-Suomea säilytti yhteydet ortodoksiseen kirkkoon.
Valtiollisesti Ruotsille kuuluvat Suomen alueet muodostivat keskiajalla Ruotsin valtakunnan itäisen osan. 1300-luvulla syntyi käsite Österland eli Itämaa tarkoittamaan yhdistettyä Länsi-ja Itä-Suomea. 1400-luvulta lähtien nimeä Finland alettiin käyttää tässä merkityksessä. Myöhäiskeskiajalla Suomi kuului osana pohjoismaiseen Kalmarin unioniin, jonka muodostivat Norja, Ruotsi ja Tanska.
Vaasa-aika (1523–1617)
Kuningas Kustaa Vaasa irrotti Ruotsin ja Suomen Kalmarin unionista sekä nosti Vaasojen hallitsijasuvun Ruotsin valtaistuimelle. Hänen hallituskaudellaan valtakunnassa toteutettiin laajamittaisia uudistuksia, kuten esimerkiksi uskonpuhdistus. Ruotsista tehtiin lisäksi perinnöllinen kuningaskunta ja Kustaa Vaasan kuoltua hänen poikiensa välillä.
Minä en ymmrrä, miksi on pellava päitten joukko
24
739
Vastaukset
- olen varma siittä
Neandertalinihminen (Homo neanderthalensis) oli muinainen ihmislaji, joka hävisi maapallolta noin 28 000 vuotta sitten. Neandertalinihmisiä eli Euroopassa noin 100 000 vuoden ajan. Laji kehittyi Euroopan heidelberginihmisestä. Interglasiaalin aikana lajin levinneisyyden pohjoisraja oli noin 53° pohjoista leveyttä. Neandertalinihminen levisi Eurooppaan, Keski-Aasiaan, Etelä-Siperiaan ja Lähi-itään.
- sivistys
Lähi-Itä on sivilisaation kehto. Vaikkakin kehnosti määritelty maantieteellisesti, se on historiallinen ja poliittinen alue joka ylittää Aasian, Afrikan ja Euroopan. Useimmat ovat yhtä mieltä siitä että Lähi-Itään kuuluvat Bahrain, Egypti, Iran, Irak, Israel, Jordan, Libanon, Oman, Saudi-Arabia, Sudan, Syyria, Turkki, Yhdistyneet Arabiemiirikunnat ja Jemen. Missä sitten päätätkin Lähi-Idän lomasi viettää, tulee se varmasti olemaan palkitseva kokemus.
- Valokolaane
sinä tänne työnnät. Wikipediasta kopsattua paskaa, joskin osittain totta. Oliko sinulla jokin kysymys vai miksi laitat kopioitua tekstiä tänne?
- niin, oletko var
arkeologisia löytöjä – voidaan sen tähden tutkia täysin samoilla edellytyksillä ja metodeilla kuin
muuta historiaa. Erillistä ”pyhää historiaa”, jota pitäisi tutkia eri tavalla, ei ole.
Esitän myös asialliset falsifikaatiokriteerit, joiden avulla voidaan luotettavasti ja perustellusti
osoittaa vääriksi sekä skeptinen, rationaalinen ja ateistinen paradigma Jeesuksen elämän viimeisistä
päivistä että klassinen, konservatiivinen kristillinen viitekehys, jonka mukaan Jeesuksen
ylösnousemus on historiallinen, kirjaimellinen tapahtuma. Näin ollen tämä tutkielma on
analyyttinen molempiin suuntiin – skeptiseen ja kristilliseen – verraten ja koetellen vastakkaisia
teorioita Jeesuksen ylösnousemuksesta Raamatun tekstejä, muita lähteitä ja maailmaa koskevien
havaintojen avulla. Johtopäätökset teen testattavien, seurauksiltaan kenen tahansa havaittavissa ja
tarkistettavissa olevien ennusteiden pohjalta.
Viime kädessä aika on kaikkien vastakkaisten Jeesus-teorioiden ja myös kaikkien kirjaimellisten,
konservatiivisten kristinuskon versioiden tuomari ja testaaja. - onhaan se
oppinu tietsikkaa käyttämään. copy paste, yleensä pitäisi lähdetieto mainita, mutta ei oo näkojään elämän kiertokoulussa opetettu!!!
serihvi näyttää tänään käyttävän aikalilla valitsevaa sensuuria!!
kato higipedia romani = siis käytä googlea!!! - minun on kirjoista
Ei ole mitään paskaa, vaan täyttä totta. Juu on minulla.
1.Miksi varastitte saamelaisten maan ?
2. Miksi teillä ei ole mitään moralia ?
3.Miksi aina ali arvioitte mustalaisia ?
4. Miksi sanotte aina, minä elätän teidä ?
5. Miksi valkolais isät raiskaa tyttäriään ?
6. Miksi valkoisia pellava päitä on niin vähän
maailmassa ?
Alle 10 % maapallon asukkaista.
7 Miksi teillä ei ole mitään,esm.2000-3000ekr mitään tietoa, ei siis mitään historiaa.
8. Sieltä Volgan mutkastako olette tulleet suomen niemelle?
9. Mistä sieltä, Volgan mutka on laaja käsite ?
10 Milloin osasitte tehdä tulen ?
11. Milloin opitte paistamaan lihan nuotiolla ?
12 Milloin opitte tekemään asumuksia ?
13. Milloin oikein sivistytte ?
14. Milloin oikein loppuu mustalaisten parjaaminen ?
15. Milloin oikein opitte sivistyneen ihmisen tavat ?
16. Milloin opitte olemaan, juomatta kaljaa, ja pontikkaa ?
17. Milloin lopetatte kiroilemisen ?
18. Milloin opitte olematta tappamasta toista ihmistä ?
PS. Asiallisia vastauksia , kiitos - mutta ei suomessa
onhaan se kirjoitti:
oppinu tietsikkaa käyttämään. copy paste, yleensä pitäisi lähdetieto mainita, mutta ei oo näkojään elämän kiertokoulussa opetettu!!!
serihvi näyttää tänään käyttävän aikalilla valitsevaa sensuuria!!
kato higipedia romani = siis käytä googlea!!!Miksi ja miten Egyptiin syntyi korkeakulttuuri yli 5000 vuotta sitten vaikka suurin osa Egyptistä on aavikkoa? Vastaus on samanlainen kuin Kaksoisvirtainmaassa. Egyptin keskellä virtaa maailman suurin joki – Niili.
Ajanlasku ja tulvat
Niili tulvi jo tuhansia vuosia sitten säännöllisesti kerran vuodessa. Tulvan mukana joen rannalle nousi ravinteita sisältävää lietettä. Siemenet kylvettiin maahan ennen tulvaa, ja siksi maanviljelijöiden piti osata ennustaa tulvan alkamishetki oikein. Tämä ei ollut yksinkertaista, koska egyptiläisillä oli käytössä kuukalenteri. Kuukalenterin vuoden pituus oli 354 päivää eli 11 päivää lyhyempi kuin todellisuudessa. Tuo virhe johti siihen että vuodenajat menivät sekaisin. Vuosi vuoden jälkeen alkoivat maanviljelijät epätoivoisesti pohtia, milloin pitäisi aloittaa kylvötyöt. Ratkaisu ongelmaan löydettiin yötaivaalta, kun Egyptin temppelien papit huomasivat Sirius-tähden näkyvän juuri ennen kuin Niili alkoi tulvia. Näin onnistuttiin päättelemään että vuodessa on 365 päivää.
Farao – jumalallinen hallitsija
Noin 3100–3000 eKr. alkoivat faraot hallita Egyptiä. Farao ei ollut tavallinen hallitsija. Eläessään farao edusti taivaanjumala Horusta. Horuksen vertauskuva oli haukka. Taivaanjumalatar Hahoria pidettiin faraon äitinä ja kuolemanjumala Osirista faraon isänä. Koska jumalan piti saada arvoisensa hauta, rakennettiin faraolle valtavia pyramideja, jotka olivat kolmionmuotoisia ja niissä oli terävä kärki, jotta farao pääsisi kuoltuansa mahdollisimman lähelle Ra-auringonjumalaa. Farao oli aina jumalien arvoinen.
Egyptin 3 000 vuotta
Faraoiden aika kesti melkein 3 000 vuotta ja sillä aikajaksolla oli kolme tärkeää kohtaa. Pyramidit rakennettiin vanhan valtakunnan aikana. Mahtavin ja suurin niistä on Kheopsin pyramidi, joka valmistui vuonna 2575 eKr. ja jonka valmistus kesti 20 vuotta. Keskivaltakunnan aikana Egypti laajeni kauas etelään Niilin vartta pitkin.
Uuden valtakunnan aika alkoi 1560-luvulla eKr. Egyptistä tuli suurvalta ja se pysyi sellaisena lähes 500 vuotta. Ramses II oli kuuluisin valloittajafarao. Ramses II:n käytössä oli hevosten vetämiä sotavaunuja ja valtavia jousimiesten armeijoita. Tosin miekat ja loput aseet olivat pronssia. Raudan valmistustaidon egyptiläiset oppivat naapurikansaltaan heettiläisiltä. Heettiläiset eivät kuitenkaan halunneet paljastaa raudan valmistuksen salaisuutta, koska rautamiekat olivat pronssimiekkoja vahvempia. Egyptiläiset eivät saaneet taitoa ilmaiseksi, vaan joutuivat sotimaan lukuisia sotia heettiläisiä vastaan. Raudan valmistustaidosta huolimatta Egypti alkoi heiketä. Heikkenemisen syynä oli jatkuvat taistelut toisia kansoja vastaan. Egypti ajautui sekasortoon koska papiston ja faraon välille syntyi ongelmia. Vuonna 525 eKr. persialaiset valloittivat Egyptin ja viimeinen farao surmattiin. - n. 8500 eaa.
mutta ei suomessa kirjoitti:
Miksi ja miten Egyptiin syntyi korkeakulttuuri yli 5000 vuotta sitten vaikka suurin osa Egyptistä on aavikkoa? Vastaus on samanlainen kuin Kaksoisvirtainmaassa. Egyptin keskellä virtaa maailman suurin joki – Niili.
Ajanlasku ja tulvat
Niili tulvi jo tuhansia vuosia sitten säännöllisesti kerran vuodessa. Tulvan mukana joen rannalle nousi ravinteita sisältävää lietettä. Siemenet kylvettiin maahan ennen tulvaa, ja siksi maanviljelijöiden piti osata ennustaa tulvan alkamishetki oikein. Tämä ei ollut yksinkertaista, koska egyptiläisillä oli käytössä kuukalenteri. Kuukalenterin vuoden pituus oli 354 päivää eli 11 päivää lyhyempi kuin todellisuudessa. Tuo virhe johti siihen että vuodenajat menivät sekaisin. Vuosi vuoden jälkeen alkoivat maanviljelijät epätoivoisesti pohtia, milloin pitäisi aloittaa kylvötyöt. Ratkaisu ongelmaan löydettiin yötaivaalta, kun Egyptin temppelien papit huomasivat Sirius-tähden näkyvän juuri ennen kuin Niili alkoi tulvia. Näin onnistuttiin päättelemään että vuodessa on 365 päivää.
Farao – jumalallinen hallitsija
Noin 3100–3000 eKr. alkoivat faraot hallita Egyptiä. Farao ei ollut tavallinen hallitsija. Eläessään farao edusti taivaanjumala Horusta. Horuksen vertauskuva oli haukka. Taivaanjumalatar Hahoria pidettiin faraon äitinä ja kuolemanjumala Osirista faraon isänä. Koska jumalan piti saada arvoisensa hauta, rakennettiin faraolle valtavia pyramideja, jotka olivat kolmionmuotoisia ja niissä oli terävä kärki, jotta farao pääsisi kuoltuansa mahdollisimman lähelle Ra-auringonjumalaa. Farao oli aina jumalien arvoinen.
Egyptin 3 000 vuotta
Faraoiden aika kesti melkein 3 000 vuotta ja sillä aikajaksolla oli kolme tärkeää kohtaa. Pyramidit rakennettiin vanhan valtakunnan aikana. Mahtavin ja suurin niistä on Kheopsin pyramidi, joka valmistui vuonna 2575 eKr. ja jonka valmistus kesti 20 vuotta. Keskivaltakunnan aikana Egypti laajeni kauas etelään Niilin vartta pitkin.
Uuden valtakunnan aika alkoi 1560-luvulla eKr. Egyptistä tuli suurvalta ja se pysyi sellaisena lähes 500 vuotta. Ramses II oli kuuluisin valloittajafarao. Ramses II:n käytössä oli hevosten vetämiä sotavaunuja ja valtavia jousimiesten armeijoita. Tosin miekat ja loput aseet olivat pronssia. Raudan valmistustaidon egyptiläiset oppivat naapurikansaltaan heettiläisiltä. Heettiläiset eivät kuitenkaan halunneet paljastaa raudan valmistuksen salaisuutta, koska rautamiekat olivat pronssimiekkoja vahvempia. Egyptiläiset eivät saaneet taitoa ilmaiseksi, vaan joutuivat sotimaan lukuisia sotia heettiläisiä vastaan. Raudan valmistustaidosta huolimatta Egypti alkoi heiketä. Heikkenemisen syynä oli jatkuvat taistelut toisia kansoja vastaan. Egypti ajautui sekasortoon koska papiston ja faraon välille syntyi ongelmia. Vuonna 525 eKr. persialaiset valloittivat Egyptin ja viimeinen farao surmattiin.Ajankohta: noin 8000 - 3100 ennen ajanlaskumme alkua
Kaksoisvirranmaan kehitys ennen varsinaisten korkeakulttuurien syntyä osoittaa, kuinka sivilisaatiot eivät synny tyhjästä, vaan niitä edeltää aina pitkä ja monipolvinen kehitys, joka tällä alueella kesti yli 5000 vuotta.
Sisällysluettelo [piilota]
1 Maanviljelyskulttuurin synty
2 Hassuna-, Halaf- ja Samarra-kulttuurit
3 Ubaid kulttuuri
4 Urukin kulttuuri
5 Sanastoa
Maanviljelyskulttuurin synty [muokkaa]
Kaksoisvirranmaassa harrastettiin ensin suurriistanmetsästystä. Viimeistään n. 8000 eaa. alettiin ennen gasellinmetsästyksellä eläneessä Keski-Eufratin kylässä Tell Abu Hureyrassa rukiin viljely ilmeisesti ilmastonmuutoksesta seuranneen kuivuuden johdosta. Muutos oli nopea ja saattoi tapahtua jopa kymmenen vuoden aikana. Kylässä oli asuttu vakinaisesti noin 500 vuotta tätä ennen. Viljelykauden talot olivat neliömäisissä ja valmistettu näihin aikoihin kehitettyllä mutatiilitekniikalla. Vielä ei osattu valmistaa keramiikkaa. Kylästä kehittyi suurin tuon aikakauden kylä koko Lähi-Idässä.
Emmerviljan varhaisimmat löydöt tunnetaan tästä kylästä noin 7600 eaa. Näiden viljojen lisäksi siellä viljeltiin linssejä, ohraa, tuomenmarjoja ja pistaaseja sekä muitakin villejä siemeniä. Kyläläiset siirtyivät gaselinmetsästyksestä karjanpitoon noin 7000 eaa. Vähitellen Turkin Anatoliassa kehittynyt saviastioiden valmistus levisi tännekin (n. 6000 eaa.) ja helpotti viljan säilyttämistä. Kudontataito oli kehitetty jo hieman tätä ennen (n. 6500 eaa.) ja osa naisista oli erikoistunut siihen. Kylä hylättiin noin vuoden 5900 eaa. tienoilla.
Lammas kesytettiin Kaksoisvirranmaassa n. 8500 eaa.
Hassuna-, Halaf- ja Samarra-kulttuurit
Halaf kulttuurin kulho.Nämä olivat myöhäisen kivikauden kulttuureja, jotka tunsivat maanviljelyksen. Aluksi käytettiin vain alueita, joilla satoi riittävästi talviviljan viljelyyn. Kylät olivat pieniä ja pääosin mutatiilistä rakennettuja. Keramiikka oli taidokasta. Kuparin ja lyijyn käyttö tunnettiin. Vainajat haudattiin esimerkiksi ruukuissa talojen alle. Valmistettiin savisia naisveistoksia. Hassuna kulttuuria harjoitettiin myöhemmän Assyrian alueella. Halaf kulttuurin pyöreät rakennukset viittaavat osittain liikkuvaan elämäntapaan.
Samarra kaudella (6650 –5800 eaa.) tunnettiin jo alkeellinen keinokastelu, mikä mahdollisti asutuksen leviämisen tulvatasangoille. Uusina viljelykasveina olivat pellava ja linssi. Suurimmat kylät kasvoivat 1000 asukkaaseen ja kyliä oli usein näköetäisyydellä. Kylät olivat linnoitettuja ja niissä oli temppeleitä, mikä viittaa työnjohdon kehittymiseen. Aikakauden sineteistä on tulkittu, että viljelykset olivat yksityisomistuksessa. Käsityöläiset olivat erikoistuneet omiksi ammateikseen.
Ubaid kulttuuri
Ubaidilaiset (n. 5300-4100 eaa) rakensivat eteläisessä Kaksoisvirranmaassa laajenevia viljan kastelujärjestelmiä, mikä enteili kaupunkivaltioiden syntyä. Ubaidin kylien johdossa oli selvästi päälliköitä, joiden valta perustui uskontoon. Hautalahjoista päätellen kulttuuri oli edelleen melko tasa-arvoinen.
Temppeli varastoi viljaa huonojen vuosien varalle. Oli myös kartanoita, joiden suurperhe saattoi ylläpitää viljavarastoa. Pyörä ja hidas savenvalanta pyörä (tournette) tunnettiin. Kaukokaupasta Persian ja nyky-Turkin alueille on viitteitä. Ubaidin keramiikka vaihtui loppukaudella vähitellen Urukin keramiikaksi.
Urukin kulttuuri
Varhaista kuvakirjoitusta.Aika noin 4300 - 3100 eaa. oli alueella korkeakulttuurin muodostumisen ja kaupungistumisen aikaa. Uruk kaudella syntyi temppelin ohjaama valtio, jota johti pappiskuningas. Kaupungistuminen oli rajua ja maaseutu lähes tyhjeni. Papiston valta oli vahva. Ilmasto kuivui. Alettiin käyttää orjatyövoimaa, jota hankittiin läheisiltä kukkuloilta.
Sylinterisinetit ilmestyivät. Sarjatyönä valmistettiin kupari- ja saviastioita. Kulttuurin loppupuolella kehittyi varhainen kuvakirjoitus, joka vähitellen muuttui nuolenpääkirjoitukseksi - noinhin aikoihin ?
n. 8500 eaa. kirjoitti:
Ajankohta: noin 8000 - 3100 ennen ajanlaskumme alkua
Kaksoisvirranmaan kehitys ennen varsinaisten korkeakulttuurien syntyä osoittaa, kuinka sivilisaatiot eivät synny tyhjästä, vaan niitä edeltää aina pitkä ja monipolvinen kehitys, joka tällä alueella kesti yli 5000 vuotta.
Sisällysluettelo [piilota]
1 Maanviljelyskulttuurin synty
2 Hassuna-, Halaf- ja Samarra-kulttuurit
3 Ubaid kulttuuri
4 Urukin kulttuuri
5 Sanastoa
Maanviljelyskulttuurin synty [muokkaa]
Kaksoisvirranmaassa harrastettiin ensin suurriistanmetsästystä. Viimeistään n. 8000 eaa. alettiin ennen gasellinmetsästyksellä eläneessä Keski-Eufratin kylässä Tell Abu Hureyrassa rukiin viljely ilmeisesti ilmastonmuutoksesta seuranneen kuivuuden johdosta. Muutos oli nopea ja saattoi tapahtua jopa kymmenen vuoden aikana. Kylässä oli asuttu vakinaisesti noin 500 vuotta tätä ennen. Viljelykauden talot olivat neliömäisissä ja valmistettu näihin aikoihin kehitettyllä mutatiilitekniikalla. Vielä ei osattu valmistaa keramiikkaa. Kylästä kehittyi suurin tuon aikakauden kylä koko Lähi-Idässä.
Emmerviljan varhaisimmat löydöt tunnetaan tästä kylästä noin 7600 eaa. Näiden viljojen lisäksi siellä viljeltiin linssejä, ohraa, tuomenmarjoja ja pistaaseja sekä muitakin villejä siemeniä. Kyläläiset siirtyivät gaselinmetsästyksestä karjanpitoon noin 7000 eaa. Vähitellen Turkin Anatoliassa kehittynyt saviastioiden valmistus levisi tännekin (n. 6000 eaa.) ja helpotti viljan säilyttämistä. Kudontataito oli kehitetty jo hieman tätä ennen (n. 6500 eaa.) ja osa naisista oli erikoistunut siihen. Kylä hylättiin noin vuoden 5900 eaa. tienoilla.
Lammas kesytettiin Kaksoisvirranmaassa n. 8500 eaa.
Hassuna-, Halaf- ja Samarra-kulttuurit
Halaf kulttuurin kulho.Nämä olivat myöhäisen kivikauden kulttuureja, jotka tunsivat maanviljelyksen. Aluksi käytettiin vain alueita, joilla satoi riittävästi talviviljan viljelyyn. Kylät olivat pieniä ja pääosin mutatiilistä rakennettuja. Keramiikka oli taidokasta. Kuparin ja lyijyn käyttö tunnettiin. Vainajat haudattiin esimerkiksi ruukuissa talojen alle. Valmistettiin savisia naisveistoksia. Hassuna kulttuuria harjoitettiin myöhemmän Assyrian alueella. Halaf kulttuurin pyöreät rakennukset viittaavat osittain liikkuvaan elämäntapaan.
Samarra kaudella (6650 –5800 eaa.) tunnettiin jo alkeellinen keinokastelu, mikä mahdollisti asutuksen leviämisen tulvatasangoille. Uusina viljelykasveina olivat pellava ja linssi. Suurimmat kylät kasvoivat 1000 asukkaaseen ja kyliä oli usein näköetäisyydellä. Kylät olivat linnoitettuja ja niissä oli temppeleitä, mikä viittaa työnjohdon kehittymiseen. Aikakauden sineteistä on tulkittu, että viljelykset olivat yksityisomistuksessa. Käsityöläiset olivat erikoistuneet omiksi ammateikseen.
Ubaid kulttuuri
Ubaidilaiset (n. 5300-4100 eaa) rakensivat eteläisessä Kaksoisvirranmaassa laajenevia viljan kastelujärjestelmiä, mikä enteili kaupunkivaltioiden syntyä. Ubaidin kylien johdossa oli selvästi päälliköitä, joiden valta perustui uskontoon. Hautalahjoista päätellen kulttuuri oli edelleen melko tasa-arvoinen.
Temppeli varastoi viljaa huonojen vuosien varalle. Oli myös kartanoita, joiden suurperhe saattoi ylläpitää viljavarastoa. Pyörä ja hidas savenvalanta pyörä (tournette) tunnettiin. Kaukokaupasta Persian ja nyky-Turkin alueille on viitteitä. Ubaidin keramiikka vaihtui loppukaudella vähitellen Urukin keramiikaksi.
Urukin kulttuuri
Varhaista kuvakirjoitusta.Aika noin 4300 - 3100 eaa. oli alueella korkeakulttuurin muodostumisen ja kaupungistumisen aikaa. Uruk kaudella syntyi temppelin ohjaama valtio, jota johti pappiskuningas. Kaupungistuminen oli rajua ja maaseutu lähes tyhjeni. Papiston valta oli vahva. Ilmasto kuivui. Alettiin käyttää orjatyövoimaa, jota hankittiin läheisiltä kukkuloilta.
Sylinterisinetit ilmestyivät. Sarjatyönä valmistettiin kupari- ja saviastioita. Kulttuurin loppupuolella kehittyi varhainen kuvakirjoitus, joka vähitellen muuttui nuolenpääkirjoitukseksinoin 3500 - 2000 ennen ajanlaskumme alkua
Kaksoisvirranmaan hedelmällisessä jokilaaksossa kehittivät Sumerilaiset vanhimman tunnetun korkeakulttuurin n. 3000 vuotta ennen ajanlaskumme alkua.
Sisällysluettelo
1 Sijainti ja alkuperä
2 Yhteiskunta
3 Kulttuuri
4 Urin kolmas dynastia
5 Sanasto
Sijainti ja alkuperä
Sumeri sijaitsi eteläisessä Kaksoisvirranmaassa. Alue oli tuolloin kosteaa suistoa ja tulvatasankoa.
Sumerien alkuperä on hämärän peitossa, eikä heidän kieltään ole kyetty yhdistämään mihinkään tunnettuun kielisukuun. Toisten tutkijoiden mielestä he olivat maan alkuperäisiä asukkaita - toiset taas epäilevät heidän tulleen muualta.
Yhteiskunta
Sinetit olivat vallanmerkkejä. Se jolla oli sinetti, edusti valtaa ja pystyi antamaan määräyksiä. Erityisesti tällaiset jatkuvakuvioiset sylinterisinetit olivat suosittuja.Sumerilaiset, kuten monet myöhemmätkin Kaksoisvirranmaan asukkaat elivät kaupunkivaltioissa. Ympäröivää maaseutua viljeltiin nostamalla vettä joista kastelukanavien avulla, koska alueella ei satanut riittävästi viljan viljelyä ajatellen. Kaksoisvirran maassa on kaksi vuodenaikaa: tuskallisen kuuma kesä ja viljelyyn sopiva talvi.
Sumerilaisia kaupunkivaltioita hallitsivat pappiskuninkaat. Talous oli pääosin kaupan ja maatalouden varassa. Maanviljelijät olivat lähinnä maaorjia. Myös naiset saattoivat olla korkeassa asemassa ja käydä palkkatyössä. Perheen pää oli silti mies ja yhteiskunta toimi heidän ehdoillaan. Miehillä oli monesti useita vaimoja.
Sumerilaiset kävivät kauppaa Välimerelle, Egyptiin ja Intiaan (Melullah) asti. Tavaraa kuljetettiin karavaaneissa ja kaislalaivoilla. Vaikka hopeaa käytettiinkin rahana, maksettiin palkkiot usein esimerkiksi viljana. Maassa tunnettiin oikeuslaitos ja poliisi. Maata hallittiin virkamiesten avulla.
Kulttuuri
Nuolenpääkirjoitusta.Sumerilaisesta kulttuurista meille on jäänyt perintönä mm. tunnin jakaminen 60 minuuttiin ja ympyrän 360° (astetta), jotka perustuvat heidän matemaattiseen 60-järjestelmäänsä. Samoin vuoden jakaminen 12 kuukauteen ja ne vuorostaan 30 päivään.
Noin 3500 eaa. sumerilaiset alkoivat käyttää numeroita ja 3100 eaa. kirjoittaa kuvakirjoitusta. Kuvakirjoitus muuttui asteittain nuolenpääkirjoitukseksi, jossa savitauluun painettiin kepillä nuolenpäitä muistuttavia kuvioita. Sumerilaisesta kirjallisuudesta tunnetaan erityisesti sankarikuninkaista kertova Gilgamesh-eepos, jossa kuvataan myös vedenpaisumus.
Kultainen härkämies.Sumerilaiset olivat taitavia metalliseppiä. Kankaiden valmistus sai usein valtavat mitat suurissa naisten kansoittamissa kutomoissa. Käsityötuotanto oli usein temppelien omistuksessa.
Sumerilaisilla oli paljon jumalia pieniä ja suuria eli heidän uskontonsa oli monijumalainen. Taivaanjumala An oli jumalista tärkein. Rakkauden jumalatar Inanna tunnettiin myöhemmissäkin kulttuureissa (babylonilainen Isthatar ja kanaanilainen Astarte) ja sen planeetaksi tuli Venus. Uudenvuoden juhlana vietettiin Inannan ja härkämies/paimen Dumuzin häitä. Jumalien ympärille syntyi ajan kuluessa laaja tarusto. Monet jumalasta, kuten kuunjumalan puolison palvonta levisi laajalle Lähi-Itään.
Tässä välissä tapahtuu: Akkadilaiset
Urin kolmas dynastia
Akkadilaisajan jälkeen sumerin kulttuuri elpyi. Tänä uus-sumerin aikana noin 2112–1950 eaa kehittyi eräänlainen Ur-kaupungin johtama imperiumi. Maahan syntyi papiston johtama keskitetty virkamiehistö (byrokratia).
Maa jakautui maaherrojen hallitsemiin lääneihin, josta kerättiin veroja eri tuotteina kuten viljana. Kalenteri ja painot yhtenäistettiin. Maassa oli valtava tekstiiliteollisuus ja kaukokauppaa. Metalleista painettiin tietyn painoisia kolikoita.
Sumerilaista kulttuuria edistettiin, mutta akkadilainen vaikutus näkyi vahvana kunikaiden ja uusien kaupunkien nimissä. Valtakunta hajosi amorilaisten ja elamilaisten naapureiden hyökkäyksiin. - tuhansia vuosia
onhaan se kirjoitti:
oppinu tietsikkaa käyttämään. copy paste, yleensä pitäisi lähdetieto mainita, mutta ei oo näkojään elämän kiertokoulussa opetettu!!!
serihvi näyttää tänään käyttävän aikalilla valitsevaa sensuuria!!
kato higipedia romani = siis käytä googlea!!!Intianniemimaan historia on monipolveinen ja vaiherikas. Mantereella ovat vaikuttaneet monenlaiset kulttuurit ja kansat, joista kaksi merkittävintä haaraa ovat Dravida-kulttuurit ja Indo-arjalaiset-kulttuurit. Dravida kulttuureja, joihin useimmat tutkijat uskovat Indus-kulttuurinkin kuuluvan, pidetään yleensä maan alkuperäisenä asutuksena. Indo-arjalaisia pidetään tavallisesti maahan saapuneina valloittajina. Valloittajat olivat kuitenkin lähinnä yläluokkaa.
Intianniemimaalla on syntynyt kaksi suurta uskontoa hindulaisuus ja sieltä myöhemmin lähes kadonnut buddhalaisuus. Manner on ollut monenlaisten valloittajien ja heidän kulttuuriensa vaikutuksen kohteena. Kaikki ne ovat jättäneet omat toisinaan isommat ja toisinaan vähäisemmät jälkensä kulttuuriin joko paikallisesti tai laajemminkin. - novvoi
minun on kirjoista kirjoitti:
Ei ole mitään paskaa, vaan täyttä totta. Juu on minulla.
1.Miksi varastitte saamelaisten maan ?
2. Miksi teillä ei ole mitään moralia ?
3.Miksi aina ali arvioitte mustalaisia ?
4. Miksi sanotte aina, minä elätän teidä ?
5. Miksi valkolais isät raiskaa tyttäriään ?
6. Miksi valkoisia pellava päitä on niin vähän
maailmassa ?
Alle 10 % maapallon asukkaista.
7 Miksi teillä ei ole mitään,esm.2000-3000ekr mitään tietoa, ei siis mitään historiaa.
8. Sieltä Volgan mutkastako olette tulleet suomen niemelle?
9. Mistä sieltä, Volgan mutka on laaja käsite ?
10 Milloin osasitte tehdä tulen ?
11. Milloin opitte paistamaan lihan nuotiolla ?
12 Milloin opitte tekemään asumuksia ?
13. Milloin oikein sivistytte ?
14. Milloin oikein loppuu mustalaisten parjaaminen ?
15. Milloin oikein opitte sivistyneen ihmisen tavat ?
16. Milloin opitte olemaan, juomatta kaljaa, ja pontikkaa ?
17. Milloin lopetatte kiroilemisen ?
18. Milloin opitte olematta tappamasta toista ihmistä ?
PS. Asiallisia vastauksia , kiitosmissä olivat 2000-3000 eKr.koska nykykansoja ei silloin ollut olemassa, no egyptiläiset ehkä,mutta hekin ovat vaihtaneet sekä uskontoa että kieltä sen jälkeen kun faaraot lakkasivat heitä hallitsemasta.Tulta ei ole mikään nykykansa keksinyt vaan ihmislaji varhain eli se tarjottiin meille kaikille valmiina hyvin kaukaisten esi-isien toimesta. Kaikissa kansoissa on pedofiileja ja insestiä. Pellavapäät ovat todella katoava luonnonvara, mutta kuka haluaisi elää maailmassa jossa ei olisi blondeja? Rasismi ei lopu koskaan koska jokaisen sisällä asuu pieni rasisti. Eivät suomalaiset pahoja ole päinvastoin, hyviä ihmisiä jotka ovat panneet pystyyn mallikkaan yhteiskunnan millä tahansa mittapuulla mitattuna, mitenkä olisi jos eläisit vaikka Romaniassa? Mennäänkö täältä sinne kerjäämään vai tullaanko sieltä tänne?
- Snadi tallaaja
minun on kirjoista kirjoitti:
Ei ole mitään paskaa, vaan täyttä totta. Juu on minulla.
1.Miksi varastitte saamelaisten maan ?
2. Miksi teillä ei ole mitään moralia ?
3.Miksi aina ali arvioitte mustalaisia ?
4. Miksi sanotte aina, minä elätän teidä ?
5. Miksi valkolais isät raiskaa tyttäriään ?
6. Miksi valkoisia pellava päitä on niin vähän
maailmassa ?
Alle 10 % maapallon asukkaista.
7 Miksi teillä ei ole mitään,esm.2000-3000ekr mitään tietoa, ei siis mitään historiaa.
8. Sieltä Volgan mutkastako olette tulleet suomen niemelle?
9. Mistä sieltä, Volgan mutka on laaja käsite ?
10 Milloin osasitte tehdä tulen ?
11. Milloin opitte paistamaan lihan nuotiolla ?
12 Milloin opitte tekemään asumuksia ?
13. Milloin oikein sivistytte ?
14. Milloin oikein loppuu mustalaisten parjaaminen ?
15. Milloin oikein opitte sivistyneen ihmisen tavat ?
16. Milloin opitte olemaan, juomatta kaljaa, ja pontikkaa ?
17. Milloin lopetatte kiroilemisen ?
18. Milloin opitte olematta tappamasta toista ihmistä ?
PS. Asiallisia vastauksia , kiitosKirjatieto on tärkeää, se auttaa katsomaan elämää oman navan ulkopuolelta. sillä vaan ei ole mitään merkitystä, jos sydämen sivistys puuttuu.
Hienot sanat ropisevat pään yli, mutta jos osoitat hyväksyväsi/rakastavasi, viesti tulee perille. Niin kauan kuin ihmisellä on paha pirullinen sydän, maailma on paha paikka elä.
Jokainen meistä voi vaikuttaa vain omaan sisimpäänsä, ei toisen.
Voi päättää minkä normien mukaan haluaa YRITTÄÄ elää.
Itse uskon siihen, että rakkaus voittaa - lopulta. Se on vahvempi. - kun kävit koulua ?
novvoi kirjoitti:
missä olivat 2000-3000 eKr.koska nykykansoja ei silloin ollut olemassa, no egyptiläiset ehkä,mutta hekin ovat vaihtaneet sekä uskontoa että kieltä sen jälkeen kun faaraot lakkasivat heitä hallitsemasta.Tulta ei ole mikään nykykansa keksinyt vaan ihmislaji varhain eli se tarjottiin meille kaikille valmiina hyvin kaukaisten esi-isien toimesta. Kaikissa kansoissa on pedofiileja ja insestiä. Pellavapäät ovat todella katoava luonnonvara, mutta kuka haluaisi elää maailmassa jossa ei olisi blondeja? Rasismi ei lopu koskaan koska jokaisen sisällä asuu pieni rasisti. Eivät suomalaiset pahoja ole päinvastoin, hyviä ihmisiä jotka ovat panneet pystyyn mallikkaan yhteiskunnan millä tahansa mittapuulla mitattuna, mitenkä olisi jos eläisit vaikka Romaniassa? Mennäänkö täältä sinne kerjäämään vai tullaanko sieltä tänne?
Indoarjalaiset kielet ovat indoeurooppalaisiin kieliin ja tarkemmin indoiranilaisiin kieliin kuuluva kieliryhmä. Kieliryhmään kuuluvat muun muassa muinaiskielet sanskrit ja paali sekä nykykielet hindi ja urdu. Indoarjalaisia kieliä puhuu yhteensä noin 900 miljoonaa ihmistä lähinnä Intiassa, Pakistanissa ja Nepalissa. Suurimmat kielet ovat hindi-urdu (n. 540 miljoonaa puhujaa), bengali (n. 200 miljoonaa), punjabi (n. 100 miljoonaa) ja marathi (n. 70 miljoonaa).
romanit ovat arjalaisia.toisen maailmansodan aikaan mustalaisia ei hävitetty rodun vaan elintapojen vuoksi.olen aiheesta lukenut varmasti enemmän kuin sinä.ja mitä tulee suomalaisiin,suomalaiset eivät ole arjalaisia.siniset silmät ja vaalea tukka eivät tee vielä ihmisestä arjalaista.ja pohjoisen lapissa asuva ihminen on lappalainen.ei lappilainen.ne on kaks eri asiaa.
Romanin kieli
Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Romani
Muu nimi -
Omakielinen nimi Romani chimb
Englanninkielinen nimi Romany
Ranskankielinen nimi Rromani
Tiedot
Alue pääasiassa Eurooppa, tosin kielen puhujat ovat laajalle levinneet ja heillä ei ole omaa valtiota.
Virallinen kieli ei missään
Puhujia noin 4,8 miljoonaa
Sija ei 100 suurimman joukossa
Kirjaimisto latinalainen
Kielenhuolto -
Kielitieteellinen luokitus
Kielikunta indoeurooppalainen kielikunta
Kieliryhmä indoarjalaiset kielet
Kielikoodit
ISO 639-1 -
ISO 639-2 rom
SIL -
Ohje - koulua
kun kävit koulua ? kirjoitti:
Indoarjalaiset kielet ovat indoeurooppalaisiin kieliin ja tarkemmin indoiranilaisiin kieliin kuuluva kieliryhmä. Kieliryhmään kuuluvat muun muassa muinaiskielet sanskrit ja paali sekä nykykielet hindi ja urdu. Indoarjalaisia kieliä puhuu yhteensä noin 900 miljoonaa ihmistä lähinnä Intiassa, Pakistanissa ja Nepalissa. Suurimmat kielet ovat hindi-urdu (n. 540 miljoonaa puhujaa), bengali (n. 200 miljoonaa), punjabi (n. 100 miljoonaa) ja marathi (n. 70 miljoonaa).
romanit ovat arjalaisia.toisen maailmansodan aikaan mustalaisia ei hävitetty rodun vaan elintapojen vuoksi.olen aiheesta lukenut varmasti enemmän kuin sinä.ja mitä tulee suomalaisiin,suomalaiset eivät ole arjalaisia.siniset silmät ja vaalea tukka eivät tee vielä ihmisestä arjalaista.ja pohjoisen lapissa asuva ihminen on lappalainen.ei lappilainen.ne on kaks eri asiaa.
Romanin kieli
Wikipedia
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Romani
Muu nimi -
Omakielinen nimi Romani chimb
Englanninkielinen nimi Romany
Ranskankielinen nimi Rromani
Tiedot
Alue pääasiassa Eurooppa, tosin kielen puhujat ovat laajalle levinneet ja heillä ei ole omaa valtiota.
Virallinen kieli ei missään
Puhujia noin 4,8 miljoonaa
Sija ei 100 suurimman joukossa
Kirjaimisto latinalainen
Kielenhuolto -
Kielitieteellinen luokitus
Kielikunta indoeurooppalainen kielikunta
Kieliryhmä indoarjalaiset kielet
Kielikoodit
ISO 639-1 -
ISO 639-2 rom
SIL -
OhjeRomanin kieli on indoarjalainen kieli. Kielestä on lukuisia murteita, joita puhuvat eri maissa asuvat romanit. Suomessa valtiovalta tukee romanin kielen opetusta vuoden 1995 perusoikeusuudistuksen yhteydessä uudistetun lainsäädännön velvoittamana.
Mustalaisvainojen aikana romanikielen puhuminen oli ehdottomasti kielletty. Silloin sen asema heikkeni. 1930–1960-luvulla romanit osasivat hyvin omaa kieltään, ja käyttivät sitä.
Yleisesti ottaen romanikieli on haluttu pitää pelkästään romanien tietoudessa eikä sitä mielellään opeteta muille. Tämän taustalla on pelko siitä, että kieltä käytetään heitä vastaan, kuten joskus aiemmin. Kieli tukee myös jossain määrin romanien yhteisöllisyyttä; on mahdollista, että vieras kieli on toiminut suojana valtaväestön hegemoniaa vastaan. Euroopan romanien historia kertoo valtaväestön ajatelleen, että romanit ovat kehittäneet kielensä vainojen ja kristinuskon vuoksi.
Romanikieltä on mahdollisuus opiskella opettajan johdolla kouluissa. Tästäkin huolimatta Suomessa on useita kouluja, joissa romanikielen opetusta ei ole järjestetty. Tämä saattaa johtua resurssien puutteesta, mutta myös siitä, ettei ryhmän vähimmäisoppilasmäärä täyty. Kielikursseja järjestetään myös ja kieltä pyritään opettamaan romaneille suunnatuilla leireillä, jotta kielen taito kasvaisi ja pysyisi yllä. Silti harvassa ovat ne romanit, jotka romanikieltä osaavat kiitettävästi puhua. Romanikielen taitajia on pääasiallisesti vanhemmassa väestössä, nuoremmille kokonaisen dialogin läpikäyminen romanikielellä on monimutkaisempaa.
Romanikielestä on kirjoitettu kirjoja, joita voi lainata kirjastosta. Kirjoista löytyy romanikielistä sanastoa ja romanikielen kieliopillisia rakenteita. Romanikieli on kehittynyt jonkin verran, joten siinä on myös vanhahtavia sanontoja mitä joku nuori ei välttämättä tunnista, tai modernimpia ilmaisuja jotka vanhemmalle ihmiselle ovat täysin vieraita. Romanikieltä pyritään koko ajan kehittämään ja elvyttämään. Tulokset ovat alkaneet näkyä hieman, mutta parantamisen varaa on vielä rutkasti.
Suomessa ei ole ainuttakaan romanikielellä kirjoittavaa kirjailijaa, mutta ulkomailta näitä löytyy kyllä useita.
Yleisesti ottaen ei pidetä että valtaväestö käyttää tai puhuu romanikieltä, mutta esimerkiksi tervehdykset, kuten "Hyvää huomenta" jne. eivät ole paheksuttavia kenenkään taholta. Jos romani on ystävä valtaväestön edustajan kanssa, saattaa tuo henkilö päästä hyvinkin kärryille romanikielestä. Kannattaa kuitenkin kysyä, haittaako toista romanikielen puhuminen
Uskon natsismin nousun ja
toisen maailmansodan tarkoituksena olleen tuhota systemaattisesti kaksi Israelin
vanhaa heimoa, juutalaiset ja mustalaiset. Tämä selitäisi natsien äärinmilleen
viedyn antautumisen tämän tehtävän loppuunsaattamiseen. Vaikka
he olivat häviämässä sotaa, he pyrkiviit tappamaan mahdollisimman monta
juutalaista ja mustalaista aivan sodan viimehetkiin asti.
Tässä ei suinkaan ollut kysymys rodullisen ajattelumallin menemisestä
liian pitkälle vaan yksinkertaisesti saatanallisesta suunnitelmasta. Ja syy tuollaiseen
suunnitelmaan on tämä: Raamatun profetiat kertovat Messiaan tulevan
kummallekin Israelin heimolle ja yhdistävän ne ikiajoiksi yhden messiaanisen
kuninkaan alle. Mutta jos saatana pystyy tuhoamaan toisen niistä tai
kummatkin, Jumalan sanan voima rikkoutuisi, Kristus ei palaisi, ja saatanan
ennustettu tuho kumottaisiin lopullisesti.
Mutta tämähän on tietenkin mahdotonta! Jumalan sana ja kaikki profetiat
toteutuvat tarkalleen ja oikeaan aikaan. Joten katsotaanpa uudelleen, mitä
Raamattu sanoo Israelin ja Juudan heimojen keskinäisestä suhteesta viimeisinä
päivinä ennen Kristuksen tuloa.
Mustalaiset ovat olleet orjiana ja jopa valtion omaisuutta Keski-Euroopassa. Heitä on kohdeltu hirmuisen julmasti. Kidutettu, hirtetty, poltettu elävänä, haudattu elävältä. - Elättäjäsi
minun on kirjoista kirjoitti:
Ei ole mitään paskaa, vaan täyttä totta. Juu on minulla.
1.Miksi varastitte saamelaisten maan ?
2. Miksi teillä ei ole mitään moralia ?
3.Miksi aina ali arvioitte mustalaisia ?
4. Miksi sanotte aina, minä elätän teidä ?
5. Miksi valkolais isät raiskaa tyttäriään ?
6. Miksi valkoisia pellava päitä on niin vähän
maailmassa ?
Alle 10 % maapallon asukkaista.
7 Miksi teillä ei ole mitään,esm.2000-3000ekr mitään tietoa, ei siis mitään historiaa.
8. Sieltä Volgan mutkastako olette tulleet suomen niemelle?
9. Mistä sieltä, Volgan mutka on laaja käsite ?
10 Milloin osasitte tehdä tulen ?
11. Milloin opitte paistamaan lihan nuotiolla ?
12 Milloin opitte tekemään asumuksia ?
13. Milloin oikein sivistytte ?
14. Milloin oikein loppuu mustalaisten parjaaminen ?
15. Milloin oikein opitte sivistyneen ihmisen tavat ?
16. Milloin opitte olemaan, juomatta kaljaa, ja pontikkaa ?
17. Milloin lopetatte kiroilemisen ?
18. Milloin opitte olematta tappamasta toista ihmistä ?
PS. Asiallisia vastauksia , kiitos1.Miksi varastitte saamelaisten maan ? Emme ole varastaneet saamelaisten maita. Mistä olet saanut moista päähäsi?
2. Miksi teillä ei ole mitään moralia ? Meillä on erittäin korkeatasoinen moraali. Onko teillä?
3.Miksi aina ali arvioitte mustalaisia ? Siksi, että siihen on jatkuvaa aihetta.
4. Miksi sanotte aina, minä elätän teidä ? Siksi, että juuri niin tapahtuu.
5. Miksi valkolais isät raiskaa tyttäriään ? Ei sen useammin kuin mustalaisetkaan.
6. Miksi valkoisia pellava päitä on niin vähän
maailmassa ?
Alle 10 % maapallon asukkaista. Sivistymättömillä kansoilla on aina ollut tapana sikistä hallitsemattomasti. Se on eläimille tyypillinen lajin selviytymistapa.
7 Miksi teillä ei ole mitään,esm.2000-3000ekr mitään tietoa, ei siis mitään historiaa. Meillä on erittäin vanha ja pitkälle ulottuva historia.
8. Sieltä Volgan mutkastako olette tulleet suomen niemelle? Pieni prosentti on lienee tullut sieltäkin.
9. Mistä sieltä, Volgan mutka on laaja käsite ? Ota selvää. Opettele lukemaan.
10 Milloin osasitte tehdä tulen ? Kivikaudella. Luonto opetti.
11. Milloin opitte paistamaan lihan nuotiolla ? Kivikaudella.
12 Milloin opitte tekemään asumuksia ? Kivikaudella.
13. Milloin oikein sivistytte ? Esititkö tuon kysymyksen mustalaisille?
14. Milloin oikein loppuu mustalaisten parjaaminen ? Ei milloinkaan.
15. Milloin oikein opitte sivistyneen ihmisen tavat ? Meillä on erittäin sivistyneet ja nykyaikaiset tavat.
16. Milloin opitte olemaan, juomatta kaljaa, ja pontikkaa ? Pontikkaa emme juo mutta laatuolut toki maistuu hyvässä ja sivistyneessä seurassa.
17. Milloin lopetatte kiroilemisen ? Samana päivänä kun te lopetatte valehtelemisen, varastamisen, kavaltamisen, petokset, puukottamisen, eli emme koskaan.
18. Milloin opitte olematta tappamasta toista ihmistä ? Tapamme muita ihmisiä ainoastaan sodan aikana. Rauhanajan tappamisesta huolehtivat mustalaiset.
Tyydyttikö vastaukset? - Mankkaan Mirkku
Elättäjäsi kirjoitti:
1.Miksi varastitte saamelaisten maan ? Emme ole varastaneet saamelaisten maita. Mistä olet saanut moista päähäsi?
2. Miksi teillä ei ole mitään moralia ? Meillä on erittäin korkeatasoinen moraali. Onko teillä?
3.Miksi aina ali arvioitte mustalaisia ? Siksi, että siihen on jatkuvaa aihetta.
4. Miksi sanotte aina, minä elätän teidä ? Siksi, että juuri niin tapahtuu.
5. Miksi valkolais isät raiskaa tyttäriään ? Ei sen useammin kuin mustalaisetkaan.
6. Miksi valkoisia pellava päitä on niin vähän
maailmassa ?
Alle 10 % maapallon asukkaista. Sivistymättömillä kansoilla on aina ollut tapana sikistä hallitsemattomasti. Se on eläimille tyypillinen lajin selviytymistapa.
7 Miksi teillä ei ole mitään,esm.2000-3000ekr mitään tietoa, ei siis mitään historiaa. Meillä on erittäin vanha ja pitkälle ulottuva historia.
8. Sieltä Volgan mutkastako olette tulleet suomen niemelle? Pieni prosentti on lienee tullut sieltäkin.
9. Mistä sieltä, Volgan mutka on laaja käsite ? Ota selvää. Opettele lukemaan.
10 Milloin osasitte tehdä tulen ? Kivikaudella. Luonto opetti.
11. Milloin opitte paistamaan lihan nuotiolla ? Kivikaudella.
12 Milloin opitte tekemään asumuksia ? Kivikaudella.
13. Milloin oikein sivistytte ? Esititkö tuon kysymyksen mustalaisille?
14. Milloin oikein loppuu mustalaisten parjaaminen ? Ei milloinkaan.
15. Milloin oikein opitte sivistyneen ihmisen tavat ? Meillä on erittäin sivistyneet ja nykyaikaiset tavat.
16. Milloin opitte olemaan, juomatta kaljaa, ja pontikkaa ? Pontikkaa emme juo mutta laatuolut toki maistuu hyvässä ja sivistyneessä seurassa.
17. Milloin lopetatte kiroilemisen ? Samana päivänä kun te lopetatte valehtelemisen, varastamisen, kavaltamisen, petokset, puukottamisen, eli emme koskaan.
18. Milloin opitte olematta tappamasta toista ihmistä ? Tapamme muita ihmisiä ainoastaan sodan aikana. Rauhanajan tappamisesta huolehtivat mustalaiset.
Tyydyttikö vastaukset?Suomalais-ugrilaiset kansat ovat sekoitus monesta kansasta ja rodusta. Itämerensuomalaisista: vepsäläisistä, virolaisista, liiviläisitä. Karjalaisista: aunuslaisista, vatjalaisista, Volgan mutkakalaisista (nykyinen Kuibyshevin alue). Samoin Venäjän tundran asukkaista: kas kun kauppaa käytiin ristiin rastiin ja samalla solmittiin naimakauppoja. Samoin hämäläiset, pirkkalaiset, turkulaiset (turkulaiset tosin tulivat Ruotsista, koska Kirkko lähetti lähetystyöntekijät Suomeen, ja he olivat ruotsinkielisiä). Ruotsin vallan alla luotiin lainsäädäntö ja yhteiskunnallinen infrastruktuuri. Lainsäädäntömme on edelleen pitkälti Ruotsin vallan alainen. Mikä se tämä omituinen lainkohta on, joka on vieläkin voimassa? Joka kieltää sikojen laiduntamisen tammimetsikössä?
No, eiköhän meistä aika harva pysty kehumaan puhdasrotuisuudellaan. Näkeehän suomalaisista aika hyvin henkisen sukulaisuuden venäläisten kanssa: ryyppääminen, melankolia, tappelut...
Joo, saamelaisten maa on varastettu. Aiemmin saamelaisia asui jopa Pirkkalan seudulla, eli siis Tampereen tienoilla. Heille tehtiin kuten Amerikan intiaaneille: ostettiin pakkoverottamalla maa ja rajoitettiin elinkeino minimiin.
Suomalaisugrilaiset kansat lienevät oppineet tulentekotaidon suunnilleen samoihin aikoihin, kuin muutkin kivikautiset kansat. 1200-luvun suurenmoisesta käsityökulttuurista kertoo muutama vuosi tehty kalliokololöytö: joka nyt on Saamelaismuseo Siidassa. Upea taottu hopeinen kaulakääty, rannerenkaita ja hopeataalereita. Löydön teki luonnontutkija, joka aivan sattumalta työnsi kätensä kalliokoloon ja teki rahassa arvioimattoman historiallisen löydön.
No mutta kyllä on hyvä, että on kebabpaikkoja jopa Jussina auki! Käytännön monikulttuurisuutta. Kun tänään tuli Lapista, ei paljon jaksanut ruokaa ajatella, mutta nyt on nälkä. Hyvää Jussia vain kaikille!
t. Mirkku
- ¤u¤u¤u¤
Katsos rakkaani, Jumala loi ihmisen.
Siksi on pellavapäitten joukko.
Jumala loi ihmisen,
syntyi musta mies.
Jumala loi ihmisen
syntyi punanahka.
Jumala loi ihmisen
syntyi keltanahka.
Koska Jumala on Luoja
syntyi myös monia variaatioita.
Ihana maailma! - Nordic-man
Onhan se kiva seurata näin kiihkeitä ja kirjanoppineiden keskusteluja, mutta kun se menee väittelyksi niin mulla loppuu huumori. Sovitaan että peli päättyi tasan, niin silloin on kaikilla voittaja mieli.
- olipa kiva
pitkästäaikaa panna nuorta romani tyttöä!!! Kovasti kehu ja samalla sano ettei heimon miehiltä löydy kuin pieniä ruttumulkkuja!!!
Tapaamisiin ja kerro ukolles terkkuja! - Elättäjäsi
Eikö olisi paljon helpompi listata ne asiat jotka ymmärrät? Säästyisi aikaa ja vaivaa.
- ole homo
palsta,kysele sieltä.Tämä on yhteiskuntarajotteisten avustuspalsta.
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216535Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5552261- 1471847
- 821224
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa971022- 72970
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.78907Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10833- 31827
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon146751