Rantaelämä Montenegrossa

ensikertalainen_montessa

Terve,

Katselen matkoja tuonne Montengeroon. Vaikuttaa ihan kivalta ainakin tuon minnematka.com:in kuvauksen mukaan: http://minnematka.com/index.php?option=com_content&task=view&id=27&Itemid=38

MUTTA mitäköhän tarkoitetaan kun sanotaan että ostosmahdollisuudet rajalliset? Kai sieltä nyt löytyy kojuja mistä shoppailla? Entäs minkälainen on rantaelämä? Onko rannat hyviä? Itselläni on kokemusta vain Turkin Alanyasta...minkälainen meininki siellä on? Onko samantapainen meno kuin esim Kreikan rantalomilla?

5

2283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käynyt

      Tavaraa ei hirveästi ole ja vähän kallista, ei mikään ostosparatiisi, ruoka on hyvää, halpaa ja sitä saa takuulla riittävästi.

      Rannat yleensä pikkukiveä ja uimatossut ehdottomat merisiilien takia.

    • butwaiser

      Budvan rantaelämä on sinänsä vilkasta, mutta paikkaa leimaa tietynlainen tyylittömyys ja halvanoloisuus. Jollekin se voi olla ihan ok, mutta jos odottaa laadukasta Välimerellistä rantabulevardia, niin tulee pettymään. Paikka on jotenkin suttuinen ja rahvaanomainen. Vesi on sameampaa kuin esim. Kroatian puolella. Bailupaikkana varmaan ihan ok. Kreikka voittaa siisteydessä 6-0. Ostokset ovat turistirihkamaa. Olen käynyt Budvassa päivämatkalla Dubrivnikistä ja ero sinne on valtava Kroatian eduksi.

      • jebujeb

        Olin Montenegrossa tässä kuussa kolme päivää. Hostelli oli Kotorissa ja pari päivää olin rannalla Budvassa. Hintataso oli tosi ok, Kroatian Dubrovnikissa huomasi hintaeron esimerkiksi ruoassa. Budvassa on jonkin verran ostosmahdollisuuksia, monia ravintoloita ja kahviloita. Ranta on kivikkoinen, mutta uintimahdollisuudet ok. Mielestäni vain joillain hotelleilla oli käytössään oma hiekkaranta. Englantia tai muutakaan vierasta kieltä ei juurikaan puhuta, mutta elekielellä pärjää :) Palvelukulttuuri on vielä hieman mitä on, toisessa paikassa saa hyvää palvelua, toisessa ei hymyillä sitten yhtään.


      • Ulcinj-fani
        jebujeb kirjoitti:

        Olin Montenegrossa tässä kuussa kolme päivää. Hostelli oli Kotorissa ja pari päivää olin rannalla Budvassa. Hintataso oli tosi ok, Kroatian Dubrovnikissa huomasi hintaeron esimerkiksi ruoassa. Budvassa on jonkin verran ostosmahdollisuuksia, monia ravintoloita ja kahviloita. Ranta on kivikkoinen, mutta uintimahdollisuudet ok. Mielestäni vain joillain hotelleilla oli käytössään oma hiekkaranta. Englantia tai muutakaan vierasta kieltä ei juurikaan puhuta, mutta elekielellä pärjää :) Palvelukulttuuri on vielä hieman mitä on, toisessa paikassa saa hyvää palvelua, toisessa ei hymyillä sitten yhtään.

        Montenegroon, Ulcinj nimiseen pikkukaupunkiin rakensimme talon Ulcinj pari vuotta sitten, albanian rajan tuntumaan. Googlaa Ulcinj ! Hienoa hiekkarantaa Velica Plazalla yli 10 km, kaupungin pikkuhiekkaranta kesäisin tupaten täynnä. Vanha linna ravintoloineen Adrian meren rannalla, ihastuttavat maisemat. Pinjes niminen mäntyinen kallioranta lahden toisella puolella, jonka yhteydessä naisille tarkoitettu kylpylä. Ruoka on halpaa, iltaisin ostoskatu ja se varrella olevat ravintolat riittävää ajanvietettä - paikalliset tanssipaikat mielenkiinoista nähtävää ja mukaan voi mennä opettelmaan albanialaista perinnetanssia - tosi mukava tunnelma! Englannilla pärjää, saksaakin puhuu vanhempi väki ja saksan albaanit. Venäläisiä jonkun verran myös lomailee paikkakunnalla/omistaa talon.
        Kesällä kaupunki on täynnä eri puolilta Eurooppaa ja USAa tulevia albanisiirtolaisia, Ulcinj on Montenegron albanienemmistöinen kaupunki ja siksi serbienemmistöinen matkailuvirasto ei käsitykseni mukaan panosta tämän kaupungin markkinointiin. Skodar-niminen järvi on aika lähellä(pelikaanit). Tunnin ajomatka pääkaupunki Podcoricaan. Budvaan ei kannata jäädä - linna-alueen putiikit älytöman kalliita. Jos haluat kokea aitoa kesätunnelmaa alkuperäismiljöössä - mene Ulcinjiin - Ulquin. Jatka matkaa Budvasta Barin kautta Ulcinjiin. Rantatietä vaan eteenpäin jos Blue1 lennättönyt dubrovniciin, sieltä auton vuokraus etukäteen, tankki täynnä Kotorin lahti ylitetään lautalla (matka nopeutuu) 2,5 tunnin päästä oletkin jo Ulcinjissa!


    • PikkuNyytti

      Ostosmahdollisuudet Budvassa ovat rajalliset, koska niitä löytyy lähinnä rantabulevardin laidalla olevasta basaarista sekä vanhan kaupungin pienistä liikkeistä. Eli ei mikään shoppailun mekka.

      Rannat ovat mielestäni hyviä, mutta ei kannata rajoittua vain siihen keskustan rantaan. Jos lähdet esimerkiksi kävelemään (tai hyppäät vaikka siihen minijunaan) koti Beciciä (missä muuten myös ihan hienot rannat, jos menet junalla ihan perille asti), niin matkan varrelta löytyy muutamia mielenkiintoisia rantoja. Näille pikkurannoille voi olla parin euron pääsymaksut, mutta sillä rahalla rannat pidetään puhtaina ja turvallisina (ihmiset esimerkiksi jättivät kamerat ja lompakot pöytiin lähtiessään uimaan eikä keneltäkään koskaan kuulemma mitään viety).

      Itse olin Budvassa viikon kesällä 2006 ja rakastuin paikkaan. Onhan se hieman nuhjuinen, mutta minä en olekaan mikään kiiltävän ja hienon perään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      90
      8807
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      90
      7567
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      23
      7525
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      219
      7196
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      91
      5971
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      82
      5840
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      104
      5552
    8. Windows-herrasmiehet vs. Kaulahuivikerho

      ======================================== W I N D O W S - H E R R A S M I E H E T ==============================
      Sodat
      0
      5120
    9. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      5
      3507
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      30
      3276
    Aihe