Yksityinen vai kaupunki?

.........

Mietin ensimmäistä omaan kotiin (vuokralle siis) muuttoa. Olen 24-vuotias ja asunut tähän asti kotona.

Olen huvikseni katsellut yksityisten ja kaupungin taloja, vaikka vielä se ei ole ajankohtaista. Haluaisin ensin saada töitä. Harkitsen myös vakavissani oman talon ostoa, mutta en tiedä, uskaltaako aivan ensiasunnoksi ostaa.

Onko yksityinen vai kaupunki luotettavampi vuokrantaja? Vanhempieni kanssa olen asunut samassa kaupungin vuokratalossa vauvasta lähtien, ja mummu ja ukkikin ovat asuneet monta kymmentä vuotta samassa. Yksityinen tuntuu paljon epäluotettavammalta. Olen kuullut kauhutarinoita, minkälaisia ongelmia vuokraisännän/-emännän kanssa on tullut ja miten on tullut ilmoitus, että kummin kaiman sisko muuttaakin siihen asuntoon ja itse täytyy muuttaa pois. Lisäksi uskon yksityisen olevan poissuljettu vaihtoehto senkin takia, että 99,9 prosentissa niissä ei saa olla lemmikkejä.

Haluaisin mielelläni rivitaloon tai pienkerrostaloon. Jos rivitaloon kuuluu pieni piha, niin saakohan sinne laittaa omia istutuksia vai onko tyytyminen ruukkupuutarhaan?

4

417

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dflksjdsoåigmaÄ

      harkita oman asunnon ostoa. Nyt on korot alhaalla ja ensiasunnon ostaja saa valtiota ainakin osittaisen takauksen. Muista että rivarissa on usein suurempi yhtiövastike kuin kerrostalossa.

      • Rivarissa on halvempi vastike, koska lämmitys ei yleensä sisälly. Asumiskustannukset voivat olla korkeampia kuin kerrostalossa, johtuen sähkölämmityksen aiheuttamasta lisäkustannuksesta.

        Ja kyllä useimmat yksityiset sallivat lemmikit, kunhan sitoudut kustannuksellasi korjaamaan niiden mahdollisesti aiheuttamat vahingot. Tuo kielto on nykyään melkein automaatio ilmoituksissa (ei lemmikkieläimiä, ei tupakointia, vuokralaisen tulee ottaa kotivakuutus), mutta kasvotusten neuvoteltaessa asiat yleensä muuttuvat, toki tupakointia sisätiloissa ei yleensä sallita, ja kotivakuutus taas ei maksa melkein mitään, ja on vuokralaiselle hyödyllinen muutenkin.


      • kunnes napsahtaa
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Rivarissa on halvempi vastike, koska lämmitys ei yleensä sisälly. Asumiskustannukset voivat olla korkeampia kuin kerrostalossa, johtuen sähkölämmityksen aiheuttamasta lisäkustannuksesta.

        Ja kyllä useimmat yksityiset sallivat lemmikit, kunhan sitoudut kustannuksellasi korjaamaan niiden mahdollisesti aiheuttamat vahingot. Tuo kielto on nykyään melkein automaatio ilmoituksissa (ei lemmikkieläimiä, ei tupakointia, vuokralaisen tulee ottaa kotivakuutus), mutta kasvotusten neuvoteltaessa asiat yleensä muuttuvat, toki tupakointia sisätiloissa ei yleensä sallita, ja kotivakuutus taas ei maksa melkein mitään, ja on vuokralaiselle hyödyllinen muutenkin.

        Just näin. Ja pienissä yhtiöissä on vielä täysin maallikkovetoiset hallitukset ja talon pidon tärkein ohjenuora = halpa vastike. Eli sillä vastikkeella katetaan vain ja ainoastaan pakolliset kiinteistöverot, jätemaksut ja tilinpäätöksen teettäminen.

        No, ei siinä muuta, mutku jonain kauniina päivänä on (usein "täysin yllättäen") edessä vesikattoremppa tai salaojien uusimista tms. kivaa, niin sitten onkin kädessä 10 000 € lasku.... kun on siis kunnossapito laiminlyöty viimeiset 20 vuotta eikä ole kerätty rahaa tuleviin korjauksiin eikä edes selvitetty, mitä & koska pitäisi korjata.


    • -------

      Tosin täälläkin on samanvertaisia vuokralaisia, jotka isottelevat. He pitävät omaa asumistaan varmana, nyt puhutaan siitä, että kohta asunnot jonkun muun omistuksessa ja haluttaisiin säilyttää kaupungin asuntoina. Nykyään on vuokralaisten turvana säädöksiä, ei voida purkaa mielivaltaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      57
      1371
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      990
    3. 78
      859
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      768
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      744
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      675
    8. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      10
      642
    9. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      88
      631
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      626
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    12. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      559
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      552
    14. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      550
    15. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      93
      508
    16. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      493
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      482
    18. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      465
    19. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      464
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      36
      457
    Aihe