pyöräily azoreilla

coraline

Onko jollain kokemusta pyöräilystä Azoreilla eli kannattaako Sao Miguelin saareen lähteä tutustumaan pyörällä? Matkaseurueessamme ei ole kenelläkään ajokorttia joten auton vuokraaminen ei tule kyseeseen.

Onko Ponta Delgadassa pyöriä vuokrattavina päiväksi tai pidemmäksi aikaa? Hinta?

2

1232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajkortin puuttuminen ei ole esteenä sille, etteikö São Miguelin pääasiallisiin luonnonnähtävyyksiin voisi tutustua autolla, sillä taksin retkikäyttö saarella on suomalaisen kukkarolle edullista (16,50 e/t). Kotisivujeni etusivulla on vinkki yhdestä luotettavasta kuljettajasta, joka oli meitä kyydissä viimeksi tänään. (Kotisivuni löydät näpäyttämällä nimimerkkini vieressä olevaa ikonia, sen jälkeen tervehdystäni galleriasivuni yläosassa).

      Saaren pääasialliset luonnonnähtävyydet ovat Sete Cidadesin, Lagoa do Fogon ja Furnasin kraatterijärvet, joista saa aika hyvän kuvan esim. kahdella koko päivän taksiretkellä (7 x 16,50 10 % tippi, lounas noin 10 e/henkilö; matka-ajasta vähennetään lounaaseen käytetty aika)

      Saarella on mahdollista pyöräillä ainakin joihinkin kohteisiin, esim. Sete Cidadesiin ja pohjoisrannikolle ylipäätään, jonne matka Ponta Delgadasta on noin 15 km. Pyöräteitä saarella ei käytännöllisesti katsoe ole. Niinpä pyöräilyyn on syytä valita suhtellisen rauhallisia teitä ja niitä toki maaseudulta löytyy. Tällä hetkellä näitä ns. sekundaarisia teitä reunustavat kukkivat hortensiat. Maasto on mäkistä, jota kuinkin aina vähintään lievästi, sillä tasankoa São Miguelilla on niukasti.

      Itäsuunnan nähtävyyksiin tiet ovat alussa tukkoisemmat, mutta liikenne vähenee kunhan päästään ohi Lagoan. Pyöräily Lagoa do Fogolle saattaisi olla jokinlainen kuntotesti, silä itse järvi on noin 650 m:n korkeudessa. Furnasiin menee autolla noin tunti (n. 45 km) ja Vila Franca do Campon jälkeen liikenne on ylensä melko vähäistä. Tiet ovat hyvässä kunnossa.

      Taajamien keskustat ovat ahtaita ja pitkälti päällystetty lohkotulla basaltilla, joka saarien perinteinen katupäällystemateriaali.

      Keskiverto paikallinen asukas ei pyöräile, mutta pyöräilyn harrastajia kyllä löytyy jonkun verran ja saarella pidetään maantiepyöräilykilpailuja, mm. São Miguelin ympäriajao.

      Ponta Delgadassa on vuokrattavana polkupyöriä. Tässä yksi osoite:

      Bicycles and Motors Rental
      Rua António Joaquim Nunes Silva, 55a
      Ponta Delgada
      Puh/Fax 351 296 628 304
      [email protected]

      Liike sijaitseen teatterin (Teatro Micaelense) takana Ponta Delgadan ydinkeskustassa

      Arvelen, että pyöräily São Miguelilla onnistuu, mutta se vaatii suurta varovaisuutta, huolellista reittivalintaa ja vähintään keskivertoa parempaa fyysista kuntoa. Ponta Delgadan kaupunkikeskustassa pyöräilystä on vähän ilo, sillä keskusta pieni, tukkoinen ja vilkasliikenteinen. Pyöräily São Miguelilla on mielestäni tietoinen valinta eikä autoilun vaihtoehto.

      São Miguelilla kulkee myös busseja ja Ponta Delgadasta lähtevien aikataulut (suurimman osan niistä) löytyvät kotisivuiltani (Minun Azorini/Azorit/FAQ). On mahdollista liikkua siten, että käyttää sekä bussia että taksia. Furnasiin on suhteelisen hyvät bussiyhteydet (Furnasiin ja Povoaçãohin kulkevat bussit). Sete Cidadesiin kulkee busseja vain yksi aamulla ja yksi illalla. Lagoa do Fogolle, jolla ei ole astusta, ei pääse bussilla.

    • Olisiko tuoreempaa tietoa? Olisi nyt alkukesästä tarkoitus vihdoinkin lähteä Azoreille. Alkuperäinen ajatus oli vuokra-auto mutta kun on tullut sähköpyöräiltyä kotomaassa ja aika paljon muuallakin (mm. Gotlanti ympäri, suosittelen) niin heräsi ajatus tutustua saariin pyöräillen. Olisiko vinkkejä ? Ei päiväretkiä vaan sähköpyöra vähintään viikoksi. Kuljetuskapasiteettia pitäisi olla koska kaikki kulkee mukana ja tarkoitus vierailla muillakin kuin pääsaarella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      846
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      766
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe