Eli tuollainen vanha filmikamera löytyy ja siihen vakio Minolta AF 35-70 mm ja Sigma 100-300mm 4,5-6,7 objektiivit. Kysymys kuuluu: voiko ja kannattaako em. laseja käyttää nykypäivän digijärkkärissä ? Jos olen oikein ymmärtänyt em. lasit sopisivat Sonyn A200:n. Kannattaako em. runko hankkia noille laseille?
objektiivit Dynax 500si
5
4276
Vastaukset
- käyttää...
Voi käyttää nykypäivän digijärkkärissä. Laadultaan nuo vastannevat nykyisin myytäviä halvimman luokan objektiiveja. Ihan mukava lisä alkuun pääsemiseksi. Laajakulmaksi tuosta 35-70 mm:n optiikasta ei tosin ole, vaan se on aikomassasi rungossa "normaali"polttoväli.
Katso täältä käyttäjien arvioita ko. objektiiveista:
http://www.dyxum.com/index.asp- Reiska99
Itseasiassa ne full frame (filmikameran) objektiivit toimii paremmin digijärkkärissä. Pienempi ruutu, jää vinjetointi ym. reuna-alue ongelmat sivuun.
- kenkä puristaa
Reiska99 kirjoitti:
Itseasiassa ne full frame (filmikameran) objektiivit toimii paremmin digijärkkärissä. Pienempi ruutu, jää vinjetointi ym. reuna-alue ongelmat sivuun.
Joo mut vinjetointi ei yleensä ole se päällimmäinen pulma, vaan huono piirto. Halpikset on tehty tekemään just kymppikuviin eli 15x10 cm koossa riittävää jälkeä .... joten 25" = n. 50x30 cm ruudulta katsottuna jälki voi jättää hieman toivomisen varaa. Puhumattakaan pixel peeping -harrastuksesta.
- Leonp20
Tiedatteko, kuinka paljon voi maksaa kamera Minolta 500si käytetään?
- Ex-filmijärkkäristi
Esimerkiksi tamperelaisella Kameratorilla näkyy yksi Minolta Dynax 500 si (pelkkä runko) olevan myytävänä hintaan 34 €.
http://www.kameratori.fi/viewitem/2526
Jos Kameratorille myy omansa, voi odottaa saavansa karkeasti puolet siitä hinnasta millä firma myy tavaraa eteenpäin.
Filmirunkojen kysyntä on painunut olemattomiin, joten omatoiminen myynti voi olla tuskallisen vaikeaa.
Itse hävitin noin 1½ vuotta sitten laukullisen filmikauden kalustoa samaiselle Kameratorille ja sain vain vähän toistasataa euroa, mutta parempi sekin kuin ei mitään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2456204Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.735082KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa134331Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1293083Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123071Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1532551Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,832535Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1761714- 461679
- 681505