Ruokailu ja edulliset vaateliikkeet?

heinäkuussa to budapest

Suosituksia keskustan tuntumassa olevista hyvistä ja edullisista ruokailupaikoista otetaan vastaan? mitä maksaa esim. 4 hengen ruuat? ja hyviä vaateliikkeitä muita katsomisen arvoisia kauppoja jos joku tietäisi?

5

1898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lama kato

      Eikö shoppailu on tällä hetkellä erittäin epätrendikästä? Aika vanhanaikaista harrastaa shoppailumatkailua.

    • ei varmasti ole mikään edullinen shoppailukaupunki. Hinnat muitten eurooppalaisten suurkaupunkien tasolla.
      Kannattaisi varmaan keskittyä todella kauniin kaupungin nähtävyyksiin ja kulttuuritarjontaan.
      Nykyisessä Euroopassa kun on samat vaatetusliikkeet tarjolla kaikissa kaupungeissa, maasta riippumatta.
      Ainoa mikä voisi tehdä Unkarista edullisemman, on Forintin suhteellisen hyvä kurssi €uroon verrattuna.
      Antoisaa matkaa Budapestiin!

    • -hamupipöke-

      Melko edullinen itsepalvelulounaspaikka löytyy ison kauppahallin yläkerrasta. Taatusti unkarilainen tunnelma ja laaja valikoima. Lista on unkariksi ja saksaksi isolla liitutaululla seinällä. Jos ette ymmärrä mitä siinä on, niin otatte vaan tarjottimet ja kuljette jonossa tiskille ja osoitatte niitä ruokia, joita haluatte, ja jatkatte jonossa kassalle, jossa ostetaan myös juomat.

      Siinä melko lähellä kauppahallia on myös Ráday utca, jolla on paljon edullisia lounaspaikkoja ja kahviloita. Hallista voi ostaa myös eväät ja mennä piknikille esim. Margit-saarelle, kaupunginpuistoon (Városliget) tai metsään Budan rinteille. Mukavia ja kohtuuhintaisia illallispaikkoja on mm. Liszt Ferenz -térillä, lähellä Oktogon-aukiota.

      Jos olette perhe, niin voisitte ehkä syödä melko edullisesti keskustassa myös Fatál-ravintolassa, jossa on niin suuret annokset, että ainakin itse usein kahden lapsen kanssa tilaan yhden annoksen ja jaamme sen kolmeen osaan. Fatál on Molnár utcalla, lähellä kauppahallia Váci utcan sivukadulla.

      Vaateliikkeitä ja muita kauppoja on paljon Nyugatin eli läntisen rautatieaseman vieressä olevassa West End -ostoskeskuksessa. Se on todella iso ostoskeskus, mutta hintataso on melkein sama kuin Suomessa. Huomattavasti edullisempia ostoksia voi tehdä Nyugatin asematunnellissa maan alla olevissa pikkukaupoissa. Toinen, pienempi ja hiukan edullisempi Árkád-ostoskeskus on punaisen metron pääteasemalla Örs Vezér terellä. Árkádissa on alakerrassa erinomainen ja melko edullinen kenkäkauppa, lähellä H&M:n myymälää. Mammut-ostoskeskuksesta Budasta, läheltä Moszkva-tériä löytyy mm. Mexxin liike ja hyviä urheilukauppoja.

      Kunnon shoppailija kiertää tietysti myös Váci utcalla kaikki merkkiliikkeet. mm. Gant, Jackpot&Cottonfield, Mango, Marks and Spencer, Salamander ja Esprit ainakin - ja ehdottomasti kannattaa käydä myös Lollipop Factoryn liikkeessä, Váci utca 45.

      Lopuksi parhaat paikat, eli paikallisten suunnittelijoiden butiikit. Unkarilaisista suunnittelijoista nimekkäimpiä ovat Tamás Náray, Barbara Léber ja Lucia Hegyi. Nárayn butiikki on aika lähellä Ferenciek tereä, Károly Mihály utca 12 kulmassa. Barbara Léberin salonki ja kauppa on Budassa, XII kaupunginosassa, Krisztina körút 23. Lucia Hegyin Lucia studio on osoitteessa Bajcsy Zsilinszky utca 62. 1/7. Tämä on siis kerroksessa sijaitseva hieno salonki, ei katutason myymälä. Englanniksi saa hyvää palvelua. Siinä aika lähellä on myös edullisempi nuorten suunittelijoiden boutique, joka kannattaa katsastaa. Butiikki on nimeltää Öltözö ja se sijaitsee lähellä oopperaa, Hajós utca 26/a.

    • Kyllä Hamupipőke annoi 100% vastauksen.
      Yksi lisäys:http://emporium.hu/
      Se on unkarilainen laadukas kauppaketju ja muoti vaativimmille. Siis ei kiinalasta tavaraa on kyseessä. Putiikit ovat sekä ostareissa että suurkaarikadulla, niin myös outlet emporium putiikki on lähellä M2 Blaha Lujza tér metroasemaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      2394
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe