odysseykseni

ei kai tästä
ole tullut paha
tapa?

rakas odysseykseni
vielä seitsemän vuotta

minä jaksan
odottaa

sisulla

mutta mieluummin muuta
sitä sinun komeaa suuta

rakastan
6124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Odysseys,
Ehkä en oikein Penelopekaan,
Hänelle olla tahtoisin se seireeni;)

Matkallaan jos kohtaisin
saareeni houkuttaisin,
jos vain sellaisen saaren löytäisin
Aurinkoisen,lämpöisen
hiekat varpaissa kulkisimme..

http://www.youtube.com/watch?v=oxlyKA9O9LA

Olisin sellainen tosi kiltti seireeni:)
en mitkään pahat mielessä lain.

Äänestä
  • tuon saman osaa pari miljoonaa suomalaista naista, nikittömänä voisit olla kuka tahansa heistä. Valinnanvaraa riittää, jollei muuta halua. Kiitoksia palauterunosta.

    Äänestä

Tullut minulle paha tapa.
Mutta runosi oli hieno. Kiitos siitä!

Äänestä
  • positiivisesta palautteestasi.

    Äänestä

Tuo paha tapa kiinnostaa, utelias kun olen??? Mikämikä, kerrokerro!!! Pidin tästä kyllä muutenkin. Eikös Odysseyksellä ollut ne harharetkensä... vai oliko päämäärätietoista kulkua, vähän vaan kesti aikansa?

Äänestä
  • ..tietäisi sitten seittemää onnetonta vuotta (sen verran kului ennen aikaa kun uuteen peiliin kerättiin rahaa). Paha tapa on vaan se toistensa kattelu ryhtymättä tosi toimiin. Kierretään vaan toisiamme niinkuin kissa kuumaa puuroa. Odysseus oli uskollinen Penelopelleen. Hänen retkensä oli Troijan sodan voittaminen kuuluisalla ontolla puuhevosella, jonka sisällä oli hänen sotajoukkonsa. hänellä oli hyvin vaarallinen kotimatka. kaikista vaaroista huolimatta hän selviytyi ehyin nahoin kotiin Penelopensa luo. Monien vaarojen ohella hän joutui laivallaan ohittamaan saaren, jossa seireenit kauniilla laulullaan houkuttelivat merimiehiä syödäkseen nämä. odysseus laittoi vahaa merimiestensä korviin, jotteivat nämä kuulisi laulua. Hän itse halusi kuunnella uteliaisuuttaan laulun (vähän niinkuin runopalstan luritukset). Mutta koska hän halusi oman Penelopensa luo, köytti hän itsensä mastoon kuuntelunsa ajaksi ja selviytyi näin itse laulujen kuuntelusta. Tähän Troijan matkaan kului 10 häneltä kymmenen vuotta.

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/John_William_Waterhouse_-_Ulysses_and_the_Sirens_(1891).jpg

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


penelopesi kirjoitti:

ei kai tästä
ole tullut paha
tapa?

rakas odysseykseni
vielä seitsemän vuotta

minä jaksan
odottaa

sisulla

mutta mieluummin muuta
sitä sinun komeaa suuta

rakastan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu