Lili50v

Taiah

Jonkun verran seurasin kirjoituksiasi tuolla monikulttuuriset suhtee palstalla ja vasta nyt huomasin, että vaikutat myös täällä. Sain sen käsityksen, että miehesi tuli Suomeen tuossa hetki aikaa sitten ja ihan uteliaisuudesta olisi kiva kuulla miten teillä on mennyt ja miten miehesi on sopeutunut Suomeen?

Itselläni on myös tunisialainen mies, naimisissa emme vielä ole. Pohdinnan alla on nyt vielä, että kummassa päässä elämää aloitetaan ja muutenkin että mihin suuntaan mennään :)

4

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • egypti/suomi

      Monikulttuuriset suhteet palsta?....... Kun on hiukka samalaisia kysymyksiä.....

      • Taiah

        Suomi24.fi -> Keskustelut -> Suhteet ja tunteet -> Monikulttuuriset suhteet


    • Täällähän sitä koti-Suomessa ollaan ihan perheenä. Mies on ollut täällä nyt 10 kk.

      Nyt on koettu sitten Suomen vuodenajat. Hyvin on hengissä selvinnyt säitten puolesta.
      Päähän on ottanut lainsäädäntö kun EI SAA tehdä töitä odotellessaan oleskelulupaa ja sitäkin piti odottaa kuukausitolkulla ja sen jälkeen odotella työkkäri tapaamista ja sitten odotella ja odotella...... Nyt on kuitenkin Suomen kielen alkeet opeteltuna . Ymmärtää paremmin muita ja tulee ymmärretyksi.
      Kavereita hän on saanut sekä suomalaisista että maahanmuuttajista joiden kanssa hän käy pelaamassa jalkapalloa ja tänään menee suomalaisen kaverinsa mökille. Kielitaidotomat naapuritkin jututtavat ja tekevät pihahommia hänen kanssaan.

      Meidän elämässä yhteis elon alotus täällä on helpompaa kun hän opettelee suomea ja lapset englantia, kuin että minä ja lapset opettelemme arabiaa.
      Saa minulle kirjoittaakin suoraan [email protected]

      • ylijäämät

        Menes nyt rasvaimuun siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3725
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      117
      2728
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      619
      2387
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      20
      2077
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      84
      1984
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1718
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1678
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      1642
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      97
      1506
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1476
    Aihe