laivalla Jurmalaan?

Hei,
yritin etsiä tietoa, pääseekö jokea pitkin laivalla Jurmalaan, mutta ei osunut silmiin oikeaa tietoa.

Riian suomalaiset tai joku muu, tiedättekö asiasta?
Jos laiva kulkee, niin mistä se lähtee? Vanhankaupungin kohdalta vai muualta?

Matka on heinäkuussa ja Riiasta Jurmalaan meno olisi sunnuntaina. Junat ainakin kulkevat.

Kiitokset etukäteen tiedosta!
42266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olin Jurmalassa töissä vuosina 06 - 07, mutta laivaa en nähnyt jollei nyt ole alkanut kulkeamaan.

Äänestä

Hei!

Kesäkuun alussa vanhan kaupungin kohdalta lähti laiva Jurmalaan, taisi olla 11 aikaan ja nimenomaan sunnuntaina. Hinta muistaakseni 10 euron paikkeilla. Joen varrella oli monta jokiristeilyalustakin, mutta kyllä se Jurmalan paattikin sieltä löytyi.

Äänestä
  • Kyllä ne jokilaivat kulkevat Riika - Jurmala väliä. Lähtevät siitä Akmens tilts -sillan kupeesta vanhan kaupungin kohdalta. Matka kyllä kestää pari ja puoli tuntia, eli kannattaa mielestäni tehdä paluumatka junalla. 11 aikaan lähtee Riiasta, ja paluu illalla muistaakseni klo 19 aikoihin. Rannassa on hyvät kyltit hinnoista ja kellonajoista.

    Äänestä

  • Riganieki kirjoitti:

    Kyllä ne jokilaivat kulkevat Riika - Jurmala väliä. Lähtevät siitä Akmens tilts -sillan kupeesta vanhan kaupungin kohdalta. Matka kyllä kestää pari ja puoli tuntia, eli kannattaa mielestäni tehdä paluumatka junalla. 11 aikaan lähtee Riiasta, ja paluu illalla muistaakseni klo 19 aikoihin. Rannassa on hyvät kyltit hinnoista ja kellonajoista.

    Jurmalassa tuli jo käytyä,
    joten täydennän itse tähän tuoretta tietoa:

    Jurmalan laiva lähti jokivarresta vanhan kaupungin kohdalta suurinpiirtein tuomiokirkon kohdalta. Muitakin laivoja oli useita.

    Meno Jurmalaan maksoi 10 latia, paluu 5 latia.

    Jurmalassa satama on lähellä Majorin rautatieasemaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


junalla takaisin kirjoitti:

Hei,
yritin etsiä tietoa, pääseekö jokea pitkin laivalla Jurmalaan, mutta ei osunut silmiin oikeaa tietoa.

Riian suomalaiset tai joku muu, tiedättekö asiasta?
Jos laiva kulkee, niin mistä se lähtee? Vanhankaupungin kohdalta vai muualta?

Matka on heinäkuussa ja Riiasta Jurmalaan meno olisi sunnuntaina. Junat ainakin kulkevat.

Kiitokset etukäteen tiedosta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu