pentujen madotus?

Meille tuli juuri muutaman päivän vajaa 12viikkoiset poikakissanpennut. Kissat ovat maatilalta eli ovat ns. navettakissan pentuja. Annoimme pojille juuri annokset Mirrix-matolääkettä. Tarviiko lääkitys uusia? Kissamme ovat sisäkissoja.

Kiitos vastauksista
1108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos kissoja ei ole ennen madotettu kannattaa madotus vielä uusia parin viikon päästä. Käytä seuraavaksi laajakirjoisempaa lääkettä kuten Axilur. Tämän jälkeen sisäkissa madotetaan pari kertaa vuodessa. Madothan pentu saa jo emoltaan, eikä niitä ole mahdollista täysin kissasta hävittää, vaan kanta pidetään kurissa säännöllisellä madotuksella. Ulkokissat voivat lisäksi saada matoja syömistään eläinmistä, joten ne on syytä madottaa useammin, jopa 4 kertaa vuodessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hannu & Hessu kirjoitti:

Meille tuli juuri muutaman päivän vajaa 12viikkoiset poikakissanpennut. Kissat ovat maatilalta eli ovat ns. navettakissan pentuja. Annoimme pojille juuri annokset Mirrix-matolääkettä. Tarviiko lääkitys uusia? Kissamme ovat sisäkissoja.

Kiitos vastauksista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu