pelastusopiston testit

ville

eli missä voi käydä suorittaa testit, jotka vaaditaan, että voi hakea pelastusopistoon?
Ja paljo maksaa ja mitä pitää testeissä tehdä??
-KIITOS-

4

14979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulitaistelija

      En muista mitä testit maksaa. Mutta tässä muuta tietoa mitä kaipailit! Ja lisää osoitteesta

      www.pelastusopisto.fi


      Vatsalihastesti (kertaa/60s)
      minimi 34 kertaa

      Käsinkohonta (vastaote)
      minimi 6kertaa

      Penkkipunnerrus (45 kg/60s)
      minimi 25kertaa

      Jalkakyykky (45 kg/60s)
      minimi 23kertaa


      Testipaikat:

      1. Työterveyslaitos, fysiologian osasto
      Haartmaninkatu 1, 00290 HELSINKI
      Puh. 09-4747 2773

      2. Paavo Nurmi-keskus
      Kongressikuja 1 20540 TURKU
      Puh. 02-238 3780

      3. UKK-instituutti
      Kaupinpuistonkatu 1, 33500 TAMPERE
      Puh. 03-282 9333

      4. Kuntoutumis- ja liikuntakeskus PEURUNKA
      41350 LAUKAA
      Puh. 014-839 601

      5. Pelastusopisto, Kurssitoimisto / Pirjo Paldanius
      Hulkontie 83, 70820 KUOPIO
      Puh. 017-307 421

      6. Merikosken kuntoutus- ja tutkimuskeskus
      Nahkatehtaankatu 3, 90100 OULU
      Puh. 08-884 8619 vaihde,

      7. Kuortaneen Urheiluopisto
      63170 KUORTANE
      Puh. 06-516 6214

      8. Lapin Urheiluopisto
      Ounasvaara, 96400 ROVANIEMI
      Puh. 016-334 4238

    • POP_7

      Viikolla 42/2011 Pelastusopiston testeissä Kuopiossa.

      Aamu alkoi nimenhuudolla ja testejä valvovien Opettajien esittelyillä. Luokasta siirryttiin opiston pukuhuoneisiin vaihtamaan Cooper varustus päälle ja sitten Pihalla odottavaan Linja-autoon.

      Cooper juostiin ulkona Väinölänniemen Stadionilla jossa on 400m rata. Vänärin radassa taitaa olla alustana toi NOVOTAN-päällyste. Cooperissa juostaan n. 12-15hlö erissä.

      Cooperissa yli 2800m juosseet jatkavat Kuopion Keskusta uimahallissa uima testiä 200m/5min. Lähtö tapahtuu altaasta ja joka radalla on kolme uimaria.

      Cooperin ja uinnin suorittaneet pukevat Opiston kalustohallissa Haalarit päälle ja menevät Fobia Testiin. Suljetunpaikankammo testataan Sukeltajan painekammiossa mikä on ahdas ja peitolla pimennetty. Opettajat vielä vähän kolistelee ulkokuorta. Korkeanpaikankammo testattiin kiipeämällä Petosen Pilvenpiirtäjän kolmanteelle tasanteelle ja turvaköyteen kytkettynä kiivettiin yli kaiteen vieressä oleville tikkaille joita pitkin tultiin alas. Fobioiden jälkeen on n. 1-2 tuntia aikaa syödä ennen Soveltuvuustestejä.

      Soveltuvuustestit alkoi A4 kokoisella paperilla jossa oli vaakasuunnassa rivi mistä yliviivattiin se mikä ei kuulu joukkoon esim. KUUSI, MÄNTY, KOIVU, LEPPÄ, PUU, tähän oli aikaa n. 8min.

      Seuraavana Vähän matematiikkaa, mitään tulosta ei tarvinnut kirjoittaa, annettiin joka tehtävään valmiita vastaus ehdotuksia. Matikkassa oli myös sanallisia tehtäviä ja aikaa koko lappuun ehkä n. 10min.

      Seuraavan vähän sanallisia Jos rivillä on kolme K kirjainta ympyröin parilliset luvut. Tässä samassa paperissa oli sitten vähän sekalaisia tehtävyä esim rattaita, mihin ne pyörii ja näitä minkä voimassa voittaa sen matkassa häviää.

      Sitten tuli joku paperi missä oli erinäköisiä palikoita missä oli X kiinni ja piti piirtää X liikerata kun kappale alkaa vierimään mäkeä alas.

      Seuraavana Paperilla oli kuusi kuvan ”alkua” joita jatkettiin ja alle kirjoitettiin mitä ne olivat. Sitten tuli sama paperi mutta nyt piti tehdä eri kuvat.

      Sitten vielä kirjoitettiin johonkin paperille miksi haluan Pelastajakurssille ja miksi olisin hyvä siinä ja mikä olisi sellaista mikä on vaikeaa tai haasteellista missä tarvitsee opetusta mahdollisesti enemmän.

      Lopuksi taisi olla kirjoitelma Nuorisorikollisuudesta ja siihen piti tehdä otsikko ja alaotsikoita ja sisältöä niihin, eli vähän niin kuin Referaatti.

      Ryhmätyössä on n. 8hlö ja lista työturvallisuus asioista rakennustyömaalla, näistä valitaan viisi tärkeää ja viisi vähemmän tärkeää asiaa ja sitten vielä jos tulee muita asioita mieleen niin niitä ylös. Psykologi seuraa miten ryhmä toimii ja ketä osallistuu ja miten tehtävään.

      Päivä päättyy Psykologin haastatteluun joka nyt kyselee vähän kaikenlaista esitietolomakkeen perusteella. esim mikä on suhteesi Päihteisiin.

      Tällainen on päivä Opistolla, Pelastajan testeissä. Soveltuvuustesteistä voi olla että jotain jäi kertomatta, mutta pääpiirteittäin ovat niin kuin edellä olen kertonut.

      • Anonyymi

        Samanlainen testipäivä vielä tänä vuonnakin.


    • Anonyymi

      Nykyään etätestit voikin suorittaa ryhmätyönä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1180
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      111
      904
    3. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      273
      661
    4. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      660
    5. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      577
    6. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      10
      546
    7. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      36
      471
    8. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      36
      463
    9. Miksi voit niin

      Huonosti? Ei se voi johtua vain minusta?
      Ikävä
      54
      460
    10. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      189
      455
    Aihe