Hei,
Olen lähdössä keväällä Kreetalle. Olisi mielenkiintoista lukea siellä reissanneiden mielipiteitä ja matkakertomuksia ennen omaa lähtöäni.
Kertokaa mm.
-Minkälainen hintataso?
-Mitkä kaupunkit ym.paikat kannattaa ehdottomasti nähdä ja miksi?
-Mitä sieltä kannattaa ostaa esim.tuliaisiksi? Millaisia vaatteet ovat?
-Kertokaa myös kreetalaisista noin yleensä ja heidän kulttuuristaan.
-Miten Vapunpäivää vietetään Kreetalla?
Olen lähdössä keväällä Kreetalle. Olisi mielenkiintoista lukea siellä reissanneiden mielipiteitä ja matkakertomuksia ennen omaa lähtöäni.
Kertokaa mm.
-Minkälainen hintataso?
-Mitkä kaupunkit ym.paikat kannattaa ehdottomasti nähdä ja miksi?
-Mitä sieltä kannattaa ostaa esim.tuliaisiksi? Millaisia vaatteet ovat?
-Kertokaa myös kreetalaisista noin yleensä ja heidän kulttuuristaan.
-Miten Vapunpäivää vietetään Kreetalla?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Katso www.kreikka.net
-Hintataso ehkä Suomen luokkaa.
-Samarian laaksovaellus kannattaa tehdä, jos on ulkoiluihminen. Muutenkin kannattaa osallistua saarikierrokselle bussilla (jos ei vuokraa autoa). Luonto on karun kaunis. Nähtävää riittää.
-kreetalaiset ovat ystävällisiä. Palvelu hyvää, ei "sisäänheittäjiä" kuten suurimmissa turistipaikoissa. Ruoka on hyvää ! Kannattaa käydä eri paikoissa syömässä niin saa paremman kuvan.
-Kämmentä ei parane näyttää kun tervehtii Kreetalaista. Se on pahemman luokan luokkaus heitä kohtaan (liittyy historiaan, Turkin vallan alla heitä rankaistiin polttamalla kämmenet...) Opas kyllä kertoo lisää maan/saaren tavoista.
-Varsinkin perhekohteena Plataniaksen kylä (n.20 km Haniasta) on tosi mukava.
-Hyvää matkaa. Paikkana Kreeta on hyvä valinta !
kyllä niitäkin löytyy turistimestoista esim hersonissoksesta ja maliasta erityisesti. ja on heitä myös agios nikolaoksessa.
auto kannattaa ehdottomasti vuokrata, niin pääsee näkemään saarta enemmän. kohteista en osaa sanoa, kun en tiedä, oletteko itä- vai länsi-kreetalla.
ruoka on kreetalla aina hyvää ja palvelu ystävällistä. (lähes aina)
ps - autolla kierrellessä kyltti FKK on saksalaisten nakuranta (freie Körperkultur)
Kreeta on mukava, mutta hintataso on korkeahko. Champion-supermarketit ja Carrefour-hypermarket ovat vähän edullisempia kuin tavalliset myymälät. Iltailma lämpenee toukouussa ja silloin voi uida meressäkin. Bensa on halpaa ,joten auton jos saa vuokrattua halvalla, kannattaa ajaa. Kreetalla on tosi paljon mukavia paikkoja, mm. Lasithin tasanko ja sitten tuo Samarian alueen ympäristö, tai idemmäs siitä. Hanian Platanias on kamala turistighetto. Jos haluaa koko lomansa kuunnella ja lukea kaupoissa suomea ja ruotsia, siellä viihtyy. Rantojahan siellä on, mutta niin on kaikkialla muuallakin.
En harrasta liikuntaa oikeastaan ikinä ja jaksoin kävellä Samarianrotkon läpi. Kannattaa mennä omatoimisesti, on paljon halvempaa. toisessa päässä sitten veneellä pääsee eri kaupunkeihin ja sieltä edelleen bussilla.
Tuliaisia voisivat olla ruokatuotteet; hunaja, öljy, juustot, mantelikarkit.
..itse kävimme kreetalla viimevuonna. Olimme analipsi-nimisessä kylässä. Jos olet sinne päin menossa niin suosittelen red rooster-nimistä tavernaa. aivan ihana paikka! Käytiin siellä syömässä 5 iltana... (en tosin ole varma millon se aukeaa, vasta kesälläkö vai..?)
Sitten noista vaatteista, suunnilleen saman hintaisa ovat kuin suomessa. tosin kun kävimme markkinoilla (ei nyt muistu paikan nimi mieleen millään...) niin siellä oli samoja tuotteita kuin kaupassa monta kertaa halvempina! Oli sekin kokemus. Hotellille lähdettyämme taksikuski naureskeli kun neljän hengen porukalla oli lähemmäs 40 muovipussia mukana =)
Juu että tämmöstä tällä kertaa. Ehdottomasti näkemisen arvoinen paikka Kreeta on. Varmaan vielä näin keväällä on kukoistavampi kuin syksyllä, kun me olimme...