ev
Meneekö Junibackenilla koko päivä vai onko parin tunnin paikka?
7
559
Vastaukset
- MarkiPuoli päivää on sopiva. 
 Me olimme kolmivuotiaan kanssa aamun aukeamisesta lounastaukoon asti. Lounaan aikoihin väkeä alkoi olla viime heinäkuussa jo niin paljon, että into lopahti. Junibackenilta jatkoimme loppupäiväksi viereen Skansenille. Junibackenista jäi oikein mukava maku niin lapselle kuin vanhemmille.
- qqqqqqqqqqqqriittää. Mutta pakostakin menee enemmän jos tekee sen tyhmän turistimokan mikä me tehtiin eli mennään paikan päälle n. puoli 11. Siellä sitten jonotettiin puoli tuntia ja kun saatiin liput käteen niin lipuissa luki automaattitulosteena, että satujunaan pääsee klo 12.45. Eli käynnin jälkeen pysyi taas tarkkaan mielessä, että jos turistikohteissa aikoo loma-aikana käydä, niin niitä varten herätään aikaisemmin. 
- ...Jos aikomuksena on viettää päivä Djurgårdenissa? Eli Skansen, Junibacken, Vasamuseet nyt ainakin. Lounas varmaankin Nationalmuseetissä (Gröna Lund jää väliin). Silloin ei varmaan kannata haaveilla mennä museoraitiovaunulla koska on liian myöhään perillä? 
 Ai niin. Mukana vain yli 11v. lapsia, jotka ovat tottuneet kävelyyn. Jonotus on eri asia...- ...Ps. Siis Nordiska museethän se Djurgårdenissa on... :) 
- qqqqqqqqqqqJos nuo kolme kohdetta haluaa viedä läpi samana päivänä (11-v:n kanssa varmaan onnistuukin), niin kantapään kautta oppineena tekisin ehkä niin, että herätys niin aikaisin kuin mahdollista ja suunta kohti Vasa-museota. Se avautuu ensimmäisenä, sitten Junibackenille (ehkä inhimillisemmät jonot vielä ennen kymmentä). Junibackenissa kaikki muu on varmaankin 11-veelle liian 'pientä', mutta satujuna oli hieno elämys, myös aikuiselle. Mekin käytiin syömässä Nordiska museetissa, hinta/laatu-suhde kohdallaan. Skansenille ei koskaan ehditty, mutta siellähän menisi sitten loppupäivä mukavasti varsinkin, jos etukäteen suunnittelee, mitkä kohteet ainakin haluaa nähdä. Skansenin sivuiltahan saa tulostettua hyvän kartan ja selosteet, mitä kaikkea sieltä löytyy. 
 Kun Junibackenin kierroksen jälkeen yritimme Vasa-museoon, oli joka ovella n. 20 metrin jonot. Seuraavalla kerralla olimme paikalla ennen kymmentä, jonoja max. pari metriä. Vaikka museo onkin enemmän aikuisille suunnattu, oli pienemmilläkin lapsilla mukavaa varsinkin, kun niitä laivan koristeellisia veistoksia sai ihmetellä ilman tolkutonta väenpaljoutta. Oli väkeä jo silloinkin mutta ei mahdottomia määriä.
- qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq kirjoitti:Jos nuo kolme kohdetta haluaa viedä läpi samana päivänä (11-v:n kanssa varmaan onnistuukin), niin kantapään kautta oppineena tekisin ehkä niin, että herätys niin aikaisin kuin mahdollista ja suunta kohti Vasa-museota. Se avautuu ensimmäisenä, sitten Junibackenille (ehkä inhimillisemmät jonot vielä ennen kymmentä). Junibackenissa kaikki muu on varmaankin 11-veelle liian 'pientä', mutta satujuna oli hieno elämys, myös aikuiselle. Mekin käytiin syömässä Nordiska museetissa, hinta/laatu-suhde kohdallaan. Skansenille ei koskaan ehditty, mutta siellähän menisi sitten loppupäivä mukavasti varsinkin, jos etukäteen suunnittelee, mitkä kohteet ainakin haluaa nähdä. Skansenin sivuiltahan saa tulostettua hyvän kartan ja selosteet, mitä kaikkea sieltä löytyy. 
 Kun Junibackenin kierroksen jälkeen yritimme Vasa-museoon, oli joka ovella n. 20 metrin jonot. Seuraavalla kerralla olimme paikalla ennen kymmentä, jonoja max. pari metriä. Vaikka museo onkin enemmän aikuisille suunnattu, oli pienemmilläkin lapsilla mukavaa varsinkin, kun niitä laivan koristeellisia veistoksia sai ihmetellä ilman tolkutonta väenpaljoutta. Oli väkeä jo silloinkin mutta ei mahdottomia määriä.että museoraitiovaunulla ei ehkä kannata mennä... :) 
- ...qqqqqqqqqq kirjoitti:että museoraitiovaunulla ei ehkä kannata mennä... :) Olin menossa ensin Junibackeniin ja nimenomaan sillä museoraitiovaunulla mutta nyt kun katsoin aukioloajat uudelleen vinkkisi perusteella muuttuivat suunnitelmat ja ylösnousu aikaistui tunnilla. 
 Joten kiitos! Jonotus on jotain jota en todellakaan tällä meidän porukalla halua joutua joka paikassa tekemään.
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset475007
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut223695
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693473
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012828
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral892713
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302660
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa181821
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161636
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021488
- 1521331