Onko joku täällä käynyt tunisialaisissa moskeijoissa? Miten niihin pääsee "turistina" eli jos ei käy rukoilemassa? Onko aikoja milloin pääsee katselemaan edes vähän sisäpuolelta? Vai pääseekö sisälle vain kun menee rukoilemaan? Kiitos!
Moskeijat
8
265
Vastaukset
- vierailut
Vain harvoissa moskeijoissa tunisiassa on vierailumahdollisuus. Esim. Soussessa medinan isossa vanhassa moskeijssa se on muutama tunti päivässä rukousaikojen ulkopuolella. Moskeijaan pääsee vain sisäpihalle. Mutta sisään rukoustiloihin pääsee vain muslimit. Sisäpihallakin toivotaan naisiltä peittävämpää vaatetusta ja ainakin juuri perjantaina näin, että turistiryhmän jokainen nainen veti huivin päähän sisäpihalle mennessään. Miehillä pitää olla paita ja shortsit alle polven vähintään.
- alkup.
Kiitos vastauksesta!
Olen itse kyllä muslimi mutta olisi muita sukulaisia mukana, jotka eivät ole, joten he eivät sitten sisemmälle pääse. Mutta voihan ulkoa katsella :) - sisäpihalta
alkup. kirjoitti:
Kiitos vastauksesta!
Olen itse kyllä muslimi mutta olisi muita sukulaisia mukana, jotka eivät ole, joten he eivät sitten sisemmälle pääse. Mutta voihan ulkoa katsella :)Ja näkee sieltä sisäpihaltakin paljon! Pääsee köysien takaa kurkkimaan rukoushuoneenkin puolelle.
Maliki koulukunnan mukaan muut kuin muslimit eivät pääse rukoushuoneisiin eli siksi kielto vaikka joissain maissa päästetään sisäänkin asti. - vähän lisää
sisäpihalta kirjoitti:
Ja näkee sieltä sisäpihaltakin paljon! Pääsee köysien takaa kurkkimaan rukoushuoneenkin puolelle.
Maliki koulukunnan mukaan muut kuin muslimit eivät pääse rukoushuoneisiin eli siksi kielto vaikka joissain maissa päästetään sisäänkin asti.seuraako suurin osa tunisialaisista maliki-suuntausta?
- Musad Habab al-Kebab
sisäpihalta kirjoitti:
Ja näkee sieltä sisäpihaltakin paljon! Pääsee köysien takaa kurkkimaan rukoushuoneenkin puolelle.
Maliki koulukunnan mukaan muut kuin muslimit eivät pääse rukoushuoneisiin eli siksi kielto vaikka joissain maissa päästetään sisäänkin asti."Pääsee köysien takaa kurkkimaan rukoushuoneenkin puolelle"...
arabidemokratiaa. Ja Tunisiahan kuuluu niihin "sivistyneimpiin" arabimaihin...buahahahaaha!!! - koulukunta
Musad Habab al-Kebab kirjoitti:
"Pääsee köysien takaa kurkkimaan rukoushuoneenkin puolelle"...
arabidemokratiaa. Ja Tunisiahan kuuluu niihin "sivistyneimpiin" arabimaihin...buahahahaaha!!!Periaatteessa kaikki tunisialaiset seuraa Maliki koulukuntaa mutta toki yksittäisiä ihmisiä on jotka saattavat seurata jotain muutakin.
Minä en kyllä koe mitenkään vääryytenä sitä ettei ei-muslimit pääse rukoushuoneisiin sisälle. Olisitko ihan vilpittömästi kiinnostunut nimenomaan siitä miten ja miksi muslimit rukoilevat vai miksi asia sinua niin suututtaa?? Jos matkasi on siitä kiinni niin jää suomeen sitten. - sterssis
koulukunta kirjoitti:
Periaatteessa kaikki tunisialaiset seuraa Maliki koulukuntaa mutta toki yksittäisiä ihmisiä on jotka saattavat seurata jotain muutakin.
Minä en kyllä koe mitenkään vääryytenä sitä ettei ei-muslimit pääse rukoushuoneisiin sisälle. Olisitko ihan vilpittömästi kiinnostunut nimenomaan siitä miten ja miksi muslimit rukoilevat vai miksi asia sinua niin suututtaa?? Jos matkasi on siitä kiinni niin jää suomeen sitten.Sivistyneessä maailmassa muslimit kuitenkin pääsevät kirkoissa käymään. Muutenhan olisimme rasisteja.
- ei kiinnosta
sterssis kirjoitti:
Sivistyneessä maailmassa muslimit kuitenkin pääsevät kirkoissa käymään. Muutenhan olisimme rasisteja.
Muslimeita ei kuulkaas kirkot kiinnosta. Itseasiassa suurinosa muslimeista pitää kiellettynä kirkkoihin sisälle menemisen. Eli ihan turha vaiva vedota siihenkään. Joissain muslimaissa rukoushuoneisiin pääsee ei-muslimit kierrokselle mutta sen tarkoitus on tuoda ISLAMIA tutuksi ei siis esitellä moskeijan arkkitehtuuria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2204239Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692735Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5411371Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 571320
- 761301
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186