Tekisi taas mieli pelata jotakin autopeliä.
Viimeksi oli NFS Underground 2 PS2:lla, minkälaista kaipaisin nytkin. Siinä tosin oli mielestäni vähän vedetty jo överiksi kaikki hyppyreineen jne. Saman henkinen kuitenkin saisi olla.
Lähinnä mietin kannattaako ostaa Undercover, Pro Street vai Carbon.
Undercoveria on kaikki haukkunut huonoimmaksi sarjan peleistä. Uutuuden puutteella ja toistolla ei ole väliä, kun olen tosiaan muutaman version skipannut välistä. Mutta lähinnä tuo autojen säätämisen puute arveluttaa. Ja vaikuttaa vähän liian toimintapeliltä poliiseineen ja romuralleineen. Enemmän kuitenkin saisi olla ajopainotteinen.
Pro Street kuulostaa muuten hyvältä, mutta onko tuo sitten vähän liian Gran Turismo. Kaupunkikaahailu kiinnostaisi ehkä enemmän, mutta ei mikään liian arcademainen. Autoissa pitää olla eroja ja säätämisellä vaikutusta. Ja Drag Racesta pidän. Undercoverista oli taidettu se pudottaa pois?
Carbon taas alkaa olemaan jo aika vanha, mutta onko silti vielä kelvollinen?
Entäs muut? Midnight Club ja Race Driver: Grid?
Myöhemmin voisi sitten kokeilla tuota NFS Shiftiä, mutta jotain pitäisi ennen sitäkin saada.
Mikä NFS?
3
651
Vastaukset
- MCLA
Midnight Club: LA.
- Jaska Perusjaska
Tuo alkoi kyllä kiinnostamaan sen verran että pistin tilaukseen.
Ostin myös Pro Streetin pleikkarille testiin ja on kyllä sen verran halvan oloinen viritys, että ihan oikean ratkaisun tein.
Ehkä aika kultaa muistot, mutta tuntui kun olisi palannut ajassa kymmenen vuotta taaksepäin. Oikeastaan kaikki oli UC2:ssa parempaa. Se taisikin jäädä viimeiseksi hyväksi NFS:ksi.
Tuo on ihan uskomattoman sekava käyttöliittymältään ja muutenkin. Useamman tunnin pelaamisen jälkeenkään ei vielä tajua mikä koko pelissä on ideana. Aivan typerää että aluksi jyntätään käteen joku valmiiksi viritetty auto, lähes kaikki autot ovat unlockattuja, eikä missään lue mitään milloin ne mahdollisesti aukeaisivat. Koko virityshomma on sekava, siellä on jopa nappeja, joilla ei ole mitään virkaa. Autoa ei pysty liikuttamaan kun uusia osia laittaa kiinni. Autosculp on yhtä skeidaa. Burnouttia jaksaa kokeilla kaksi kertaa ennen kuin se alkaa ärsyttämään. Realismi on pelistä kaukana. Nopeusmittarilukemat elää ihan omaa elämäänsä. Loppunopeus varttimaililla 300 km/h lähes stockilla autolla. Kytkin sinänsä on ihan hyvä idea, mutta ei tuo minkäänlaista lisäarvoa semiautomaattiin. Ainoastaan hankaloittaa ja toimintalogiikassa olisi parannettavaa. Jo 15 min jälkeen alkoi raivostuttamaan ne selostukset, jotka ilmeisesti jatkuvat koko pelin ajan? Muutenkin äänimaailma sukkaa. Musiikki on huonoa. Typerää on myöskin se, ettei samaa autoa voi käyttää radalla ja kiihdytykseen jne. Ja auton säätäminen ilman minkäänlaista testirataa on kyllä taas sellainen insinööriohjelmoijan idea, ettei paremmasta väliä. Vieläpä kun kisoista ei pääse pois nollaamatta tilastoja. Absin ja epsin poisottamisella ei tunnu olemaan minkäänlaista vaikutusta. Ainakin valot vilkkuvat silti mittaristossa. Vaikka laitoin heti ensimmäisella kerralla kaikki mahdolliset avustimet sun muut pois ja tason vaikeimmalle mahdolliselle, niin silti voittaminen on ihan naurettavan helppoa. - on hyvä
Jaska Perusjaska kirjoitti:
Tuo alkoi kyllä kiinnostamaan sen verran että pistin tilaukseen.
Ostin myös Pro Streetin pleikkarille testiin ja on kyllä sen verran halvan oloinen viritys, että ihan oikean ratkaisun tein.
Ehkä aika kultaa muistot, mutta tuntui kun olisi palannut ajassa kymmenen vuotta taaksepäin. Oikeastaan kaikki oli UC2:ssa parempaa. Se taisikin jäädä viimeiseksi hyväksi NFS:ksi.
Tuo on ihan uskomattoman sekava käyttöliittymältään ja muutenkin. Useamman tunnin pelaamisen jälkeenkään ei vielä tajua mikä koko pelissä on ideana. Aivan typerää että aluksi jyntätään käteen joku valmiiksi viritetty auto, lähes kaikki autot ovat unlockattuja, eikä missään lue mitään milloin ne mahdollisesti aukeaisivat. Koko virityshomma on sekava, siellä on jopa nappeja, joilla ei ole mitään virkaa. Autoa ei pysty liikuttamaan kun uusia osia laittaa kiinni. Autosculp on yhtä skeidaa. Burnouttia jaksaa kokeilla kaksi kertaa ennen kuin se alkaa ärsyttämään. Realismi on pelistä kaukana. Nopeusmittarilukemat elää ihan omaa elämäänsä. Loppunopeus varttimaililla 300 km/h lähes stockilla autolla. Kytkin sinänsä on ihan hyvä idea, mutta ei tuo minkäänlaista lisäarvoa semiautomaattiin. Ainoastaan hankaloittaa ja toimintalogiikassa olisi parannettavaa. Jo 15 min jälkeen alkoi raivostuttamaan ne selostukset, jotka ilmeisesti jatkuvat koko pelin ajan? Muutenkin äänimaailma sukkaa. Musiikki on huonoa. Typerää on myöskin se, ettei samaa autoa voi käyttää radalla ja kiihdytykseen jne. Ja auton säätäminen ilman minkäänlaista testirataa on kyllä taas sellainen insinööriohjelmoijan idea, ettei paremmasta väliä. Vieläpä kun kisoista ei pääse pois nollaamatta tilastoja. Absin ja epsin poisottamisella ei tunnu olemaan minkäänlaista vaikutusta. Ainakin valot vilkkuvat silti mittaristossa. Vaikka laitoin heti ensimmäisella kerralla kaikki mahdolliset avustimet sun muut pois ja tason vaikeimmalle mahdolliselle, niin silti voittaminen on ihan naurettavan helppoa.Pro street on kyllä loisto peli jos haluaa realistisen oloisen ajopelin eikä mitään arcade kaahailua, niinkuin monet aikaisemma NFSpeedit ovat olleet ja sen saa nykyään 15€ hintaan uutena.
Midnight Club: Los Angeles pitäisi itsekkin ostaa kunhan sitä jostakin saisi, näyttää kyllä hyvältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381314En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?139824Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19726
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709