SARDINIA vs. SISILIA

Matkaaja 09

Eli haluaisin mielipiteitä kumpi saari, Sardinia vai Sisilia on enemmän matkaamisen arvoinen kohde? Kumpaa itse ehdotatte? :) En osaa päättää kumpaa matkustaisin..

1

2715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marella1989

      Olen matkustanut molemmissa, Sisiliassa 4kertaa ja kerran Sardiniassa viime kuussa. Käy katsomassa matkajuttuni, videot ja kuvat Sardiniasta (myös Sisiliasta): http://coloredelmare.blogspot.com/search/label/matkalla

      Mitä odotat lomaltasi? mitä haluat tehdä ja mitä nähdä? oletko lomalla aktiivinen vai rentoutujatyyppi? haluatko nähdä paljon vai riittääkö sinulle luonto,rannat jne? se riippuu ihan noista kumpi saari sinulle sopii.

      Jos et ole liikkuvaa sorttia vaan haluat olla rannalla,syödä ja shoppailla niin kumpi tahansa sopii. Sisilia on Sardiniaa suurempi (Välimeren suurin) saari, todella monipuolinen ja erilaisia kaupunkeja, on köyhää lähes asumatonta maaseutua (jota on vielä enemmän Sardiniassa!) on erilaisia kaupunkeja, Palermosta jäi paha maku Catania ihan ok. Sardiniassa plussaa se että sieltä pääsee Ranskan puolelle Korsikaan mutta Sisiliasta pääsee Maltalle ja Tunisiaan.

      Sardiniassa ei ole tulivuoria, vaikka se onkin vulkaanista maaperää, joten jos sinua kiinnostaa Etna Strombolin tulivuorisaari suuntaa Sisiliaan! Jos taas haluat rauhoittua ja pidät luonnosta, mene Sardiniaan! Sardiniassa "erityiskohteina" voin mainita nuraghit, upea läpinäkyvä turkoosi meri, ihanat pikkukylät ja Smaragdirannikon kuuluisuuksineen. Sardiniassa on ihanan monipuolinen luonto, etenkin jos tykkää eläimistä siellä voi nähdä: villihevosia, vapaita lehmiä ja lampaita, albiinoaaseja, flamingoja, kilpikonnia, delfiinejä..

      Sisiliassa sen sijaan on ihania kyliä vuorilla! niitä kaipasin Sardiniassa, niissä on aivan oma tunnelmansa.. ja ehdottomasti Italian paras jäätelö valmistetaan Sisiliassa. Tykkään kovasti molemmista paikoista mutta koska itse tykkään olla luonnossa ja nähdä eläimiä haluan uudelleen Sardiniaan.

      Ihmisistä sen verran että mikäli et kaipaa lomillasi huomiota paikallisilta niin Sardiniassa saat takuulla rauhan, kun taas Sisiliassa en (turistinaisena) ole saanut aina olla rauhassa vaan on usein ollut ennakkoluuloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      47
      7735
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4283
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3765
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3220
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2906
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      69
      2636
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      64
      2518
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      58
      2469
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2349
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2306
    Aihe