SARDINIA vs. SISILIA

Matkaaja 09

Eli haluaisin mielipiteitä kumpi saari, Sardinia vai Sisilia on enemmän matkaamisen arvoinen kohde? Kumpaa itse ehdotatte? :) En osaa päättää kumpaa matkustaisin..

1

2736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marella1989

      Olen matkustanut molemmissa, Sisiliassa 4kertaa ja kerran Sardiniassa viime kuussa. Käy katsomassa matkajuttuni, videot ja kuvat Sardiniasta (myös Sisiliasta): http://coloredelmare.blogspot.com/search/label/matkalla

      Mitä odotat lomaltasi? mitä haluat tehdä ja mitä nähdä? oletko lomalla aktiivinen vai rentoutujatyyppi? haluatko nähdä paljon vai riittääkö sinulle luonto,rannat jne? se riippuu ihan noista kumpi saari sinulle sopii.

      Jos et ole liikkuvaa sorttia vaan haluat olla rannalla,syödä ja shoppailla niin kumpi tahansa sopii. Sisilia on Sardiniaa suurempi (Välimeren suurin) saari, todella monipuolinen ja erilaisia kaupunkeja, on köyhää lähes asumatonta maaseutua (jota on vielä enemmän Sardiniassa!) on erilaisia kaupunkeja, Palermosta jäi paha maku Catania ihan ok. Sardiniassa plussaa se että sieltä pääsee Ranskan puolelle Korsikaan mutta Sisiliasta pääsee Maltalle ja Tunisiaan.

      Sardiniassa ei ole tulivuoria, vaikka se onkin vulkaanista maaperää, joten jos sinua kiinnostaa Etna Strombolin tulivuorisaari suuntaa Sisiliaan! Jos taas haluat rauhoittua ja pidät luonnosta, mene Sardiniaan! Sardiniassa "erityiskohteina" voin mainita nuraghit, upea läpinäkyvä turkoosi meri, ihanat pikkukylät ja Smaragdirannikon kuuluisuuksineen. Sardiniassa on ihanan monipuolinen luonto, etenkin jos tykkää eläimistä siellä voi nähdä: villihevosia, vapaita lehmiä ja lampaita, albiinoaaseja, flamingoja, kilpikonnia, delfiinejä..

      Sisiliassa sen sijaan on ihania kyliä vuorilla! niitä kaipasin Sardiniassa, niissä on aivan oma tunnelmansa.. ja ehdottomasti Italian paras jäätelö valmistetaan Sisiliassa. Tykkään kovasti molemmista paikoista mutta koska itse tykkään olla luonnossa ja nähdä eläimiä haluan uudelleen Sardiniaan.

      Ihmisistä sen verran että mikäli et kaipaa lomillasi huomiota paikallisilta niin Sardiniassa saat takuulla rauhan, kun taas Sisiliassa en (turistinaisena) ole saanut aina olla rauhassa vaan on usein ollut ennakkoluuloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4643
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      56
      3210
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2883
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2815
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2400
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2185
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      23
      1651
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1601
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1538
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1514
    Aihe