Viimeinen mahdollisuus

Elossa.

Kuuluuko satanismiin millään tavalla taikuus, musta magia, noituus tms? Vai kuuluvatko ne pelkästään sitten esim. saatananpalvonnan piiriin? Onko olemassa kirjallisuutta, jossa käsitellään satanismia em. asioiden yhteydessä?

Olen vapaamielinen agnostikko ja satanismi kiinnostaa minua. Olen myös taipuvainen uskomaan noituuteen ja erittäin kiinnostunut kokeilemaan siihen liittyviä asioita. Suoraan sanottuna haluaisin kokeilla pahoja taikoja, siis sellaisia, joissa aiheutetaan joillekin (ilkeille) ihmisille jotain (pientä) pahaa, ei-väkivaltaisella tavalla. Monet saattavat pitää tällaista aikomusta ja halua naurettavana ja lapsellisena, mutta itse pidän mahdollisina tällaisia yliluonnollisia tekoja, vaikkakaan en ehkä kovin todennäköisinä.

Olen ihan pienestä lapsesta lähtien tuntenut olevani erilainen kuin muut. Olenkin erilainen, myös muiden ihmisten mielestä. Minusta ei ole koskaan pidetty, ei missään yhteisössä koko elämäni aikana. Kun olin lapsi, muistan kuinka äitini silitti päätäni ja sanoi surullisella äänellä "Miksi kukaan ei pidä sinusta?".

Nyt olen jo aikuinen. Minulla on pari kaveria, jotka jostain ihmeellisestä syystä ovat lyöttäytyneet seuraani ja pysyneet läheisyydessäni jo useita vuosia. Toinen heistä on kiinnostunut new age -hengellisyydestä ja posiitivisesta energiasta, kanavoimisesta jne. Hän on ollut kiinnostunut kys. asioista jo varhaisesta teini-iästä alkaen. Toinen on kiinnostunut illuminatista, joskaan ei harrasta kovin aktiivisesti kys. asioita. Itse en ymmärrä kummastakaan em. hengellisyydestä mitään eikä minua myöskään oikeastaan kiinnosta.

Olen kuitenkin aina ollut kiinnostunut pahuudesta, hyvyydestä ja siitä onko tällainen vastakkainasettelu edes mielekäs ja onko sillä lopulta mitään vastaavuutta luonnossa tai edes ihmisten symbolitodellisuudessa. Oikeudentunto minulla on aina myös ollut poikkeuksellisen voimakas. Kostaminen ja koston moraalifilosofia on ollut elämässäni pysyvä teema, mieleni askartelee säännöllisesti oikeudenmukaisuuden, koston ja toisaalta armon merkityksen ympärillä. Tämä kiinnostus koston oikeutukseen ei ole mikään ihme, sillä minua kohdellaan jatkuvasti väärin ja epäreilusti, syystä jota en tiedä. Ihmisten ilkeys ei jäänyt minun kohdallani ainoastaan koulukiusaamiseen, vaan minua on kiusattu myös esim. yliopistossa ja työelämässä. Eikä kyse ole pelkästään minun omasta tulkinnastani, vaan myös muut ovat huomanneet sen, että ihmiset suhtautuvat minuun kielteisesti ilman syytä. Osa ihmisistä vaikuttaa pelkäävän minua, osa vihaavan. Olen myös kohdannut ihmisiä, jotka uskovat minulla olevan yliluonnollisia voimia (se on pitkä ja hauska tarina... :D ).

Koen ettei minulla enää ole mahdollisuuksia selvitä sosiaalisessa todellisuudessa ja että tarvitsen nyt jotain peruspsykologiaa ja sen laatimia selviytymisstrategioita väkevämpää apua. Uskonnot on koluttu läpi, ja vaikka olen erittäin kiinnostunut uskosta kokemuksellisella tasolla, uskonnoista yhteiskunnallisena ja sosiaalipsykologisena ilmiönä jne, minulle ei ole koskaan ollut mitään varsinaista hyötyä niistä. Tänä aamuna herätesäni mielessäni oli kirkkaana vastaus, viimeinen mahdollisuuteni: satanismi ja left-hand path. Onko satanismi siis "pelkkää" filosofiaa vai voiko siitä hyötyäkin jotenkin elämässään? Miten siitä voi hyötyä? En ole (enää) kiinnostunut vain filosofoinnista vaan haluan jotain kouriintuntuvaa.

5

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • implacable

      Viestejä täältä lukiessasi olisit saanut jo paljon selville. Lisäksi googlettamallakin. Mutta joo, fiksuinta olisi ehkä lukea ensi alkuun Kotkavuoren vasemman käden polku ja sitten perään Laveyn Saatanallinen Raamattu. Niissä molemmissa on paljon tekstejä rituaaleista. Silleen lyhyesti kerrottuna on myötätuntoriitti, tuhoamisriitti ja rakkausriitti. Tuhoamisriitti sinua varmaan eniten kiehtoo. Siinä on tarkoitus purkaa kaikki se paha olo, mitä kyseinen henkilö on sinulle aiheuttanut ja samalla purkaa se magiana niin, että pahalla tyypille käy hassusti. Kaikki satanistit eivät kuitenkaan usko magian toimivuuteen, vaan pitävät sitä psykodraamana. Kuitenkin on monia satanisteja, jotka uskovat siihen. Lavey myös itse uskoi siihen. Enivei. Olen itse tehnyt näitä rituaaleja ja on sattunut hassuja sattumia. Ehkä vain ironista tuuria tai sitten oikeaa magiaa. Mene ja tiedä. En kuitenkaan mielelläni puhu omista kokemuksistani vain annan suuntaa. Osta nuo kirjat jostakin ja tutustu riitteihin. Googleta myös satanismi englanniksi ja suomeksi ja tarkastele teististä satanismia. Se on samaa kuin normaali satanismi, mutta siinä magiaan uskotaan oikeasti.

      Ja ps. saatananpalvontaa ei ole erillisinä uskontona satanismista. On vain satanismia ja erilaisia Saatana-käsityksiä.

    • cybo-ceronimo-cabriel-61

      //Tämä kiinnostus koston oikeutukseen ei ole mikään ihme, sillä minua kohdellaan jatkuvasti väärin ja epäreilusti, syystä jota en tiedä. Ihmisten ilkeys ei jäänyt minun kohdallani ainoastaan koulukiusaamiseen, vaan minua on kiusattu myös esim. yliopistossa ja työelämässä.//



      - Ajattelitko laittaa vahingon kiertämään?

      • Elossa.

        kosto on eri asia kuin vahingon kiertoon laittaminen. Ja saa nyt nähdä tuleeko kostostakaan mitään, jos henget eivät ole suotuisia =D


    • oletko kuulolla viellä

      Suosittelen että lukisit Matti kankaanniemen ja Päivi Niemen kirjan "Voimat vastakkkain" ennen kuin päätät mitään lopullista.

    • myökin_elossa

      Olisin voinut kirjoittaa täsmälleen samanlaisen aloituksen, mutta löytyikin valmis, vanha ketju! Asia on minulle hyvin ajankohtainen.

      Olen pitkään harkinnut, miten pitäisi suhtautua ihmisiin, joille ei tämän maailman keinoin mahda mitään, mutta joiden kanssa/armoilla on kuitenkin pakko elää. Poskien kääntely ei loputtomasti onnistu. Kun oikeus ja kohtuus eivät pitkälläkään aikavälillä toteudu, kostaminen alkaa tuntua oikeutetulta. Miten olette kokeeneet onnistuneenne tällä saralla?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2386
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      63
      1849
    3. 154
      1423
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1247
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1201
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      925
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      874
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      842
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      815
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      813
    Aihe