Nousu peruttu

Kun täällä mielellään pörssikin noteerataan, niin laitetaan nyt tämäkin juttu sitten tänne. Esimerkki ääliörallista romahduksen ollessa käynnissä. Ihan vain, ettei kukaan keinottelijataho käyttäisi meneillään olevaa rallia merkkinä talouden kestävästä noususta ja perustelisi sillä asunto-ostoksen kannattavuutta, kun suuri lasku on vasta edessä.

"Joko rysähtää?"

http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/06/23470
7186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

että oikein sisäpiiri näyttää mallia tavalliselle osaketuhnulle,ovatpa höveleita
kun kertovat piensijoittajillekin.suorastaan empaattisia,ei olis uskonu.

Äänestä
  • Tosiasia on, että asuntojen hintaromahdus todistaa oikeaksi ilmiöiden liiallista nonfiguratiivisuutta.

    Äänestä

  • Ottaen huomioon oman tilanteensa, voi vain todeta, että asuntojen hintaromahdus antaa mahdollisuuden parantaa runsain määrin esiintyvää suurpiirteisyyttä sekä rauhattomuutta.

    Äänestä

Sitten rytisee, kun setelielvytys alkaa purra eli inflaatio alkaa laukata ja korot nousevat. Kun USA:n keskiluokan lainojen korkoja tarkistetaan ylöspäin, seuraa uusi luottokriisi. Tällä kertaa kaatuvat ne asuntosäästäjät pankin syliin, joiden palkkoja ei koroteta inflaation tahdissa. Noita lainoja saattaa olla eurooppalaisten pankkien salkuissa vielä enemmän kuin subprimeja, koska niissä on pienempi riski.

Äänestä
  • jättimäisiä korotuksia ilman inflaatiotakin. ALT-A lainat nääs. uusi tappioaalto on muistaakseni arvioitu olevan samaa luokkaa kuin subprimet. Sillä erotuksella että USAn pankit OVAT JO valtion tekohengityksessä.

    Paljonkohan tämä homma tulee loppujen lopuksi maksamaan USA:n veronmaksajille?

    Voi olla että giljotiinit otetaan kohta käyttöön =)

    Äänestä

rommaus ja nousu aloituksia. Asuntoni hinta noussut tällä vuosituhannella liki 100 tonnia. Ei haittaisi vaikka laskisi 150 tonnia. Tässä asumme perheen kanssa ja asuinkustannukset kohdallaan. Asunnon arvolla ei ole merkitystä meille. Asuinarvolla kylläkin.

Äänestä
  • "Pyörin Asuntojenhinnat palstalla väittämässä, ettei minua kiinnosta asuntojen hinnat yhtään" -aloituksia. Eipä toki. Kauas se äly taas kantaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pahus.. kirjoitti:

Kun täällä mielellään pörssikin noteerataan, niin laitetaan nyt tämäkin juttu sitten tänne. Esimerkki ääliörallista romahduksen ollessa käynnissä. Ihan vain, ettei kukaan keinottelijataho käyttäisi meneillään olevaa rallia merkkinä talouden kestävästä noususta ja perustelisi sillä asunto-ostoksen kannattavuutta, kun suuri lasku on vasta edessä.

"Joko rysähtää?"

http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/06/23470

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu