Heippa !
Olisin vielä udellut sharmissa kävijöiltä sen verran, että pitääkö turvautua hotellin/hotellialueen muiden hotellien palveluihin kuin sen sijaan uskaltautuisi paikallisiin so. vanhaan sharmiin jne. paikkoihin syömään ilman "ripulipelkoa".
Aion silti "testata" itseäni, mutta kuuntelen mielelläni suosituksia ja vielä enemmän olisin kiitollinen jos joku osaisi nimetä ravintoloita ao. kohteessa?????
Olisin vielä udellut sharmissa kävijöiltä sen verran, että pitääkö turvautua hotellin/hotellialueen muiden hotellien palveluihin kuin sen sijaan uskaltautuisi paikallisiin so. vanhaan sharmiin jne. paikkoihin syömään ilman "ripulipelkoa".
Aion silti "testata" itseäni, mutta kuuntelen mielelläni suosituksia ja vielä enemmän olisin kiitollinen jos joku osaisi nimetä ravintoloita ao. kohteessa?????
Vastaukset 4
Vanhimmat
kyllä siellä voi mennä paikallisiinkin syömään ja suosittelen et kannattaa käydä,mutta muistaa se tosi seikka että siellä ei ole puhtaus lähellekkään samaa tasoa kuin suomessa,kun kahtoo mitä syö vältää kaikkea maitotaloustuotteita,majoneesia ja muitakin kylmiä ruoki mitä ei ole kypsennetty kunnolla, itse vävin joka päivä syömässä eri paikallisissa ravintoloissa enkä saanut vatsatautia ja muistaa aina ennen ruokailua putsata kädet hyvin ennen kun laittaa mitään suuhunsa.
kannattaa ottaa suomesta valmiiksi jo maitohappobakteeria ja olottaa jo suomessa ennen matkaa niiden syönin niin se tasaa hyvin mahan pakteeri kannan .
hyvääå matkaa teille ei kannata ottaa mitään ressiä syömisestä ruoka on tosi hyvää.
Aika monella tulee ripuli Egyptin kohteissa, mutta jos välttää salaattia ja muita kuorettomia vihanneksia ja hedelmiä, niin todennäköisyys saad ripuli on pienempi. Viimeisinä päivinä ennen lähtöä voi tietenkin irroitella, niin lennosta tulee hubaa.
Kannataa joka tapauksessa hankkia Gamma globuleeni, ettei mitään vakavampaa tule. Pahimpia mitä voi saada ruoasta on hepatiitti, josta voi olla haitta vuosia.
Minulla kävi viime reissussa niin, että pari viikkoa säästyin vatsataudilta, vaikka käytiinkin ihan ihme paikoissa syömässä, joidenkin tuttujen ja sukulaisten luona join kraanavettä, kun ei ollut pullotettua.
Sitten lähdettiin Sharmiin. Asuttiin viiden tähden hotellissa, ja sain vatsataudin heti seuraavana päivänä.
Käy ihmeessä syömässä eri ravintoloissa ! Hotellin ruoka on tylsää syötävää pitemmän päälle. Voin todella suositella paria paikkaa lämpimästi: jos haluat hyvän pihvin valitse Dananeer. Se on Naama Bayn keskustassa kävelykadulla, vähän Mäkkäristä eteenpäin, toisessa kerroksessa. Kokki todella osaa hommansa ja paikka on kaiken lisäksi varsin kohtuuhintainen. Mikäli haluat kalaruokaa ja varsinkin jos olet katkarapujen ystävä mene vanhaan Sharmiin (ota vaikka taksi joka vie perille asti) ravintolaan nimeltä Sinai Star. Paikka ei koreile ulkonäöllä eikä astioilla mutta missään en koskaan ole syönyt niin hyviä katkarapuja. Siellä ei ole menua ollenkaan, tilaat vaan mitä haluat syödä. Ja tämä on halpa paikka. Kokeile rohkeasti paikallisia ravintoloita. En usko että hyvin kypsennetty ruoka (ota pihvisi kypsänä) on mikään riski. Pikemmin itse pitää hyvin huolehtia käsien puhtaudesta ennen ruokailua. Hyvää matkaa sinulle!