Eräs kolmannesta maasta kotoisin ystäväni on avioliitossa suomalaisen kanssa. Avioliittovuosia on kertynyt 2½ ja hän haluaisi nyt avioeron, koska hänellä ei enää ole tunteita aviopuolisoaan kohtaan. Hän on saanut A-statuksen avioliiton perusteella vuoteen 2012 saakka.
Hänellä ei tällä hetkellä ole työpaikkaa. Hän on kuitenkin asunut Suomessa jo kuusi vuotta opiskeluaika mukaan luettuna. Avioliitto on hänelle pelkkää kidutusta, kun puoliso vahtii hänen menojaan, tutkii puhelimeen tulleet tekstiviestit, tarkastaa sähköpostin ja huutaa melkein joka päivä.
Ystäväni haluaisi tietää miten A-statuksen käy avioeron jälkeen? Peruutetaanko se ja hän joutuu muuttamaan pois Suomesta vai pysyyko A-status ennallaan?
Apua tarvitaan
7
741
Vastaukset
- siis viestini
Eikö se miellyttänyt?
Toivon edelleenkin, että joutilas, täällä kulissiavioliiton varjolla oleileva miekkonen passitetaan pois Suomesta. Ja sinä saat nuolla näppejäsi, mikä on sinulle lottovoitto.- kyselen
etta missas kohtaa AP:n viestia luki etta hanen ystavansa on mies? Minulle ainakin tuli heti mieleen Thai tai venalainen nainen jota suomalainen punaniska kyttaa... ;)
- Toivon todella
että sosiaaliturvan väärinkäyttäjä loinen passitetaan sinne kehitysmaahan takaisin miettimään tunne-elämäänsä..
Heh, vai että mustasukkainen vaimo. Oot tainnu jo panna "ystävääsi"? - yx nainen
Onkos ihme jos vaimo käyttäytyisi noin kun miestä vikittelee joku halpa lumppu.
Jätä varatut miehet rauhaan. - paremmasta paikasta
Eihän sun täällä kannata kysellä, oikeita vastauksia tuskin saat tuollaisten rasististen älykääpiöiden keskuudessa. Kai tuota nyt voi ihan rehellisesti kysyä joltain viranomaiselta, myös nimettömänä?
- tällä kerralla
Noh vastaapa vaikka alkajaisiksi
minkälainen maa on sellainen "kolmas maa"- kyllä hän on mies
on Marsista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851549
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2001411Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431129Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad43833- 14720
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30711Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21700- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20646Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617