Minkä hintainen mahtaa olla kannetavaan Aseriin emolevy?
Kone temppuilee niin, että se sammuu yks kaks ja taas pitää käynnistellä uudelleen.
Laittakaapa tietoa.
Paljonko maksaa emolevy kannettavaan
7
2844
Vastaukset
Emolevy on senverran kallis että saattaa tulla halvemmaksi ostaa uusi kone...
niihin on usein integroitu näytönohjaimet jne.
Suosittelen että tarkistat kovalevyn kunnon ja muistikammat muistitestillä ihan ensimmäisenä, ennenkuin alat emolevyn ostamista edes ajatella.
Toinen vika mikä aiheuttaa sammumista ja aika yleinen on koneen ylikuumeneminen. Ne voivat aiheutua pölyä täynnä olevasta tai viallisesta
tuulettimesta.
Anna jonkun ystäväsi joka tietää jotain kannettavista katsoa sitä ensin, ja ainakin ajaa kovalevyn diagnostiikka ja eheytystoiminnot sekä muistintsekkausohjelmat läpi.- hp:n mukaan
n. 600e, ei mitään järkeä. Kertakäyttötavaraa nykyiset romut.
- eräs uuden ostanut
Mulla oli vikana, että kone yritti käynnistyä ja sammui aina heti uudestaan. Kyselin vian alkuperää sitten Hp:ltä ja ne ilmoitti, että emolevy mennyt tod. näk. Uusia ei kannata koska uusi maksaa n. 400-500 euroa. Vähän otti päähän kun takuu oli mennyt umpeen pari kuukautta aikaisemmin. Nyt en sitten koskaan käytä uutta konetta kuin pöydällä. Vanhaa pidin sylissäkin eli siinä varmaan vian alkuperäinen syy. Pölyä kertyi liikaa. Nyt olen viisaampi.
- 1stMacFinn
Ei kuluttajan kone voi hajota emolevystä 14 kk käytöllä, kuluttajasuoja velvoittaa myyjää korjaamaan koneen. Mutta sitä pitää vaatia, eivät tietenkään tarjoa tätä.
- samoja ongelmia
joissakin koneissaan on laajennettu 2 vuoden 3kk takuu (juuri noiden emolevyongelmien takia, itselläni vaihdettu nyt kahdesti, vuoden välein)
Kannattanee kysyä uudelleen ja mainita tuo laajennettu takuu
Oma koneeni on Pavilion DV2007... - juk
samoja ongelmia kirjoitti:
joissakin koneissaan on laajennettu 2 vuoden 3kk takuu (juuri noiden emolevyongelmien takia, itselläni vaihdettu nyt kahdesti, vuoden välein)
Kannattanee kysyä uudelleen ja mainita tuo laajennettu takuu
Oma koneeni on Pavilion DV2007...voi tarkistaa hp:sta ilman soitteluja:
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/weInput?lc=fi&dlc=fi&cc=fi - apua kaipaava
samoja ongelmia kirjoitti:
joissakin koneissaan on laajennettu 2 vuoden 3kk takuu (juuri noiden emolevyongelmien takia, itselläni vaihdettu nyt kahdesti, vuoden välein)
Kannattanee kysyä uudelleen ja mainita tuo laajennettu takuu
Oma koneeni on Pavilion DV2007...mistä päivästä asti tuo takuu lasketaan??
itselläni ollut tuollainen kone jo jonku aikaa paskana hyllyssä emolevyn hajoamisen takia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648