Olisiko jollain tietoa..Mikähän mahtaa kolista oikealla puolella edessä kuoppiin ajaessa? Alatukivarsi(pallonivel ja helat kunnossa) ei kolise ainakaan. Mikähän ääntä pitää? Auto Escort -91 1.6i cvh
kolinaa
sepa
5606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Veikkaisin, että iskarin yläpään laakeri sökö. Mulla sama vika ja selviää viikonloppuna kun korjan sen.
Omistin kyseisenlaisen auton ja etupäässä kolahti aina kun ajoin monttuun, renkaan putoamisvaiheessa...Foorti kävi eri korjaamoilla ja siihen vaihdettiin osia urakalla, mutta ääni ei vain loppunut...arvoitukseksi jäi.
Koiranluu tai hela, ei se oikein muu voi olla jos kolisee, ehkä myös kallistuksen vaimentimen pusla voi olla väljä.
No mulla ei vika sit ollut siinä laakerissa, vaan kun aikoinaan autoon laitettiin madallussarja ( en minä ) ja vaihdettiin iskarit oli yhden jousen kiristys jätetty löysälle. Mulla oli noin viiden millin klappi siinä ja kun kiristin sen niin ongelma hävisi.
Tarkoitin jousipaketin kiristämistä.