Ventovieras hääpari

Meidät on kutsuttu mieheni työkaverin häihin. Ei siinä mitään, häät ovat aina mukava juhla. Mutta. Hääpari on minulle melkein täysin vieras. Sulhasen olen tavannut pikaisesti kaksi kertaa, morsianta en koskaa. Tuntuu todella oudolta mennä täysin tuntemattoman ihmisen ehkä elämänsä tärkeimpään juhlaa. Onko muilla kokemusta? Kannattasiko jäädä kotiin ja laittaa vain mies matkaan?
5999
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mene vain rohkeasti mukaan juhliin. Omissakin häissä oli paljon porukkaa, joita en ollut nähnyt kertaakaan aikaisemmin.

Äänestä
  • Minäkin olen osallistunut sellaisiin häihin, että morsiusparia en ollut nähnytkään!! Kaksissa muissakin häissä tiesin vain sulhasen... Mutta mukavaa on ollut ja näin niihin ihmisiin sitten tutustui!! En siis ollut kuokkimassa vaan mieheni mukana kutsuttuna.. ;)

    Äänestä

  • Hanna kirjoitti:

    Minäkin olen osallistunut sellaisiin häihin, että morsiusparia en ollut nähnytkään!! Kaksissa muissakin häissä tiesin vain sulhasen... Mutta mukavaa on ollut ja näin niihin ihmisiin sitten tutustui!! En siis ollut kuokkimassa vaan mieheni mukana kutsuttuna.. ;)

    saitte ylipuhutuksi, ja kun lapsenvahtikin on jo varattuna niin ei muuta kun menoksi.

    Äänestä

Mukaan vaan häihin! Minä ainakin sinuna menisin.

Äänestä

Menen pian naimisiin. Häihimme tulee paljon sukulaisia ja ystäviä joita en ole ikinä tavannut. Koska teidät on kutsuttu, niin olette tervetulleita. En voisi rajata hänen puoleltaan tai minun puolelta pois kutsutuista niitä, joita ei ole tavattu. Ja joskus puolisot vaihtuvat, joten häät on loistava tapa tavata uusia ihmisä ja ennen kaikkea kunnioittaa hääparia heidän juhlapäivänään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mimmi kirjoitti:

Meidät on kutsuttu mieheni työkaverin häihin. Ei siinä mitään, häät ovat aina mukava juhla. Mutta. Hääpari on minulle melkein täysin vieras. Sulhasen olen tavannut pikaisesti kaksi kertaa, morsianta en koskaa. Tuntuu todella oudolta mennä täysin tuntemattoman ihmisen ehkä elämänsä tärkeimpään juhlaa. Onko muilla kokemusta? Kannattasiko jäädä kotiin ja laittaa vain mies matkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu