Maksaako?

-höyrywille-

Elikkäs maksaako katujunalla ajelu? Jostain olin kuulevinani että maksaisi 2e, mutta pitääkö se paikkansa?
Kiitos asiallisista vastauksista!

12

581

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bored in my grave

      Moi

      Samaa olen kuullut aikuiset 2 € ja lapset 1 €, lisäksi taitaa olla hiekkalinnan laitteetkii maksullisia näin juhlavuoden kunniaksi..lapsiperheiltä ja pientulosilta vaan rahat pois....boikotoin ainakii ite...

      • näkyykö missään katujunan parkit?


      • kyydissä ollut
        perhone kirjoitti:

        näkyykö missään katujunan parkit?

        katujunan pysäkit: hiekkalinna-satama,pyöreän kioskin kohdalla-lasten liikkennepuisto,valtakatu-kansalaistori-tori-pusupuisto-katariinan-aukion vastapäätä-hiekkalinna


      • suurituloinen

        ei tuo nyt niin kallis hinta oo! jos ne ei sponsoreita saa tarpeeks, niin eihän ne nyt ilmaiseksi hommaa pysty pyörittämään!


      • ihmetouhua
        suurituloinen kirjoitti:

        ei tuo nyt niin kallis hinta oo! jos ne ei sponsoreita saa tarpeeks, niin eihän ne nyt ilmaiseksi hommaa pysty pyörittämään!

        Oliskohan kaupunkiyhtiöt sponssannu, niillähän rahaa tuntuu riittävän!


      • Tulossa sinnepäin

        Onko se sellainen kiertoajelu systeemi vai tarkoitettu vain joidenkin pysäkkivälien taittamiseen vaiko molempia?

        Onko tietoa sen toimintakaudesta?

        Kiitos ennakkoon jos joku viitsisi vastata,

        Terveisin entinen naapurikaupunkilainen,sekä aurinkoista kesän jatkoa.


      • Lappeen ranta lainen
        Tulossa sinnepäin kirjoitti:

        Onko se sellainen kiertoajelu systeemi vai tarkoitettu vain joidenkin pysäkkivälien taittamiseen vaiko molempia?

        Onko tietoa sen toimintakaudesta?

        Kiitos ennakkoon jos joku viitsisi vastata,

        Terveisin entinen naapurikaupunkilainen,sekä aurinkoista kesän jatkoa.

        Hiekkalinnalta lähteepi, sitten pysähtyy satamassa, myllysaaren uimarannalla, liikennepuistossa, kansalaistorilla, kauppatorilla, pusupuistussa, linnoituksesa ja sitten ollaanki takas hiekkalinnalla. Tunnin kestää joka pysäkillä saa poistua ja kaikilta kyytiin nousta. Yhellä lipulla pitäis kuulemma kuljet´tajan mukaan päästä täysi lenkki tekemään, eli jos nouset kyytiin hiekkalöinnalta, pitäisi pystyä jäämään vaikka uimaan pariksi tunniksi ja sitten seuraavalla vuorolla takaisin, en tiedä miten käytännössä mutta kysy sitten kuljettajalta lissee.


      • hoooMoilanen
        ihmetouhua kirjoitti:

        Oliskohan kaupunkiyhtiöt sponssannu, niillähän rahaa tuntuu riittävän!

        kaupunkiyhtiön sponssit tais sit mennä lentokentälle! Noinniinkuin, mie oon täys idiootti, mut tajuan silti ett ilmainen katujuna ois ollut niin huikea markkinointi-pointti Lappeenrannan kaupungille! Penskat ois varmaan vielä marraskuussa Oulussa kysellyt vanhemmiltaan, jotta koska taas päästään LPR:n katujunaan!!!!!


      • on oma

        lentoyhtiö. Jostakin pitää saada rahaa sen tappiolliseen toimintaan, otetaan se raha sitten vaikka lapsiperheiltä ja pienituloisilta. Valitettavaa mutta totta.


      • Väsynyt itkuusi
        on oma kirjoitti:

        lentoyhtiö. Jostakin pitää saada rahaa sen tappiolliseen toimintaan, otetaan se raha sitten vaikka lapsiperheiltä ja pienituloisilta. Valitettavaa mutta totta.

        Kyllä on pahaksi päässyt tuo sun itkutauti. Ei auta myö, ei löydy lisää kanssa ruikuttajia palstoilta, mutta sie se vaan jaksat.

        Mene lääkäriin kun ahistaa noin kovin.


    • Kopiopasteeraaja

      Junalla linnoitukseen ja kaupunkikiertoajelulle!

      Lappeenrannassa liikkuu tänä kesänä uusi katujunan. Lappeenrannan kaupunkiyhtiöiden oma juna on maakaasukäyttöinen ja kulkee jousituksensa ansiosta kevyesti myös Linnoituksen kiveyksillä. Kaksivaunuinen juna on tilattu Saksasta. Matkustajiksi toivotaan niin kaupunkilaisia kuin matkailijoitakin.
      Uusi juna palvelee matkailijoiden lisäksi hyvin myös kaupunkilaisia. Junalla voi matkustaa vaivatta esimerkiksi Linnoitukseen. Varsinkin ikääntyneiden henkilöiden kulkeminen jalkaisin Linnoituksen mäkeä ylös on ollut vaivalloista. Junan suljettavat ikkunat pidentävät käyttöaikaa keväällä ja syksyllä.

      Lipun voi ostaa junaan tullessaan. Hinta yhdeltä kierrokselta on aikuisilta kaksi euroa ja lapsilta euron. Lippuja voi ostaa myös mm. Lappeenrannan seudun matkailuneuvonnasta (Kauppakatu 40 D) ja hiekkalinnalta. Reittinä on: Hiekkalinna – Satamatori – Myllysaari – Lasten liikennepuisto – Kauppatori – Linnoitus. Lähdöt tasatunnein Hiekkalinnalta klo 10 – 17 (juna kulkee klo 18 asti). Kierroksen pituus on yhteensä 8 km.

      Katujunaa on mahdollista varata myös ryhmien omaan käyttöön.

      KATUJUNAN TILAUSAJOHINNASTO:

      200 € / h 22% alv

      Päiväkodit:
      23 € / h 22% alv

      Kaupunkikiertoajelu max. 54 hlö:
      200 € / h 22% alv opaspalkkio (alk. 62 € / h)

      Yhteydenotot:
      Lappeenrannan seudun matkailuneuvonta
      Puh. 05 – 66 77 88
      Email: [email protected]

      • junassa

        Saakos siellä junassa ryypätä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3121
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      93
      1451
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1314
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      155
      1228
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe