Japanese chinistä...

kiinnostunut...

Olen mahdollisesti hankkimassa japanese chin pennun, mutta pari asiaa askarruttaa.. eli lähteekö japanese chineiltä paljon karvaa? ja pitääkö niitä pestä usein ja takkuuntuuko turkki helposti? tykkäävätkö ne lenkkeillä pitkiä lenkkejä? ja paljon japanesen pentu maksaa kunnolliselta kasvattajalta?

kiitos vastanneille.

2

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ezzz

      Minulla oli punavalkoinen japanese chin poika koira, joka harmillisesti kuoli kaksi vuotiaana synnynäiseen sydämen vajaatoimintaan. Koirana tämä rotu on kuitenkin aivan mahtava!! Siitä ei lähde juurikaan karvoja (vaikka onkin pitkäkarvainen) ja koiraa pestään silloin kun se on likanen (niinkuin muitakin koiria). Japanese chin rakastaa lenkkeilyä ja jaksaa yllättävän pitkiä lenkkejä :) Tämä rotu ei myöskään hauku ja jos haukkuu niin se ei tule turhasta. Itse maksoin 900 euroa koirasta, joten hinta on siinä 800-1000 paikkeilla.

      • chinitär

        suosittelen ko rotua lämpimästi.
        itselläni reilun 4kk uros ja 12v 6kk. keskihinta 1000e värivirheellien yms halvempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      248
      10817
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      76
      2991
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2668
    4. 88
      2530
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2242
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      267
      2109
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1461
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      132
      1321
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      932
    Aihe