pitkäkarvainen pentu

karvat

Meillä on nyt 12viikkoinen pitkäkarvainen mäyräkoira jonka etupuoli näyttää pitkäkarvaiselta mäyräkoiralta, mutta takapuoli lyhytkarvaiselta. elikkäs koiran keskeltä karvalaatu muuttuu. samoin pentummeetutassut ovat isommat kun takatassut. onko normaalia? kasvaako karvat koiralle muuallekkin pitkinä myöhemmin?

6

407

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiran karvat

      Etutassut on aina isommat kuin takatassut, eli ei huolta.
      12-viikkoisen pennun karvapeite ei ole läheskään valmis, vaan kasvaa vielä pitkään, joten ei huolta siinäkään asiassa... Katsopa asiaa uudestaan vuoden kuluttua...

    • karvat

      nyt tiedät olla huolehtimasta. =)

    • Elä murehi

      Pitkäkarvaisen mäykyn karva kasva, muuttuu, kihartuu ja jopa vaihtaa väriä todella pitkään, joten odota rauhassa. Jossain vaiheessa koiralla alkaa olla sekä aikuiskarvaa että nöyhtämäistä pentukarvaa ja silloin pentukarvaa voi poistaa nyppimällä. Näin aikuiskarva pääsee kasvamaan kunnolla. Pentukarvaa voi nyppiä käsin tai kampaa apuna käyttäen. Karstallakin sitä lähtee, joten siinä vaiheessa kannattaa harjata vielä tavallista ahkerampaan.

      Mäyräkoira on luotu kaivamaan, joten etutassut ovat takatassuja huomattavasti isommat, varsinaiset lapiot. Tämä on täysin normaalia. Kun näet mäykkysi tositoimissa kaivamassa (pian se alkaa) niin tiedät miksi tassut ovat sellaiset kuin ovat. :)

      • pk_mäykky

        Onkohan siitä haittaa, jos ei nypi tätä ns. pentukarvaa pois. Meidän puolen vuoden ikäinen mäykky ei tykkää ollenkaan nyppimisestä.... Missähän vaiheessa nämä vaaleat takajalkakarvat :) irtoavat ilman nyppimistä?


      • Tahveli1
        pk_mäykky kirjoitti:

        Onkohan siitä haittaa, jos ei nypi tätä ns. pentukarvaa pois. Meidän puolen vuoden ikäinen mäykky ei tykkää ollenkaan nyppimisestä.... Missähän vaiheessa nämä vaaleat takajalkakarvat :) irtoavat ilman nyppimistä?

        koskaan nyppinyt pitkäkarvaista, on lähtenyt hyvin muutenkin.


      • lienee myös yksilöllistä
        pk_mäykky kirjoitti:

        Onkohan siitä haittaa, jos ei nypi tätä ns. pentukarvaa pois. Meidän puolen vuoden ikäinen mäykky ei tykkää ollenkaan nyppimisestä.... Missähän vaiheessa nämä vaaleat takajalkakarvat :) irtoavat ilman nyppimistä?

        mun poitsulla on vielä nyt puolitoistavuotiaana vähän pentukarvaa jaloissa jäljellä. Antaa kyllä nyppiä, mutta jostain sitä riittää.

        Enkä osaa sanoa minkälainen olisi ilman nyppimistä, kun on ensimmäinen koirani :)

        Mutta sen sanon, että aina tulee olemaan toimenpiteitä, joista koira ei tykkää, joten kannattaa se totuttaa. Minun koirani antaa kynnet leikata suosiolla, mutta harjaamisesta ja föönaamisesta ei selvästikään pidä. Antaa kyllä tehdä ko. toimenpiteet, koska vaihtoehtoja ei ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      117
      1379
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      131
      1012
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      37
      932
    4. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      718
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      713
    6. 32
      675
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      21
      626
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      23
      600
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      543
    10. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      11
      518
    Aihe