TWISTER KIVENHOITOJÄRJESTELMÄ

hömppä

Meillä aloitettiin peruspesun jälkeen twister kivenhoitojärjestelmällä lattioiden pesu. Tässä on kolme vaihetta Twister valkoinen. twister keltainen ja twister vihreä, värit tarkoittavat laikkoja. Twister valkoinen vaihe on takana ja seuraavaksi siirrytää twister keltaiseen. Mutta onko teillä kellään kokemusta tästä. Ihmettelen vaan et missä vaiheessa sen kivilattian pitäs alkaa kiiltää?? Pomon antamia pesuohjeita olen noudattanut ainakin itse vapaa päivien tuuraajista en tiedä. Kiiltoa odottelen jo kovosti mielenkiinnolla.

4

4162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maisuli

      Joo olen tietoinen twisteristä..sillä tulee noin parissa kuussa himmeä kiilto..3m kivenhoitojärjestelmä antaa ehkä enemmän kiiltoa..vähän samanlainen systeemi kuin twister, mutta vähempi kemikaaleja ja paremmat tulokset..tosin riippuu lattian kuluneisuudesta.Joskun kestää kauemminkin.Parhaimmat tulokset olen nähnyt Hakon timanttilaikoilla..saman tapainen hiontaan perustuva lattioiden hoitojärjestelmä..laikat kalliimpia kuin 3m:llä ja twisterillä, mutta peilikiiltävät lattiat.Mutta jokaisella näistä omat hyvät puolensa...

      • hömppä

        no tuolla kaupalla on kyllä aikas kuluneet lattiat, sellaiset harmahtavat . No meillä on valittu tämä kiillon Twister kivenhoitojärjestelmä niin sillä kait se vaan pitää eteenpäin mennä. Citymarketissa 30km päässä käytetään samaa systeemiä ja lattia kiiltää. Siellä kyllä onki melko uus lattia ku kauppa on viimevuona avattu, ei mitenkään pinttyneet ja kuleneet, niinkuin minun kohteessa.


      • haalaaja

        minkä hintaista tämmöinen on


    • blackrat

      Meillä on Taski twister laikat käytössä. Onhan ne olevinaan timanttilaikkoja, mutta ei niillä mitään peilipintaa saa aikaiseksi, mutta kohtuu hyvännäköisen kiillon kuitenkin.
      Itse olen peruspessyt twistereillä satoja neliöitä mosaiikkibetoni lattioita.
      Jos on oikeen likainen, olen aloittanut punasella laikalla, eli kaikista kovimmalla. Lattianhoitokoneella 5-8 yliajoa, sit vaihtanut valkoisen laikan ja sillä 8-10 yliajoa, sit keltaisella ja vihreällä 10 yliajoa.
      Punainen laikkahan vie mosaiikkibetonista kaiken pinnan. Siitä tulee täysin matta ja eri värinen, mutta kun olet päässyt laikoissa vihreään asti lattiassa on taas pinta.
      Mosaiikkibetonikäytäviin olen käyttänyt yhdistelmäkoneessa keltaisia ja vihreitä laikkoja säännöllisesti sen jälkeen kun lattia on peruspesty.
      Keltainen laikka pesee paremmin kuin vihreä, kun taas sillä vihreällä saa enemmän kiiltoa.
      Punaista twisteriä voi käyttää myös vahatuissa tiloissa pintapesulaikkana.
      Vihreän kiiltoa saa lisättyä, kun sitä käyttää kuivakiillottamiseen HS koneessa.
      Vinkkinä jos joku käyttää twistereitä yhdistelmäkoneessa vahatuilla lattioilla, niin oman kokemukseni mukaan vihreä timantti hieroo vahaan kiinni kaikki kengistä jääneet mustat jäljet.
      Eli ainakin mun työpaikalla joidenkin kengistä jää mustia skraiduja lattiaan, osa lähtee kun hinkkaa jalalla, sillain et moppi on jalan alla....mutta osa jäljistä ei lähde mihinkään.
      Anyway, jos ei halua, että kyseiset jäljet jämähtävät lattiaan en suositttele timanttia ennenkuin ne skraidut on saatu alta pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      158
      13561
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      75
      9823
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9182
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      41
      6789
    6. 150
      6195
    7. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      41
      5053
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      89
      4627
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      402
      1308
    Aihe