TWISTER KIVENHOITOJÄRJESTELMÄ

Meillä aloitettiin peruspesun jälkeen twister kivenhoitojärjestelmällä lattioiden pesu. Tässä on kolme vaihetta Twister valkoinen. twister keltainen ja twister vihreä, värit tarkoittavat laikkoja. Twister valkoinen vaihe on takana ja seuraavaksi siirrytää twister keltaiseen. Mutta onko teillä kellään kokemusta tästä. Ihmettelen vaan et missä vaiheessa sen kivilattian pitäs alkaa kiiltää?? Pomon antamia pesuohjeita olen noudattanut ainakin itse vapaa päivien tuuraajista en tiedä. Kiiltoa odottelen jo kovosti mielenkiinnolla.
44420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joo olen tietoinen twisteristä..sillä tulee noin parissa kuussa himmeä kiilto..3m kivenhoitojärjestelmä antaa ehkä enemmän kiiltoa..vähän samanlainen systeemi kuin twister, mutta vähempi kemikaaleja ja paremmat tulokset..tosin riippuu lattian kuluneisuudesta.Joskun kestää kauemminkin.Parhaimmat tulokset olen nähnyt Hakon timanttilaikoilla..saman tapainen hiontaan perustuva lattioiden hoitojärjestelmä..laikat kalliimpia kuin 3m:llä ja twisterillä, mutta peilikiiltävät lattiat.Mutta jokaisella näistä omat hyvät puolensa...

Äänestä
  • no tuolla kaupalla on kyllä aikas kuluneet lattiat, sellaiset harmahtavat . No meillä on valittu tämä kiillon Twister kivenhoitojärjestelmä niin sillä kait se vaan pitää eteenpäin mennä. Citymarketissa 30km päässä käytetään samaa systeemiä ja lattia kiiltää. Siellä kyllä onki melko uus lattia ku kauppa on viimevuona avattu, ei mitenkään pinttyneet ja kuleneet, niinkuin minun kohteessa.

    Äänestä

  • minkä hintaista tämmöinen on

    Äänestä

Meillä on Taski twister laikat käytössä. Onhan ne olevinaan timanttilaikkoja, mutta ei niillä mitään peilipintaa saa aikaiseksi, mutta kohtuu hyvännäköisen kiillon kuitenkin.
Itse olen peruspessyt twistereillä satoja neliöitä mosaiikkibetoni lattioita.
Jos on oikeen likainen, olen aloittanut punasella laikalla, eli kaikista kovimmalla. Lattianhoitokoneella 5-8 yliajoa, sit vaihtanut valkoisen laikan ja sillä 8-10 yliajoa, sit keltaisella ja vihreällä 10 yliajoa.
Punainen laikkahan vie mosaiikkibetonista kaiken pinnan. Siitä tulee täysin matta ja eri värinen, mutta kun olet päässyt laikoissa vihreään asti lattiassa on taas pinta.
Mosaiikkibetonikäytäviin olen käyttänyt yhdistelmäkoneessa keltaisia ja vihreitä laikkoja säännöllisesti sen jälkeen kun lattia on peruspesty.
Keltainen laikka pesee paremmin kuin vihreä, kun taas sillä vihreällä saa enemmän kiiltoa.
Punaista twisteriä voi käyttää myös vahatuissa tiloissa pintapesulaikkana.
Vihreän kiiltoa saa lisättyä, kun sitä käyttää kuivakiillottamiseen HS koneessa.
Vinkkinä jos joku käyttää twistereitä yhdistelmäkoneessa vahatuilla lattioilla, niin oman kokemukseni mukaan vihreä timantti hieroo vahaan kiinni kaikki kengistä jääneet mustat jäljet.
Eli ainakin mun työpaikalla joidenkin kengistä jää mustia skraiduja lattiaan, osa lähtee kun hinkkaa jalalla, sillain et moppi on jalan alla....mutta osa jäljistä ei lähde mihinkään.
Anyway, jos ei halua, että kyseiset jäljet jämähtävät lattiaan en suositttele timanttia ennenkuin ne skraidut on saatu alta pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hömppä kirjoitti:

Meillä aloitettiin peruspesun jälkeen twister kivenhoitojärjestelmällä lattioiden pesu. Tässä on kolme vaihetta Twister valkoinen. twister keltainen ja twister vihreä, värit tarkoittavat laikkoja. Twister valkoinen vaihe on takana ja seuraavaksi siirrytää twister keltaiseen. Mutta onko teillä kellään kokemusta tästä. Ihmettelen vaan et missä vaiheessa sen kivilattian pitäs alkaa kiiltää?? Pomon antamia pesuohjeita olen noudattanut ainakin itse vapaa päivien tuuraajista en tiedä. Kiiltoa odottelen jo kovosti mielenkiinnolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu