Eli kannattaako ostaa iso kela varastoon vai haurastuuko ajan kuluessa autotallissa?Tuli joskus ostettua mutta ei ole ollut käyttöa moneen vuoteen.
Siiman käyttöikä
jmf
1802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kalastustarvike kauppias kertoi siimojen ja hiilikuituvapojen huonontuvan, säilytettäissä niitä pihavarastossa pakkasessa.
Myös aurinko tuhoaa vavat ja siimat.
Auton takaikkuna ja ullakko tumman peltikaton alla ei ole kelvollinen säilytyspaikka kalastusvälineille. Noissa lämpö saattaa nousta saunan lukuihin.
Ennen kalalle lähtöä on kiva tapa oikoa siimat pihanlaitaan puidenväliin pariksi päiväksi suoristumaan. Näin ne juoksee keloista ja renkaista sykkyröitymättä.
Kyllä siimaa voi ostaa isommassakin erässä, jos sillä on menekkiä ja pystyy sen säilyttää viileässä, kuivassa ja varjossa. ( viileäkaapin perunalokero )
Hiilikuituvapojen paras säilytyspaikka talviaikana on makuukamarissa sängyn alla.
Selitäppä tuo rouvalle..?