Haluaisin saada yhden Disneyn elokuvan dvd:lle, että voi kattoa telkkaristakin sitä. Miten se onnistuu ja mitä ohjelmia siihen tarvii? Tekstitystä en halua siihen laittaa, elokuva vaan. Pitääkö olla polttava dvd-asema? (tyhmä kysymys) On kyllä aikeissa hankkia sellanen.
AVI - video dvd:lle?
abh
3324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/55096
Eikös Nero Burning 6.0 pitäs pystyy suoraan tekemään avi ym. video tiedostoista VCD:tä, jotka toimis DVD:ssä
Uudemmat dvd-soittimet osaavat toistaa poltettuja cd-r(w)-levyjä. Vanhempien kanssa voi olla vaikeuksia.
Jos vaatimuksena ei ole ehdottomasti parasta kuvanlaatua mitä on tarjolla, voisi kokeilla muuntaa ".avi" MPEG1:ksi, yleisemmin tunnetaan VideoCD:nä tai hieman parempilaatuisena MPEG2na, eli SuperVideoCD (SVDD).
Tuo MPEG2 on sama pakkaus jota mm. dvd:lläkin käytetään, erona on vain pienemmät bittinopeudet kuin dvd:llä. Yhdelle 700Mt:n cd:lle mahtuu kuvaa noin 45min. MPEG1:nä levylle mahtuu enemmän, mutta en muista kuinka paljon. Lisäksi on todennäköisempää, että VideoCD on tuettuna dvd-soittimessa, kuin tuo SuperVideoCD.
Enemmän tietoa lontoon murteella: http://www.dvdrhelp.com/
Härmän murteella: http://fin.afterdawn.com/artikkelit/arkisto/divx_vobsub_vcdksi.cfm
http://fin.afterdawn.com/artikkelit/