Hotellit

Heips!

Olisi tarkoitus lähteä Nykiin marraskuussa. Lennot on, mutta nyt pitäis löytää hotelli. Hotelli tarjontaa on aivan pilvin pimein joten ajattelin, että muiden kokemusten kautta olisi helpompi lähteä kartoittamaan tilannetta.

Olisi tarkoituksena löytää hotelli, josta olisi helppo liikkua ja hinta&laatusuhteenkin pitäisi olla suht kohdallaan.
2278
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mikä on budjettinne huone/yö (huomioittehan, että yhdysvaltalaisten nettivaraussvujen hintoihin tulee n. 16% veroja päälle) ja mitkä ovat tarkat matkapäivät?

Kohtuuhintainen voi toiselle olla 100 USD ja toiselle 250 USD... Hotellihuoneiden hinnat ovat tulleet paljon alaspäin viime vuodesta, mutta marraskuu on kalliimpaa aikaa verrattuna esim. heinä-elokuun hintoihin.

Esim. Quickbook.comissa on hyviä tarjouksia jatkuvasti ja varauksen voi yleensä perua (lue ko. hotellin varausehdot ennen lopullista varausta), jos löytää paremman diilin myöhemmin. Itselläni oli heinäkuulle quickbookista varaus, mutta teimme Priceline.comin ("name your own price"=ns. sokkovaraussysteemi, jonka toimintaperiaatteita selittää www.betterbidding.com) kautta myöhemmin edullisemman varauksen toiseen hotelliin ja peruimme quickbookin kautta varatun huoneen.

Travelzoo.comissa on viikottain hyviä tarjouksia myös, mutta parhaita tarjouksia ei ehkä vielä löydy marraskuulle asti, kannattaa siis käydä silloin tällöin lähempänä matkaa tarkastamassa mitä tarjouksia löytyy.

Moni ensikertalainen haluaa Times Squaren läheisyyteen, itse halusin täollä kertaa hieman etelämmäksi; Soho/Tribeca-suunnalle, siellä on sadoittain ravintoloita ja baareja kävelyetäsyydellä, joten illalla ei tarvitse pitkälle lähteä (vaikka metro on kyllä illallakin turvallinen) ja Times Squarekin on nähty moneen kertaan (varmasti tälläkin reissulla kuitenkin ihmettelemme iltavalaistusta Times Squarella ainakin matkalla teatteriin).

Ensikertalaiselle miltei mikä tahansa sijainti Keskuspuiston eteläpuolella on hyvä, kaikki nähtävyydet eivät ole vain yhdellä suunnalla ja metrolla sekä busseilla pääsee kätevästi liikkumaan. Ihan Times Squarella ei kannata ketjuravintoloissa syödä, parempaa ruokaa edullisemmin saa kun lähtee alueelta vähän kauemmaksi. Ravintoloiden tarjontaa voi tutkailla esim. menupages.com- ja opentable.com-sivuilta.

Äänestä

Tulimme viime viikonloppuna isosta ompusta. Reissu oli sinne toinen. Olimme linkin hotellissa, jonka varasimme hotels.comista. Room mate Grace hotelli on 3 tähden hotelli 45 kadulla ja broadweylta n. 50m. Tarjouksessa hinta oli 130e/yö per huone.
Lentokentältä pääsee Jamaikalta päin E metrolla hotellin lähettyville 53th kadulle.

Hotellin plussat ja mitä sisältyi huoneen hintaan
- aivan mahtava sijainti, kävelyetäisyydellä monet nähtävyydet ja hyvät yhteydet metroilla muualle mm. 42th metroaseman ja port authority metro/bussiaseman kautta
- suihku
- nettiyhteys, jos oma kone mukana
- hyvä aamiainen, jotka ovat amerikassa harvinaisia
- sisällä uima-allas ja höyrysauna käytössä (joinakin iltoina uima-allasbileitä, joihin myytiin lippuja hotellin ulkopuolisille asiakkaille)
- jääkaappi (tyhjä, respasta pystyy ostamaan siihen täytettä)
- mukava henkilökunta -> upgreidasivat huoneemme parempaan, koska majoituimme heidän mielestä kauan (6pvää)
- tallelokero, johon mahtui läppäri
- suht hiljaista ainakin 10. kerroksessa
- ipodin ihome telakka-asema
- silitysrauta
- ilmastointi
- ei bedbugeja

Miinukset
- pieni huone
- suihkun vesisuihkun voimakkuus heikko eikä ollut säädettävissä


http://www.room-matehotels.com/eng/nuevayorkhotel/gracehotel/gracehotel.php

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvä hinta & laatusuhde kirjoitti:

Heips!

Olisi tarkoitus lähteä Nykiin marraskuussa. Lennot on, mutta nyt pitäis löytää hotelli. Hotelli tarjontaa on aivan pilvin pimein joten ajattelin, että muiden kokemusten kautta olisi helpompi lähteä kartoittamaan tilannetta.

Olisi tarkoituksena löytää hotelli, josta olisi helppo liikkua ja hinta&laatusuhteenkin pitäisi olla suht kohdallaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu