Tuleeko toimeen toisen kanssa?

Orpo undupoika

Sain hieman alle 2 vuotiaan undupojan itselleni, koska edellisessä kodissa sitä kohdeltiin todella huonosti. Meillä se on uudestaan oppinut luottamaan ihmisiin ja on todella leikkisä pikku kaveri. Haluaisin kuitenkin hankkia toisen undun sille kaveriksi, koska ihmisen ystävyys ei mielestäni pelkästään riitä, vaan se tarvitsee lajitoverinsa kanssa hellimistä ja leikkimistä. Siksi kysynkin, että onko mahdollista että se ei tule toimeen toisen urosundun kanssa, koska se on viimeksi poikasena ollut muiden undujen kanssa tekemisissä? Tyttöundukin olisi mahdollinen, mutta pitäisi vaan pitää huolta ettei ne pääsisi pesimään kirjahyllyyn tms.

2

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luultavasti

      Nuorihan tuo vielä on, eli kokeilemalla selviää. Voi olla, että tappelevat alkuun tai sitten ei. Meillä nuo ikänsä yhdessä olleet, ottavat väliin rajustikin yhteen, ja sitten hoitavat toisiaan.

      • ..kaksinainahyvä

        juuh, minunkin unduni välillä kinastelevat ja kevyesti napauttelevat nokkaansa ja vähän nokkivatkin toisiaan, että kumpi pääsee ekaksi syömään ruokakupille.
        Mutta ei niillä mitään verisiä taistoja ole, muuten hyvin viihtyvät kahdestaan, laulavat äänekkäästi yhdessä (ja sottaavat myös :D), sitten ruokkivat toisiaan antamalla siemeniä nokastaan ja kujertelevat toisilleen. On todella hauskaa seurata, kuinka ne hellästi sukivat toisiaan vuorotellen ja rapsuttelevat niskasta. ^^ Siksi olen todella tyytyväinen että hankin 2 undua, enkä vain yhtä. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe