Tuleeko toimeen toisen kanssa?

Orpo undupoika

Sain hieman alle 2 vuotiaan undupojan itselleni, koska edellisessä kodissa sitä kohdeltiin todella huonosti. Meillä se on uudestaan oppinut luottamaan ihmisiin ja on todella leikkisä pikku kaveri. Haluaisin kuitenkin hankkia toisen undun sille kaveriksi, koska ihmisen ystävyys ei mielestäni pelkästään riitä, vaan se tarvitsee lajitoverinsa kanssa hellimistä ja leikkimistä. Siksi kysynkin, että onko mahdollista että se ei tule toimeen toisen urosundun kanssa, koska se on viimeksi poikasena ollut muiden undujen kanssa tekemisissä? Tyttöundukin olisi mahdollinen, mutta pitäisi vaan pitää huolta ettei ne pääsisi pesimään kirjahyllyyn tms.

2

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luultavasti

      Nuorihan tuo vielä on, eli kokeilemalla selviää. Voi olla, että tappelevat alkuun tai sitten ei. Meillä nuo ikänsä yhdessä olleet, ottavat väliin rajustikin yhteen, ja sitten hoitavat toisiaan.

      • ..kaksinainahyvä

        juuh, minunkin unduni välillä kinastelevat ja kevyesti napauttelevat nokkaansa ja vähän nokkivatkin toisiaan, että kumpi pääsee ekaksi syömään ruokakupille.
        Mutta ei niillä mitään verisiä taistoja ole, muuten hyvin viihtyvät kahdestaan, laulavat äänekkäästi yhdessä (ja sottaavat myös :D), sitten ruokkivat toisiaan antamalla siemeniä nokastaan ja kujertelevat toisilleen. On todella hauskaa seurata, kuinka ne hellästi sukivat toisiaan vuorotellen ja rapsuttelevat niskasta. ^^ Siksi olen todella tyytyväinen että hankin 2 undua, enkä vain yhtä. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2137
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1070
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      284
      906
    Aihe