beauceron vai saku??eroja??

öäöpo09

Moi!mietin noiden kahden rodun välillä...mitä eroja?? koira tulee ensisijaisesti perhekoiraksi lapsiperheeseen ja aion harrastaa hakua,tokoa sekä näyttelyitä jos koira sen näköinen että voi näyttelyyn viedä,ei siis tärkeä toi ulkonäkö!
Koira on myös ensimmäinen ja harrastukset kiinnostaa mutta haussa ensisijaisesti perhe/vahtikoira=)

3

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tutustupa nyt vaikka kummankin rodun terveystilanteeseen, niin kyllä niitä eroja alkaa löytyä.

    • Hukka-Musti

      Ainakin beauceron on säilytetty alkukantaisempana, eikä sen jalostuspohja ole niin kapea nykyään kuin sakulla. Mitä alkukantaisempana rotu on ulkomuodoltaan säilytetty, sitä harvemmin sillä yleensä esiintyy rakennevikoja. Molemmat rodut kumminkin tarvitsevat erittäin paljon liikuntaa ja aktivointia. jos koira ei ole tyytyväinen työnsä määrään, se saattaa vaikka turhautuneena alkaa paimentamaan lapsia tai tekemään jotain muuta ei-toivottua. Molempien vahtiviettikin on jo luonnostaan niin vahva, ettei sitä tulisi lainkaan voimistaa, vaan päinvastoin, eli hillitä. Mahdollisimman sosiaaliseksikin koulutettu beauceron tai saku puolustaa kyllä perhettään tarpeen vaatiessa.

    • GurtGrussel

      Beusseista vähän ja sakuista paljon kokemusta omaavana:

      Beussi selvästi haastavampi kouluttaa. Toisaalta kaikki on nykyään uusavuttomille vaikeaa. Sakujen terveydestä ei ole pahaa sanottavaa. Niitä on niin paljon suomessa(kin), että ikäviä juttuja tulee väkisinkin vastaan. Omalla neljän sakun historialla ei mitään vikoja.


      Beussi tosiaan alkukantaisempi. Joillekin se antaa jonkin merkillisen statuksen, minulle ei. Molemmat hienoja koiria. Tokoon ja näyttelyihin löytyy sopivampiakin koiria. Ehkä kannattaisi kuitenkin vielä harkita rotua. Työn ja aktivoinnin määrää ei voi liioitella.

      Onnea hankintaan, oli koira mitä rotua tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      326
      2170
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      59
      1903
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1672
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1405
    5. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      1323
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      73
      1304
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      23
      1255
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1247
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1187
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      986
    Aihe