Kaninloikkapelin ohjeet hakusalla

pölöpää

Ostin kirpparilta Kaninloikkapelin ja olen sormi suussa siitä miten sitä pelataan. Laatikossa oli oikea määrä tykötarpeita, eli 16 pupua ja 24 erilaista korttia, sekä vihreä vuori, mutta miten peliä pelataan, kun ohjeet puuttuivat?

2

548

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanin loikkaa

      Eli käännä pelilauta niin, ettei reikiä oo. Puput lähtöasemiin. Kaikki puput siis, jokaiselle pelaajalle tietty oma väri.

      Sit kortit sekoitetaan, nostetaaan vuorollaan kortti. JOs tulee porkkana, pyöräytetään porkkanaa, jolloin on riski, et joku tippuu, peräti itse pyörittäjä. Jos tulee loikkakortti, otetaan yhtä monta askelta eteenpäin, kun kortissa on niitä kiviä tai mitä lie. (1-3) Vuoren huipulle ekaks päässy pupu voittaa. Ei väliä mitä pupua liikuttaa. Pupuja ei syödä, vaan toisten yli hypätään. Jos edessä pattitilanne, et edessä on reikä ja joutuu siihen, niin sit joutuu ja tippuu se pupu siltä osin pelistä pois kanivuoren uumeniin.

      Hauska peli, lapset ja aikuiset rakastaa tätä. Varsinkin pienille porkkananpyöräytys tosi jännä juttu! Eikä tartte osata kuin laskea kolmeen.

      • pölöpää

        Kiitos sinulle kun näit vaivaa ja mahdollistit meidän pelaamisen. Vähän kekkailtiin itsekkin jotain, mutta silti hauskemman tuntuista tuolla tavalla.
        :))))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe