Huippuvalmennuksen lääkiskurssi

harkitkaa!

Seuraavan vuoden valmennuskursseja nyt jo miettiville: kiertäkää huippuvalmennuksen kurssit HYVIN kaukaa! Kurssi on täyttä rahastusta! Olin Tampereella tänän vuonna Pitkä-kurssilla. Biologian opettaja oli 2. vuoden lääkiskäinen, joka ei osannut vastata käytännössä ainoaankaa kysymykseen oikein. Sanoipa hän myös jossain välissä, että "en tiedä mitä Galenoksessa sanotaan, mutta" siis henkilö, joka on palkattu selittämään kurssilla, että mitä galemoksessa juuri sanotaan! Osassa aiheista hän oli samoilla tiedoilla meidän kanssa liikkeellä, sillä hänellä ei vielä ollut lääkiksessä ollut kyseisestä aiheesta luentoja.. Olisi siis ollut lähes sama jos joku meistä olisi käynyt lukemassa kalvoilta suoraan asiat. Fysiikan opettaja oli kyllä fyysikko ammatiltaan, mutta ulosanti oli niin huonoa, ettei hänen sanomastaan saanut oikeen selkoa. Kurssilla ei ainoastaan opettajat olleet huonoja: mitkään käytännönasiat eivät onnistuneet: opettaja saattoi jättää tulematta, mitään luvattuja materiaaleja ei toimitettu jne.. Listaa voisi jatkaa loputtomiin. Mitkään palautteet ja puhelinsoitot yritykselle eivät auttaneet yhtään mitään. Huippuvalmennuksen rehtori osasi kyllä lipevästi kehua kaikennäköistä, mutta mitkään lupaukset eivät olleet lähelläkään totuutta. Osa valmennuskurssilaisista oli ollut myös viime vuonna, koska heille oli tänä vuonna tarjottu puoleen hintaan kurssi. Täysin sama touhu oli kuulemma ollut viime vuonnaki, vaikka opettajatkin olivat olleet toisia.
Itse pääsin tänä vuonna Tampereelle opiskelemaan, mutta se ei ollut mitenkään valmennuskurssin ansioita, lähinnä siitä taisiolla haittaa omalle lukemiselle. Siksi harmittaa suuresti että maksoin yli 1000 euroa kurssista, vaikka tietenkin opiekelupaikan saaminen kurssin harmiotusta poistaakin.
Suosittelen valmennuskurssille aikovia harkitsemaan muita yhtiöitä.

5

990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyytyväinen......

      mielenkiintoista... itse olin Kuopiossa Huippuvalmennuksen kevät kurssilla ja olin siihen todella tyytyväinen. Materiaalit (1-3) lähetettiin postissa heti kun olin ilmoittautunut eli 2008 syksynä, ja materiaali 4 jaettiin ensimmäisellä lähiopetuskerralla. Meillä oli 3 pätevää opettajaa, lukion biologian opettaja (joka oli muuten loistava :D), kemian tutkija (ei ehkä paras mahdollinen opettajana, mutta hallitsi sen olennaisen - kemian) ja fysiikan tohtori vetämässä fysiikkaa. Kursseilla laskettiin paljon tehtäviä etenkin fysiikassa ja sattuipa pääsykokeessä 09 olemaan täysin vastaavanlaisia tehtäviä, kuin ne mitä olimme laskeneet (lämpösäteilyt, sydämmen tehot jne.) Tein kaikki ennakkotehtävät ja luin niin kuin Teemu Laajasalo (huippuvalmennuksen "pomo" :D) neuvoi ja nappasin 92,3 pistettä (pääsykoe raakapisteet) ja pääsin kirkkaasti Kuopion lääkikseen. :D:D

      En voisi olla kurssiin tyytyväisempi. Suosittelen sitä KAIKILLE.

      • kertomustasi

        Satun tietämään opettajat ja ei ole ollut kuvailemiasi opettajia kurssilla. Jokin mättää kertomuksessasi... Teemu?


    • Jalpe

      Meni maku koko jannusta! Luulin ensin että on asiallinen tyyppi tämä Teemu Laajasalo mutta,mitä? Tehnyt gradun itsetyydytyksestä,miten voi olla edes mahdollista ja sitten rahastaa opiskelijoita firmallaan huippuvalmennus.Siis mitä! Hänenhän pitäisi kirkonmiehenä valmentaa jos valmentaa niin ilmaiseksi.Tosi törkeä jätkä joka on todellakin muuta kuin kirkonmies.

    • joo.nääs

      Turhaan menneet kurssirahat saa takaisin kun eroaa kirkosta.

    • Justice4All

      Äh.
      Huippuvalmennus on loistava. Laajasalo yksi fiksuimmista ja terävimmeistä tyypeistä jotka tiedän. Elkää morkatko vaan miettikää mikä omassa elämässä tökkii kun pitää huippuja mollata.

      Peace ja tsemppiä peiliin katsomisessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      73
      3042
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      63
      2609
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      131
      2488
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      89
      1486
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1306
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      102
      1033
    7. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      193
      994
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      85
      960
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      893
    10. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      73
      880
    Aihe