Suuri lohtu Alueen työttömille tästä

Paranee 2011

Mamun uutiset kertoo, että Ruotsissa lasketaan eläkkeitä.
Samaan aikaan uutisoidaan, että maahanmuuttajat-joita pieni osa kansasta kuittaavat 62% maan sosiaalituista.
Eikö nömö Suomenkin pelastavat moniosaajat tulekaan omillaan toimeen?
Tämä kaikki on viranomaistietoa eikä MUTU-tuntumaa.
Ja alla sitten aamun Hesarin teetämä tutkimus puolueiden kannatuksesta.
Harmi, ettei Kepun vaalirahasotku ehtinyt vaikuttaa.
Neljässä vuodessa Persut kaksinkertaistaneet kannatuksensa ja hallitus jatkanee enstiseen malliin niin
kasvu jatkuu.
Vanhanen hävinny viidet vaalit peräjälkeen ja sanoo, ettei piiruakaan muuta politiikkaansa.
Keväinen ennustus ettei ole enää puolueensa puheenjohtaja vuoden lopussa lie oikea.
Tämä politiikka koskee nyt meitä kaikkia. Vihreistä Sinnemäki
työministeriksi. Huh huh. .Kun Cronberg oli ministeri sanoivat ministeriön työntekijät hänen olleen paras. Tuosta voisi päätellä kuinka huonoja ne muut on olleetkaan.
Kyllä virkaan pitäisi saada kaivosjohtaja Perä tai muu HOMMAn
mies tai nainen.

GALLUP
Miltei joka kymmenes äänestäisi perussuomalaisia eduskuntavaaleissa
25.6.2009 4:58
A A Miska Rantanen

Helsingin Sanomat

Kesäkuussa käydyt eurovaalit näkyvät puolueiden tuoreissa kannatusluvuissa. Asia selviää Helsingin Sanomien Suomen Gallupilta tilaamasta tutkimuksesta, jossa on selvitetty puolueiden kannatusta eduskuntavaaleissa.

Eurovaalien voittajapuolueet ovat kasvattaneet suosiotaan ja häviäjät menettäneet. Torjuntavoittoja saaneet ovat pitäneet asemansa.

Eniten kaulaa on kiskonut perussuomalaiset, joka 9,0 prosentin kannatuksella uhkaa jo vihreiden asemaa maan neljänneksi suurimpana puolueena.

Suurin torjuntavoiton saaneista on kokoomus, joka on yhä maan suosituin puolue 23,3 prosentin kannatuksellaan. Luku on pysynyt suunnilleen samalla tasolla vuoden alusta, kuten keskustan 18,8 prosentin kannatus.

Vasemmiston luvut ovat jatkoa kesäkuiselle eurovaalitappiolle. Sdp:n suosio on pudonnut 20,6 ja vasemmistoliiton 8,2 prosenttiin.

Parhaimman sadon eurovaaleista on korjannut perussuomalaiset. Äänikuningas Timo Soinin (perus) johtama puolue on yli kaksinkertaistanut suosionsa vuoden 2007 eduskuntavaalien 4,1 prosentista.

Myös vihreät ja kristillisdemokraatit ovat hienoisessa nousussa. Vihreitä kannattaa nyt 9,8 prosenttia. Perussuomalaisten kanssa vaaliliitossa ollut kristillisdemokraatit taas on kirinyt toukokuun 4,3:sta 4,7 prosenttiin.

Rkp:n kannatus 4,5 prosenttia ei ole juuri liikahtanut viime vuosina suuntaan tai toiseen.

Toimialajohtaja Juhani Pehkonen Suomen Gallupista huomauttaa, että viime päivien keskustelu vaalirahoituksen epäselvyyksistä ei näy tuloksissa vielä kunnolla. Tällä olisi todennäköisesti ollut vaikutusta erityisesti keskustan suosioon.

Osallistu keskusteluun Tulostettava sivu
Facebook MySpace Sähköposti Uutiskirje
Helsingin Sanomat | [email protected]

Naisten yläosaton uiminen sytytti kiivaan rintakeskustelun Ruotsissa
Nainen pettää hedelmällisenä ja onnettomana
Angelina Jolie tulistui Jennifer Anistonille: Älä lähettele miehelleni tekstareita!
SÄÄRESEPTITAUTOTMATKAILUNAISETTV

Miltei joka kymmenes äänestäisi perussuomalaisia eduskuntavaaleissa
Politiikka | Julkaistu 4:58

Kesäkuussa käydyt eurovaalit näkyvät puolueiden tuoreissa kannatusluvuissa. Helsingin Sanomien Suomen Gallupilta tilaaman tutkimuksen mukaan perussuomalaiset saisivat eduskuntavaaleissa jo yhdeksän prosentin kannatuksen.

Swangljung: Eläkeyhtiöiden kytköksiä ei tarvitse penkoa
Politiikka | Julkaistu 7:58

Eläkeyhtiöillä ei ole salattavaa puolueiden rahoittamisessa, sanoo Työeläkevakuuttajien kattojärjestön Telan toimitusjohtaja Esa Swanljung. Ylen uutisille puhunut Swangljung vastasi pääministeri Matti Vanhasen (kesk) keskiviikkoiseen ehdotukseen, että Kevan lisäksi muidenkin eläkeyhtiöiden mahdolliset poliittiset kytkennät olisi tuotava päivänvaloon.

Vastaa tähän viestiin Kerro kaverille tästä viestistä Ilmoita asiattomasta viestistä
Suomi24 etusivu > Keskustelu > Kaupungit ja kunnat > Etelä-Pohjanmaa > Seinäjoki

Google-mainokset
Suomen uusi Deittisivusto
Etsi Rakkautta tai Uusia Ystäviä Ilmainen Jäsenyys - Kokeile Tänään!
www.E-kontakti.fi Viherrä arkesi
Tilaa Vihreä Lanka viikkolehti. 12 numeroa 10 €. Tilaa heti!
www.vihrealanka.fi Miesinfo
Erektiohäiriöstä ja parisuhteesta, tietoa ja vastauksia. Tutustu!
www.miesinfo.fi

Suomi24 etusivuKeskusteluKaupungit ja kunnatEtelä-PohjanmaaKauhajoki
Lapua
Seinäjoki
Yleistä Etelä-Pohjanmaasta
Aakkosellinen hakemisto

4

686

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työpaikkaa:::

      .

      ne työpaikat olisi saaneet RKP:t aivan sekaisin

    • llllllllllllllllll

      Kristiinankaupunki luuulee tienaavansa jotakin pakolaisita...Ehkä tienaakin parti vuotta mutta sen jälkeen koko poppoo jää kaupungin sosiaaliturvan varaan ja 200 henkilöä suhteessa kaupungin väkilukuun on todella korkea......En tiedä onko päättäjät miettineeet asiaa varmastiu löoppuun saakka .........

      • Kuka tienaa pakolaisista

        Meillä on pieni onkivene rannalla, ollut ilman lukkoa tähän asti, nyt kun on tullut näitä muualta muuttaneita niin venettä on käytetty jopa hajoitettu.
        Eikö nämä ulkolaiset tiedä jotta veneet ovat yksityiseen käyttöön, ei yleiseen. Siellä pakolaiskeskuskuksessa voitaisiin sen verran opastaa näitä pakolaisia jotta ilman lupaa ei veneillä.
        Nyt tietty meidänkin vene on lukossa, mutta harmittaa se jotta toisen omaisuutta ei arvosteta.
        Ymmärrän kyllä jotta itse täytyy pitää huolta veneen turvasta, mutta kun siihen ei tähän asti ole ollut tarvetta.
        Ja kuitenkin nytkin vene oli aina paikoillaan, joten luulen opastuksessa olevan puutteita.
        Minä en ainakaan ole tähän mennessä nähnyt yhtäkään euroa mikä tulisi pakolaisista, ainoastaan olen saanut maksaa.


      • szj
        Kuka tienaa pakolaisista kirjoitti:

        Meillä on pieni onkivene rannalla, ollut ilman lukkoa tähän asti, nyt kun on tullut näitä muualta muuttaneita niin venettä on käytetty jopa hajoitettu.
        Eikö nämä ulkolaiset tiedä jotta veneet ovat yksityiseen käyttöön, ei yleiseen. Siellä pakolaiskeskuskuksessa voitaisiin sen verran opastaa näitä pakolaisia jotta ilman lupaa ei veneillä.
        Nyt tietty meidänkin vene on lukossa, mutta harmittaa se jotta toisen omaisuutta ei arvosteta.
        Ymmärrän kyllä jotta itse täytyy pitää huolta veneen turvasta, mutta kun siihen ei tähän asti ole ollut tarvetta.
        Ja kuitenkin nytkin vene oli aina paikoillaan, joten luulen opastuksessa olevan puutteita.
        Minä en ainakaan ole tähän mennessä nähnyt yhtäkään euroa mikä tulisi pakolaisista, ainoastaan olen saanut maksaa.

        lähtee järki koho helv.... kaupunkii tää on nii pers... nykyää. rkp syö pääs jos satut lukemaa tätä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      955
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      504
      821
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      48
      776
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      702
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      180
      589
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      558
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    Aihe