Ompelukone ongelmia!!!!

Järki lähtee...

Husqvarna viking esigner 1 usb:n käyttäjät! Toimiiko teidän koneenne moitteettomasti? Ostin pari viikkoa sitten kyseisen koneen. pari mallitilkkua meni hyvin , sitten alapuolelle alkoi tulla isoja lankalenkkejä. Koneen uudelleen langoitus, sama juttu. Virta pois ja sitten ompelee hyvin. Vähän aikaa. Viikon pelleilin koneen kanssa ja sitten vein takas liikkeeseen. Kone toimi siellä tietysti hyvin. Onneksi oli tilkkuja mukana joilla näytin mitä kone tekee. No, takas kotiin ompelemaan. Pari saumaa hyvin , sitten sama uudelleen. Tänään kiikutin koneen taas myyjälle ja sain uuden samanlaisen tilalle. Tunnin ompelin hyvin, sitten ihan sama juttu tässäkin koneessa. AAAARGH!
Ilmeisesti vika täytyy olla mussa, eihän kohdalle voi sattua kahta "maanantaikappaletta". Myyjän mukaan näin ei kuulemma ole koskaan käynyt kyseisen merkin kanssa.
Siispä: onko muille käynyt näin vai enkö tosiaan osaa käyttää tätä konetta? Olen nyt jo monta kertaa langoittanut koneen uudelleen ohjekirjasta kohta kohdalta katsoen.Auttakaa!

3

1767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Löysälläkö?

      Minulla ei ole tuota konetta, mutta omien koneideni temppujen perusteella arvelisin, että langankireydessä on vikaa (se ei aina ole juuri sillä lailla kuin manuaalissa sanotaan) tai kone haluaa lisää öljyä.

      • VOI EI

        Mulla olis sellanen ongelma, että kone jumittuu ja alhaalta tulee ainakin 10 ei lankaa! Niitä ei saa vedettyä pois vaan saksilla joutunut leikkaamaan :( Koneeni on Eva Jubilee ja aivan uusi ... Mistäköhän voisi johtua? Olisiko mahdollista että puolakoteloa pitäisi jotenkin kiristää vai johtuisiko öljystä? Vastatkaa mahdollisimman pian niin pääsisi taas ompelemaan :D


    • Terve! Onko sinulla käyttöohjetta tähän: Eva Athena minulla hukassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4245
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2710
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2417
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2203
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe