Ompelukone ongelmia!!!!

Järki lähtee...

Husqvarna viking esigner 1 usb:n käyttäjät! Toimiiko teidän koneenne moitteettomasti? Ostin pari viikkoa sitten kyseisen koneen. pari mallitilkkua meni hyvin , sitten alapuolelle alkoi tulla isoja lankalenkkejä. Koneen uudelleen langoitus, sama juttu. Virta pois ja sitten ompelee hyvin. Vähän aikaa. Viikon pelleilin koneen kanssa ja sitten vein takas liikkeeseen. Kone toimi siellä tietysti hyvin. Onneksi oli tilkkuja mukana joilla näytin mitä kone tekee. No, takas kotiin ompelemaan. Pari saumaa hyvin , sitten sama uudelleen. Tänään kiikutin koneen taas myyjälle ja sain uuden samanlaisen tilalle. Tunnin ompelin hyvin, sitten ihan sama juttu tässäkin koneessa. AAAARGH!
Ilmeisesti vika täytyy olla mussa, eihän kohdalle voi sattua kahta "maanantaikappaletta". Myyjän mukaan näin ei kuulemma ole koskaan käynyt kyseisen merkin kanssa.
Siispä: onko muille käynyt näin vai enkö tosiaan osaa käyttää tätä konetta? Olen nyt jo monta kertaa langoittanut koneen uudelleen ohjekirjasta kohta kohdalta katsoen.Auttakaa!

3

1906

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Löysälläkö?

      Minulla ei ole tuota konetta, mutta omien koneideni temppujen perusteella arvelisin, että langankireydessä on vikaa (se ei aina ole juuri sillä lailla kuin manuaalissa sanotaan) tai kone haluaa lisää öljyä.

      • VOI EI

        Mulla olis sellanen ongelma, että kone jumittuu ja alhaalta tulee ainakin 10 ei lankaa! Niitä ei saa vedettyä pois vaan saksilla joutunut leikkaamaan :( Koneeni on Eva Jubilee ja aivan uusi ... Mistäköhän voisi johtua? Olisiko mahdollista että puolakoteloa pitäisi jotenkin kiristää vai johtuisiko öljystä? Vastatkaa mahdollisimman pian niin pääsisi taas ompelemaan :D


    • Terve! Onko sinulla käyttöohjetta tähän: Eva Athena minulla hukassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1317
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      70
      899
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      833
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      179
      720
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      291
      670
    6. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      46
      641
    7. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      92
      630
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      38
      598
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      536
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      530
    Aihe