Ompelukone ongelmia!!!!

Järki lähtee...

Husqvarna viking esigner 1 usb:n käyttäjät! Toimiiko teidän koneenne moitteettomasti? Ostin pari viikkoa sitten kyseisen koneen. pari mallitilkkua meni hyvin , sitten alapuolelle alkoi tulla isoja lankalenkkejä. Koneen uudelleen langoitus, sama juttu. Virta pois ja sitten ompelee hyvin. Vähän aikaa. Viikon pelleilin koneen kanssa ja sitten vein takas liikkeeseen. Kone toimi siellä tietysti hyvin. Onneksi oli tilkkuja mukana joilla näytin mitä kone tekee. No, takas kotiin ompelemaan. Pari saumaa hyvin , sitten sama uudelleen. Tänään kiikutin koneen taas myyjälle ja sain uuden samanlaisen tilalle. Tunnin ompelin hyvin, sitten ihan sama juttu tässäkin koneessa. AAAARGH!
Ilmeisesti vika täytyy olla mussa, eihän kohdalle voi sattua kahta "maanantaikappaletta". Myyjän mukaan näin ei kuulemma ole koskaan käynyt kyseisen merkin kanssa.
Siispä: onko muille käynyt näin vai enkö tosiaan osaa käyttää tätä konetta? Olen nyt jo monta kertaa langoittanut koneen uudelleen ohjekirjasta kohta kohdalta katsoen.Auttakaa!

3

1849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Löysälläkö?

      Minulla ei ole tuota konetta, mutta omien koneideni temppujen perusteella arvelisin, että langankireydessä on vikaa (se ei aina ole juuri sillä lailla kuin manuaalissa sanotaan) tai kone haluaa lisää öljyä.

      • VOI EI

        Mulla olis sellanen ongelma, että kone jumittuu ja alhaalta tulee ainakin 10 ei lankaa! Niitä ei saa vedettyä pois vaan saksilla joutunut leikkaamaan :( Koneeni on Eva Jubilee ja aivan uusi ... Mistäköhän voisi johtua? Olisiko mahdollista että puolakoteloa pitäisi jotenkin kiristää vai johtuisiko öljystä? Vastatkaa mahdollisimman pian niin pääsisi taas ompelemaan :D


    • Terve! Onko sinulla käyttöohjetta tähän: Eva Athena minulla hukassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe