Olenhan ymmärtänyt oikein, että Norjaan ja Ruotsiin mennessä Suomalaiset eivät tarvitse passia?
eihän passia
9
692
Vastaukset
- haloo...
tynnyrissäkö kasvoit... googleta niin tiedät...
- Tiinuli,
Anteeksi tyhmyyteni, mutta onneksi on näitä fiksuja kanssaeläjiä.
- tarpeen
Passia et tarvi, mutta henkilöllisyystodistus saattaa olla tarpeen, jos asioit pankissa tai sairastut, joudut liikenne onnettomuuteen. Samasta syytä voi kelakortistakin olla hyötyä, ainakin se nopeuttaa asioitten käsittelyä.
Autosi vakuutusyhtiöltä ns. vihreä kortti, nopeuttaa liikennevahinkojen käsittelyssä.
Tuon saat maksutta yhtiöltäsi kirjepostina parissa päivässä, kun pyydät.- takuu juttu
koske pohjoismaita että älä veli hyvä lietso paniikia vaan ota toope selvää asioista.
- p__kele
takuu juttu kirjoitti:
koske pohjoismaita että älä veli hyvä lietso paniikia vaan ota toope selvää asioista.
täälläkin norjaan lähdössä ruottin kautta, tarviiko mitään muuta kuin ajokortin ja visan?
- EU-kela
Virallinenhenkilöllisyystodistus, passi tai ajokortti pitää olla heti rajalla, tarvi tai ei.
Jokaisen EU-matkaajan kannattaa hankkia EU-sairasvakuutuskortti, sen saa tilattua Kelan sivuilta. - muka
EU-kela kirjoitti:
Virallinenhenkilöllisyystodistus, passi tai ajokortti pitää olla heti rajalla, tarvi tai ei.
Jokaisen EU-matkaajan kannattaa hankkia EU-sairasvakuutuskortti, sen saa tilattua Kelan sivuilta.henkkareita on kysytty? Meiltä ei ole kertaakaan kysytty vaikka on menty laivalla tai maan kautta.
- -luukku
muka kirjoitti:
henkkareita on kysytty? Meiltä ei ole kertaakaan kysytty vaikka on menty laivalla tai maan kautta.
Lippuluukulla kun vaihdetaan laivaan maihinnousukortit, haluaa nähdä henkkarin, voi toki riippua miten on matkansa varannut.
- lue tosta alta
EU-kela kirjoitti:
Virallinenhenkilöllisyystodistus, passi tai ajokortti pitää olla heti rajalla, tarvi tai ei.
Jokaisen EU-matkaajan kannattaa hankkia EU-sairasvakuutuskortti, sen saa tilattua Kelan sivuilta."Pohjoismainen passivapaus säilyi Schengenissä
Suomi, Ruotsi, Tanska ja Norja ovat jo vuonna 1954 sopineet, että Pohjoismaiden kansalaiset voivat liikkua Pohjoismaissa ilman passia ja oleskelulupaa. Vuonna 1955 Islanti liittyi passiunioniin.
Jotta pohjoismainen passiunioni voitiin Schengenin puitteissa säilyttää sellaisenaan, Pohjoismaat aloittivat Schengenin sopimusten soveltamisen yhtä aikaa. Pohjoismaiden kansalaiset voivat edelleen liikkua Pohjoismaissa ilman matkustusasiakirjaa, mutta henkilöllisyys on syytä tarvittaessa todistaa asianmukaisella henkilöllisyystodistuksella: tähän tarkoitukseen sopii esimerkiksi ajokortti."
Siis ei tarvitse olla passia tai eu-henkkaria, tavallinen ajokortti riittää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6111625Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968831Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.104393Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka213944Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53861Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73636- 893590
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle133440Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343222Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452415