Verenluovutus

Iltalehdessä komeilee suurin kirjaimin otsikko:
"Homon veri ei kelvannut"

En ollut tietoinen että seksuaalinen suuntautuminen vaikuttaisi asiaan.

Itselläni oli tarkoitus mennä tekemään verenluovutus flunssasta parannuttuani.
Kysymys kuuluukin kannattaako minun tehdä niin vai meneekö veri suoraan ongelmajätelaitokselle koska olen lesbo?

Koskeeko tuo "laki" siis homoja ja lesboja?

T:Tytti-85
32061
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lesboja ei koske.

Tämä kuulosti kauhealta:

"- Auttaa voi monella tavalla, lääkäri Susanne Ekholm-Kullberg sanoo.
- Ja aina voi suositella verenluovuttamista tuttaville. Paitsi sinun tapauksessasi."

Ihan kuin homoilla ei voisi olla muita kuin homokavereita.

Äänestä

Minäkin käyn luovuttamassa verta säännöllisesti. Eli kielto koskee vain miesten välistä seksiä harrastaneita. Verenluovutuskaavakkeessa on kysysymys miehelle 'oletko koskaan harrastunut seksiä miehen kanssa'. Verenluovutuskieltoa perustellaan sillä, että tilastot osoittavat hivin olevan yleisempää miesten välisissä suhteissa kuin valtaväestössä. Kiellolla halutaan turvata veren turvallisuus. Vaikka kaikki luovutettu veri testataan, hiv ei välttämättä näy testissä ennen kuin kahden kk:n päästä tartunnasta. Tämän takia lomakkeessa kysytään sekä miehiltä että naisilta, että onko heillä ollut uutta seksikumppania viimeisten olikohan se nyt kahden vai kolmen kuukauden aikana.

Lue veripalvelun sivulta lisätietoja verrenluovutuksesta ja mene ihmeessä luovuttamaan verta! Siitä saa itsellekin hyvän mielen, kun voi edes vähän auttaa.

Äänestä

Hesarin ja kansanterveyslaitoksen tutkimuksen mukaan HIV on noin yhdellä kahdestakymmenestä homosta, puolet näistä eivät tienneet tartunnasta.

Haluaisitko itse saada verta tietäen että jokaisessa pussissa on 1/20 mahdollisuus HIViin? Pussejakin tarvitaan yleensä useampia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tytti-85 kirjoitti:

Iltalehdessä komeilee suurin kirjaimin otsikko:
"Homon veri ei kelvannut"

En ollut tietoinen että seksuaalinen suuntautuminen vaikuttaisi asiaan.

Itselläni oli tarkoitus mennä tekemään verenluovutus flunssasta parannuttuani.
Kysymys kuuluukin kannattaako minun tehdä niin vai meneekö veri suoraan ongelmajätelaitokselle koska olen lesbo?

Koskeeko tuo "laki" siis homoja ja lesboja?

T:Tytti-85

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu