Osui tuolta alempaa silmiin osuva kommentti.
Jos Suomessa on nyt vähän yli 10000 huostaanottoa, on silloin myös parikymmentä tuhatta huostavanhempaa. Heistä vain osa kirjoittaa tällä palstalla ja siksi huvittaakin tuo häirikön asenne, ihan kuin tuo pieni prosentti olisi muka jotenkin vastuussa kaikista maan huostaanotoista.
Ja kun se ei riitä, niin häirikkö keksii uusi huostaanottosyitä jatkuvasti.
Outoa...
Jos Suomessa on nyt vähän yli 10000 huostaanottoa, on silloin myös parikymmentä tuhatta huostavanhempaa. Heistä vain osa kirjoittaa tällä palstalla ja siksi huvittaakin tuo häirikön asenne, ihan kuin tuo pieni prosentti olisi muka jotenkin vastuussa kaikista maan huostaanotoista.
Ja kun se ei riitä, niin häirikkö keksii uusi huostaanottosyitä jatkuvasti.
Outoa...
Vastaukset 5
Vanhimmat
ilmeisesti kahmittaisiin lapsia huostaan, jopa naapurimaan kuninkaallinen perhe on saanut ylenkatseestasi osansa, koska heidän yhdellä lapsellaan on anoreksia.
Ja syömishäiriöhän on TÄYSIN SINUN IKIOMA keksintösi huostaanoton syyksi, edes erikoislääkärit tai sossut eivät ole sitä huostaanoton syynä pitäneet, mutta SINÄ sen olet!
Kun joku yritti selittää tätä tosiasiaa sinulle, vedit johtopäätöksen, että kirjoittajan lasten on pakko olla ylilihavia :) Eli sinä itse määrittelet huostaanoton syyt ja SINÄ NÄET ne hyvin usein toisten kirjoituksista, vaikka kirjoittaja olisi todellisuudessa lapseton tai hän ei ikinä olisi ollut lastensuojelun kanssa missään tekemisissä.
Olisikohan aika painaa jarrua huostahulluudessasi :D
Joka ikinen ihminen tässäkin maassa on keskenään erilainen.
Kaikki sossut ovat ihmisinä erilaisia.
Lapsetkin ovat erilaisia.
Eri ihmisten elämäntilanteet ovat erilaisia.
Näin siis myös ne syyt, miksi perhe hakeutuu lastensuojeluun ovat hyvin erilaisia.
Ja jos vertaillaan huostaanottoja tai sijoituksia yleensä, niin ne ne vasta erilaiisia ovatkin!
MITEN SINÄ VOIT OLETTAA, että se pieni % huostavanhemmista, jotka kirjoittavat täällä, olisivat vastuussa kaikista huostaanotoista tässä maassa.
MITEN SINÄ VOIT OLETTAA, että joka kirjoittaja tällä palstalla, joka on kanssasi eri mieltä, olisi välttämättä huostavanhempi?
Väität näkeväsi huostaperusteet toisten kirjoituksista...
Mites siinä nyt noin kävi, että minuakin luulit huostavanhemmaksi, vaikka minulla ei lapsia olekaan? Se siis niistä sinun perusteistasi :)
että hän ei jaksa paljon lukea :)
Hän muka hakee tietoa täältä, mutta kitisee pitkistä kirjoituksista, että silleen.
Vaikka kyllä hänen asenteestaan näkyy kaikella tavalla, että ei ole tieto oikein saavuttanut kohdettaan...
kysymykseen. On lisäksi niin sekaisin, että pitää vielä itseään fiksuna, vaikka lukutaitokin on mitä on.
Otetaanpa esimerkki:
Lehdessä kerrottiin keväällä esim, miten kunnat ovat LAITTOMINKIN perustein ohjanneet perheitä lastensuojelun asiakkuuteen.
Siinä vain yksi, siis yksi monista todisteista, että hyvätkin vanhemmat voivat joutua ls-asiakkuuteen. Miksi he eivät häirikön mielestä voi kirjoittaa täällä, koska on moneen otteeseen todettu, että tänne ovat kokoontuneet kirjoittamaan enemmän ne vanhemmat, joiden kohdalla lastensuojelutoimet ovat olleet laittomia tai heitä tai heidän lapsiaan on kohdeltu ihmisoikeuksien vastaisesti ko. prosessin aikana.
Miksi nämä (todennäk. muutama kymmenen) vanhempaa pitäisi jotenkin laittaa vastuuseen LAILLISIN PERUSTEIN tehdyistä huostaanotoista?
Harvemminhan ihmiset muutenkaan ovat vastuussa toistensa käytöksestä. Samalla logiikalla häirikkö itse on vastuussa kaikista perinteisin syin tehdyistä huostista, jos kerran palstan kirjoittajia on niistä jatkuvasti tilille vedettävä.
tässä oikein kävi?