Shoppailu Varnassa

Sijainti

Hei,

Millä kaduilla sijaitsevat parhaimmat kaupat? Varnassa on kuulemma ihan uusi kauppakeskus. Onko kenelläkään tietoa siitä, missä se sijaitsee ja kuinka paljon siellä on kauppoja suunnilleen? Löytyykö sieltä isonkokoisten naisten vaatteita helposti?

5

2280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H.Saukko

      Tarkoittamasi uusi ostoskeskus on Varna Mall. Se on osoiitteessa 186 Vladislav Varnenchik Blvd. Sinne on keskustasta matkaa muutama kilometri. Taksilla sinne pääsee ja esim. lentokentälle menevällä busiilla numero 409. Kauppakeskuksen sivut ovat täällä: http://www.mallvarna.com/index.php?lng=en
      Varnassa on Metro-tukkukauppa. Sinne pääsee busilla 14 katedraalin edestä. Metrossa tarvitaan tukkukoortti. Sen saa esittämällä kopion passin kuvasivusta. Metro on edullinen, mutta vaatetavaran valikoimat eivät ole kovin kummoiset. Sivut ovat osoitteessa: http//:www.metro.bg

      Tuo edellä mainittu Vladislav Varnentsik alkaa katedraalilta läheltä Kultahietikon ja Albenan bussien äätepysäkkiä. Se on pitkä katu, sen keskustan puoli päässä on vaate-, laukku- ja kenkäliikkeitä vierivieressä. Ainakin miesten isoja kokoja löytyy helposti, eikähän jotain löydy naisillekin. Mallit eivät niissä ole aina suomalaiseen silmään mieluisia. Linja-autoasema on Varnentsikillä, samoin pääposti ja yksi McDonalds.

      Hyvä ostoskatu on myös Dr.Piskuliev. Iso tori on sen varrella, sen alkupäästä löytyy 8ainakin kesällä 2007) hyvä kiinalainen ravintola. Torillakin on joillain myyjillä isoja kokoja. Siellä kannattaa tingata. Hinnasta saa sitkeydellä helposti kolmanneksen pois ja enemmänkin. Osmi Primorski Polk -kadun liikkeissä on samaa tavaraa kuin torillakin. Siellä ei kannata tingata, mutta hinnat ovat jo valmiiksi reilusti torin hintoja halvemmat.

      Maria Lousallakin on joitain liikkeitä ja mainio pikaruokapaikka Godzila. Maria Lousa muuttuu kaupungintalon jälkeen Oami primorski Polkiksi. Osmin ja Chadalzakadun kulmassa on tori, josta löytynee ainakin t-paitoja isoille miehille ja naisille.

      Preslav, Knyaz Boris I ja Slivnitsa poikkikatuineen muodostavat laajan kävelykatukeskustan. Siellä on on paljon vaate ja kenkäliikkeitä. Hinnat ovat kalliimmat kuin esimerkiksi Varnentsikillä. Jos mukana on musiikkia harrastavaa nuorisoa, niin Knyaz Broris I:n poikkikadulta löytyy musiikkikauppa Ozz, josta saa myös bändipaitoja. Ozz on osoitteessa Voden 18. Teatteritalon takana Rusekadun varrella on pieni tori, itse asiassa se on toisesta suunnasta katsoen ihan Kultahietikolle lähtevien bussien pysäkin takana.

      Jos shoppailulta jää aikaa, kannattaa pistaytyä Meripuistossa. Sinne pääsee Slivnitsaa pitkin. Puistossa on vaikka mitä, muun muassa Delfinaario, Akvaario, Merisotamuseo, Kesäteatteri, Konserttilavoja ym. Puistossa liikennöi turistirysistä tuttu minijuna. Se menee pääportilta Delfinaariolle. Puistossa on lukuisia ravintoloita. Oma suosikkini oli kalaravintola Tambaktu. Lieköhän sitä enää olemassa.

      Jos haluaa erinomaista paikallista ruokaa, sitä saa ravintola Paraklisasta ja ravintola Morsko Sirenasta. Molemmilla paikoilla on sama omistaja. Paraklisa on vähän syrjässä keskustassa osoitteessa Joan Ekhsathkatu 8 ja Morsko Sirena satamassa. Molempiin pääsee taksilla käteväst

      • vastauksesta

        Hei,

        Suuri kiitos kattavasta vastauksesta, erityisesti Varna Mallin tiedoista.

        Isonkokoisten naisten vaatteita kyselin äitiäni varten.. odotan innolla, että pääsen Varnaan shoppailemaan...


      • kävelykadulta
        vastauksesta kirjoitti:

        Hei,

        Suuri kiitos kattavasta vastauksesta, erityisesti Varna Mallin tiedoista.

        Isonkokoisten naisten vaatteita kyselin äitiäni varten.. odotan innolla, että pääsen Varnaan shoppailemaan...

        löytyy mm.
        terra nova http://www.terranovastyle.com/en/view--shop/store-locator
        mango http://www.mango.com/home/home.asp?idioma=in&pais=068&europeo=N&tarifa=BL&seccion=tiendas&opcion=undefined
        benetton VARNA KNJAZ BORIS I BLVD 7 http://www.benetton.com/portal/web/guest/storelocator;jsessionid=7B66D296D6A5635F2ED95B504E72C53E
        new yorker http://www.newyorker.de/microsites/themenseite/?arg=en/company/openings/varna_06_12_2008.html
        Sprider store
        http://www.spriderstores.ro/history/

        P.S nyt on varnan kaupoissa alkanut ale


      • onkia
        vastauksesta kirjoitti:

        Hei,

        Suuri kiitos kattavasta vastauksesta, erityisesti Varna Mallin tiedoista.

        Isonkokoisten naisten vaatteita kyselin äitiäni varten.. odotan innolla, että pääsen Varnaan shoppailemaan...

        Tuovarnamall ostoskeskus on ehdottomasti näkemisen arvoinen,todella upea ja iso. Mikään huippu edullinen se ei ole,sillä merkkivaateliikkeitä siellä on paljon.


    • S.Aukko

      Riippuu ihan mitä haet. Itse ainakin olen löytänyt parhaimmat ostokseni keskustan sivukaduilta. Eli rohkeasti vaan sivukaduille. Vaatteita en pahemmin osteskele Varnasta. Tai jos ostan niin ostoskeskuksesta. Mielestäni vaatteet kannattaa nyt ostaa Suomesta alennusmyynnistä. Lindex, Kappahl ja seppälän vaatemallistot ovat aivan eri luokkaa kuin Bulgarian torin ja kojujen mallistot. (tarkoitan isonkokoisten naisten vaatteita)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      5
      4009
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2062
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      856
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      784
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      738
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      738
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      722
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      715
    9. 35
      674
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe